Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Portal:Chrześcijaństwo

Portal:Chrześcijaństwo

Chrześcijaństwo w polskojęzycznej Wikipedii

Chrześcijaństwo ( gr. Χριστιανισμóς , łac. Christianitas) – religia monoteistyczna i rodzina związków wyznaniowych głoszących nauczanie o mesjaństwie i synostwie Bożym Jezusa Chrystusa , jego męczeńskiej i odkupieńczej śmierci oraz zmartwychwstaniu . Świętą księgą chrześcijan jest Biblia . Chrześcijaństwo jest największą religią na świecie. Liczbę wierzących w Chrystusa określa się na ok. 2,1 mld[1] ludzi (1/3 ludności świata)[2], biorąc pod uwagę wszystkie odłamy wchodzące w jej skład. Zgodnie z Dziejami Apostolskimi (11,26) W Antiochii po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami.

Portal ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z jego tematyką oraz ułatwić rozwój Wikipedii w omawianym zakresie.

Wszelkie sprawy dotyczące działalności tego portalu omówić można na stronie jego dyskusji .

Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj .

Wiadomości ekumeniczne


Artykuł miesiąca

Róża Lutra

Mały katechizmkatechizm autorstwa Marcina Lutra , napisany w celu lepszego poznania prawd wiary ewangelickiej przez ogół mieszkańców Niemiec. Opublikowany po raz pierwszy w języku niemieckim w 1529 . Obecnie stosowany podczas nauki konfirmacyjnej .

Mały katechizm miał umożliwiać ludowi wstępne poznanie treści i podstawowego sensu prawd wiary. Lepszemu ich zrozumieniu służył Duży katechizm , napisany według kazań Lutra, który Luter zalecał poznawać po przyswojeniu sobie nauk Małego katechizmu.

Mały katechizm wraz z Wyznaniem augsburskim , Obroną Wyznania augsburskiego , Dużym katechizmem, Artykułami szmalkaldzkimi i Formułą zgody stanowi jedną z sześciu ksiąg wyznaniowych , zawierających zasadnicze nauki luteranizmu .

Treść Małego katechizmu składa się z pięciu części dotyczących: Dekalogu, Symbolu Apostolskiego, Modlitwy Pańskiej, sakramentu chrztu i Wieczerzy Pańskiej . Pomiędzy czwartą a piątą częścią znajduje się ustęp dotyczący spowiedzi, któremu Luter celowo nie nadał rangi odrębnej części. Na końcu Mały katechizm zawiera dodatki dotyczące modlitw porannych i wieczornych, modlitw stołowych oraz Tablicę domową czyli zbiór cytatów biblijnych. Poprzedzająca treść przedmowa jest często pomijana w wydaniach Małego katechizmu.

Treść poszczególnych sekcji dzieła jest sformułowana w formie pytań i odpowiedzi. W przypadku pierwszych trzech części pytania dotyczą poszczególnych fragmentów Dekalogu, Symbolu Apostolskiego lub Modlitwy Pańskiej.

Zobacz więcej...


Postać

Bogumił z Dobrowa

Bogumił z Dobrowa, Bogumił Leszczyc błogosławiony Kościoła katolickiego , arcybiskup gnieźnieński , pustelnik [10]. Według hipotezy Władysława Semkowicza utożsamiany z arcybiskupem Piotrem [11].

W miarę pewne informacje na jego temat ograniczają się do tego, że należał do szlacheckiej rodziny Leszczyców, przez kilka lat sprawował urząd arcybiskupa gnieźnieńskiego i jako arcybiskup nadał cystersom część swoich dóbr rodowych w Wielkopolsce na wsparcie ich misji w Prusach (tzw. fundacja dobrowska ). Dokument księcia wielkopolskiego Władysława Odonica z 29 czerwca 1232 dotyczący tej fundacji jest zarazem jedynym, który wymienia jego imię[12], jego autentyczność nie budzi jednak wątpliwości. Zgodnie z akceptowaną na ogół tradycją po kilku latach ustąpił ze stanowiska metropolity i wycofał się do pustelni w Dobrowie, gdzie zmarł. W literaturze nie ma zgody co do dokładnego czasu życia i posługi arcybiskupiej Bogumiła.

W miarę pewne informacje na jego temat ograniczają się do tego, że należał do szlacheckiej rodziny Leszczyców, przez kilka lat sprawował urząd arcybiskupa gnieźnieńskiego i jako arcybiskup nadał cystersom część swoich dóbr rodowych w Wielkopolsce na wsparcie ich misji w Prusach (tzw. fundacja dobrowska ). Dokument księcia wielkopolskiego Władysława Odonica z 29 czerwca 1232 dotyczący tej fundacji jest zarazem jedynym, który wymienia jego imię[13], jego autentyczność nie budzi jednak wątpliwości. Zgodnie z akceptowaną na ogół tradycją po kilku latach ustąpił ze stanowiska metropolity i wycofał się do pustelni w Dobrowie, gdzie zmarł. W literaturze nie ma zgody co do dokładnego czasu życia i posługi arcybiskupiej Bogumiła.

Zobacz więcej...


Strony przeglądowe

Poznaj chrześcijaństwo. Wybrane zagadnienia związane z chrześcijaństwem.

Teologia · Moralność · Etyka · Papież · Jezus Chrystus · Bóg · Restoracjonizm Anabaptyzm · Protestantyzm · Anglikanizm · Katolicyzm · Prawosławie · Orientalna Ortodoksja · Asyryjski Kościół Wschodu · Maria z Nazaretu · Święty · Trójca Święta · Stary Testament · Nowy Testament · Kanon · Księgi deuterokanoniczne · Apokryfy · Septuaginta · Wulgata · Dekalog · Kazanie na górze · Polskie przekłady Biblii · Stworzenie świata · Upadek człowieka · Zbawienie · Uświęcenie · Theosis · Nabożeństwo · Liturgia · Sakramenty · Eschatologia · Apologetyka Sobory powszechne · Chrystianizacja · Schizma wschodnia · Krucjaty · Reformacja · Antytrynitaryzm · Augustianizm · Tomizm · Ikonografia · Arminianizm · Episkopalizm · Prezbiterianizm · Kongregacjonalizm


Świątynia

Cerkiew św. Olgi w Warszawie

Cerkiew św. Olgi w Warszawiecerkiew prawosławna w Warszawie , wzniesiona w latach 19021903 na potrzeby Grodzieńskiego Pułku Huzarów Lejbgwardii . Została rozebrana przed 1935 .

Budowa cerkwi św. Olgi wpisywała się w szerszą akcję wznoszenia świątyń prawosławnych dla stacjonujących w Warszawie pułków rosyjskich. Według Piotra Paszkiewicza, na przełomie XIX i XX wieku w mieście wzniesiono kilkanaście takich obiektów. Autor ten podkreśla polityczny wymiar architektury cerkiewnej, która obok spełniania funkcji sakralnych miała utrwalać obecność władzy rosyjskiej na ziemiach polskich[14]. Zaznacza jednak, że współcześni badacze, ze względu na skąpą ilość źródeł, nie są w stanie ustalić, czy wszystkie cerkwie wojskowe były budynkami wolno stojącymi, czy też kaplicami w wydzielonych pomieszczeniach koszarowych[15].

Autorem projektu świątyni był architekt eparchialny Władimir Pokrowski, który wykonał go w stylu siedemnastowiecznych cerkwi rosyjskich. Budynek miał 53 metry wysokości, 32 długości i 24 szerokości. Nad prezbiterium obiektu znajdowała się główna kopuła , otoczona czterema mniejszymi; wszystkie były złocone i zwieńczone krzyżami. Budowla do wysokości dwóch metrów powyżej poziomu gruntu była pokryta były szarym granitem , zaś pozostałą część ścian wyłożono białą cegłą . Ponad przedsionkiem wznosiła się strzelista dzwonnica .

Zaproponuj artykuł


Kategorie artykułów

Ostatnie zmiany tematyczne

Do zrobienia...

Upadek człowieka • Ryt aleksandryjski • Ryt antiocheński • Ryt chaldejski • Kodeks Justyniański (Codex iuris civilis) • Ratum et Consummatum • Adwentyści Dnia Siódmego – zbór w Żywcu • Władysław Zązel • Misje ludowe • Papieskie Dzieła Misyjne • Życie religijne • Wolny Kościół Katolicki • Eucharystyczny Kościół Katolicki


Przypisy

  1. Adherents.com: Major Religions Ranked by Size . [dostęp 2009-05-05].
  2. Hinnells, The Routledge Companion to the Study of Religion, p. 441.
  3. Hiszpania: metropolita Filaret o niespiesznej drodze ku jedności ( pol. ). Radio Watykańskie , 2010-10-04. [dostęp 5 października 2010].
  4. ks. A. Kuźma, Oficjalny dialog prawosławno-katolicki
  5. Moskwa: ekumenizm rosyjskiego prawosławia ( pol. ). Radio Watykańskie , 2010-09-08. [dostęp 9 wrzesnia 2010].
  6. Katolicy i prawosławni o ewangelizacji
  7. Topic of Orthodoxy in China should be lifted up to level of the whole church
  8. Czwarta oficjalna wizyta patriarchy Bartłomieja
  9. Niemcy: ekumeniczne pożegnanie ofiar Love Parade ( pol. ). Radio Watykańskie , 2010-07-31. [dostęp 3 sierpnia 2010].
  10. Pietro Naruszewicz: San Bogumilo di Gnesno ( wł. ). [dostęp 2009-10-29].
  11. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa : Księga imion i świętych. T. 1: A-C. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, ss. 475/476. . 
  12. Tekst dokumentu w: KODEKS DYPLOMATYCZNY WIELKOPOLSKI. TOM I. (dokument nr 136)
  13. Tekst dokumentu w: KODEKS DYPLOMATYCZNY WIELKOPOLSKI. TOM I. (dokument nr 136)
  14. Piotr Paszkiewicz: Pod berłem Romanowów. Sztuka rosyjska w Warszawie 1815-1915. S. 14. 
  15. Piotr Paszkiewicz: Pod berłem Romanowów. Sztuka rosyjska w Warszawie 1815-1915. S. 110. 


Inne hasła zawierające informacje o "Portal:Chrześcijaństwo":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zaduszny ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

I wiek ...

Dogmat ...

Koszykówka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Portal:Chrześcijaństwo":

010c. Rzym (plansza 12) ...

010c. Rzym (plansza 13) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie