Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Portoryko

Portoryko

Estado Libre Asociado de Puerto Rico
Commonwealth of Puerto Rico

Wspólnota Portoryka
Wolne Stowarzyszone Państwo Portoryko
Flaga Portoryka
Herb Portoryka
Flaga Portoryka Herb Portoryka
Dewiza : ( łac. ) Joannes Est Nomen Eius
( pol. Jan to jego imię)
Hymn : La Borinqueña
Położenie Portoryka
Konstytucja 25 lipca 1952
Język urzędowy hiszpański , angielski
Stolica San Juan
Ustrój polityczny demokratyczny
Status terytorium Samorządne terytorium stowarzyszone
Zależne od Stanów Zjednoczonych
Głowa terytorium prezydent Barack Obama
Szef rządu gubernator Luis Fortuño
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe

9 104 km²
1,6%
Liczba ludności  ( 2007 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
128. na świecie
3 944 259
433,2 osób/km²
Jednostka monetarna dolar amerykański ( USD )
Rok utworzeniaprzejęcie od Hiszpanii
1898
Strefa czasowa UTC -4
Kod ISO 3166 PR/PRI/630
Domena internetowa .pr
Kod samochodowy PRI
Kod telefoniczny +1 787,+1 939
Mapa Portoryka

Portoryko ( hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – państwo stowarzyszone z USA , leżące na wyspie w Ameryce Środkowej , nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim .

Spis treści

Historia

Wyspa odkryta została przez Krzysztofa Kolumba 19 listopada 1493 roku[1], gdy ten płynął z hiszpańską flotyllą w poszukiwaniu złota. Nazwał ją San Juan Bautista (Wyspa Świętego Jana Chrzciciela). Przebywał tam tylko kilka dni by uzupełnić zapasy żywności i wody i popłynął dalej. W rejsie brał udział Hiszpan Juan Ponce de León , który po usłyszeniu od miejscowych Indian opowieści o bogactwie postanowił na wyspę wrócić. Zrobił to w roku 1508 w celu poszukiwania złota. W roku 1521 na północnym wybrzeżu Hiszpanie założyli swoją główną osadę, którą nazwali Puerto Rico ( pol. bogaty port).

Złoża złota na wyspie szybko zostały wyeksploatowane, a León udał się na poszukiwania kolejnych ziem. W XVI wieku stolica została przekształcona w bastion będący schronieniem dla galeonów przewożących złoto do Europy.

Przez 405 lat wyspa była częścią zamorskiego imperium Hiszpanii . 28 lipca 1898 podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej na wyspie wylądowały siły amerykańskie. Hiszpania przegrała wojnę i była zmuszona oddać Amerykanom Portoryko ( traktat paryski podpisany w 1898 ).

W 1917 amerykański Kongres nadał wszystkim mieszkańcom Portoryko obywatelstwo amerykańskie. W 1948 Portoryko otrzymało prawo do wybierania gubernatora w demokratycznych wyborach . 25 lipca 1952 przyjęto konstytucję , która precyzuje stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Ustrój polityczny

Portoryko pozostaje pod zwierzchnictwem USA, ale ma duży zakres autonomii . Mieszkańcy Portoryko, pomimo że są obywatelami USA, nie głosują w wyborach do Kongresu i w wyborach prezydenckich , chociaż biorą udział w prawyborach prezydenckich. Nie płacą też federalnych podatków od dochodów wytworzonych na wyspie. Posiadają paszport USA jak i prawo do swobodnego osiedlania się na terytorium Stanów, a ci którzy z tego prawa skorzystają automatycznie nabierają prawa do głosowania w wyborach prezydenckich, stanowych i lokalnych.

Przyszłość polityczna wyspy jest jeszcze otwarta, gdyż obecna sytuacja jest dalej do pewnego stopnia prowizoryczna. Niektórzy mieszkańcy wyspy domagają się pełnej niepodległości , inni z kolei chcą pełnej integracji ze Stanami Zjednoczonymi i przekształcenia wyspy w kolejny amerykański stan.

Ochrona środowiska

Zróżnicowany klimat i ukształtowanie terenu czynią z wyspy znakomite miejsce dla różnych ekosystemów. W kraju jest Park Narodowy El Yunque oraz Rezerwat Biosfery Guánica do którego należą namorzyny i rafy koralowe .

Gospodarka

PKB na jednego mieszkańca Portoryko w 2003 roku wynosiło 17 069 $. A struktura PKB kształtowała się następująco:

  • Rolnictwo: 1%
  • Przemysł: 45%
  • Usługi: 54%

Eksportuje się głównie: farmaceutyki, żywność, sprzęt elektroniczny.


Religia

[2]


Przypisy

  1. Puerto Rico. Wyspa pełna bogactw. „ Przebudźcie się! ”. nr 10, ss. 14-17 (październik 2008). Strażnica - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe . ISSN 12341169 . 
  2. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.

Bibliografia

  1. Puerto Rico. Wyspa pełna bogactw. „ Przebudźcie się! ”. nr 10, ss. 14-17 (październik 2008). Strażnica - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe . ISSN 12341169 . 


Inne hasła zawierające informacje o "Portoryko":

Nowa Anglia ...

Tablica rejestracyjna Demokratyczna (DDR) OOman (OM) PPalau (PW)Panama (PA)Pakistan (PAK)Palestyna (PS)Papua-Nowa Gwinea (PNG)Paragwaj (PY)Peru (PE)Portoryko (PRI) Polska (PL) Portugalia (P) RRepublika Południowej Afryki (ZA)Republika Środkowoafrykańska (RCA) Republika Zielonego Przylądka ...

1964 ...

1971 ...

1952 ...

Traktat paryski ...

2006 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

Dolar amerykański ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Portoryko":

Ameryka Północna - zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 2) (45% społeczeństwa). Ludność pochodzenia europejskiego dominuje w Kanadzie (ponad 95%), Kostaryce (87%), Portoryko (80%), Stanach Zjednoczonych (77%) i na Kubie (około 50%). Murzyni i ...

Mapa świata (plansza 12) PÓŁNOCNA Grenlandia, Ziemia Baffina, Kodiak, Vancouver, Wyspa Wiktorii, Wyspa Banksa, Kuba, Jamajka, Haiti, Portoryko, Nowa Fundlandia - AMERYKA POŁUDNIOWA Ziemia Ognista, Trynidad Południowy, Sao Paulo - ANTARKTYDA Wyspa Bouveta, ...

126. Czynniki mające wpływ na rozwój gospodarki. Charakterystyka krajów rozwiniętych na podstawie USA i Niemiec (plansza 9) (Dystrykt Kolumbii), w którym znajduje się Waszyngton (stolica państwa). Państwem partnerskim jest Portoryko (wyspa znajdująca się na granicy Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego). Stany ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie