Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Powiat jarosławski

Powiat jarosławski

Powiat jarosławski
Herb
Herb powiatu
Położenie na mapie województwa

Położenie na mapie województwa
Województwo podkarpackie
Siedziba władz powiatu Jarosław
Starosta Tadeusz Chrzan
Powierzchnia 1029,15 km²
Populacja (2005)
 - liczba ludności
 - gęstość

122 175
118,71 osób/km²
Urbanizacja 37,74%
Tablica rejestracyjna RJA
gminy miejskie 2
miejsko-wiejskie -
wiejskie 9
Starostwo
ul. Jana Pawła II 17
37-500 Jarosław
Strona internetowa powiatu
Budynek Starostwa Powiatowego

Powiat jarosławski - powiat w Polsce ( województwo podkarpackie ), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej . Jego siedzibą jest miasto Jarosław . Powiat położony jest w wschodniej części województwa podkarpackiego . Jest częścią makroregionu południowo-wschodniej Polski.

W skład powiatu wchodzą:

Powiat sąsiaduje od zachodu z powiatem przeworskim, od południa z powiatem przemyskim ziemskim, od północy zaś z powiatem lubaczowskim, od wschodu sąsiaduje z Ukrainą .

Spis treści

Demografia

Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2005):

 OgółemKobietyMężczyźni
 osób %osób %osób %
ogółem122 17510063 05151,659 12448,4
miasto46 07810024 55353,321 52546,7
wieś76 09710038 49850,637 59949,4

Środowisko geograficzne

Region jarosławski leży niemal w całości we wschodniej części Kotliny Sandomierskiej i tylko jego południowe krańce sięgają pasma pierwszych wzniesień Pogórza Karpackiego , zw. tu Pogórzem Dynowskim . Rozległy obszar Kotliny Sandomierskiej dzieli się na szereg mezoregionów . Omawiany teren mieści się na Podgórzu Rzeszowskim i Płaskowyżu Tarnogrodzkim , przedzielonym Doliną Dolnego Sanu . Podgórze Rzeszowskie, zwane niekiedy Podgórzem Jarosławskim, obejmuje południowo-zachodnią część regionu. Tworzy je obszar łagodnych wzniesień stanowiący teren przejściowy pomiędzy Kotliną Sandomierską a Pogórzem Dynowskim, ciągnący się szerokim łukiem od Rzeszowa aż po Przemyśl . Podgórze Rzeszowskie zbudowane jest z kilku pasm wzniesień, których wysokość wzrasta od północy ku południowi. W okolicach Jarosławia wzniesienia mają wysokość 210-240 m n.p.m. , na linii Pruchnik - Rokietnica osiągają wysokość 240-280 m n.p.m. W tej części rzeźba Podgórza jest bardziej urozmaicona, wysokości względne znacznie wyższe, a nachylenie stoków bardziej strome. W wielu miejscach wzniesienia poprzecinane są charakterystycznymi dla obszarów lessowych głębokimi wąwozami ( parowami ), zw. wądołami . Rozłożyste wyniosłości rozdzielają doliny kilku rzeczek i licznych strumieni, największe z nich to Mleczka oraz Łęg Rokietnicki. Próg Podgórza podnosi się stromą krawędzią 20-30 m ponad płaską dolinę Sanu , co uwidacznia się szczególnie w okolicach Jarosławia . Na wschód od doliny Sanu, aż po wał Roztocza , rozpościera się Płaskowyż Tarnogrodzki. Powierzchnię tego mezoregionu kształtują obszerne faliste płaskowyże ( wysoczyzny ) wyniesione 220-280 m n.p.m. , przy wysokościach względnych sięgających 30-60 m, oraz rozległe obniżenia. Wysokość Płaskowyżu podnosi się stopniowo w kierunku wschodnim. Dalej od doliny Sanu wysoczyzny stają się wyższe i bardziej wyraziste. Krajobraz urozmaicają piaszczyste wały i pagóry wydmowego pochodzenia, zw. górami, z którymi kontrastują często podmokłe doliny i obniżenia. Północną stroną Płaskowyżu przewija się rzeka Lubaczówka , meandrująca pośród płytkiej podmokłej doliny, wpadająca do Sanu w rejonie Manasterza . Przez część południową płynie rzeczka Szkło , uchodząca do Sanu nieopodal Wysocka .

Warunki klimatyczne

Powiat jarosławski położony jest niemal w całości w strefie klimatycznej nizinnej, tylko część południowo-zachodnia pozostaje w zasięgu klimatu podgórskiego. Z reguły występują tu długie i upalne lata, ciepłe i słoneczne jesienie oraz niezbyt ostre zimy. W okolicy Jarosławia średnie dobowe temperatury powietrza w okresie lata wynoszą +17, +18°C (lipiec, sierpień), podczas zimy -5, -3°C (styczeń, luty). Okres wegetacyjny jest tu stosunkowo długi, przeciętnie trwa 224 dni w roku - od 29 marca do 9 listopada. Na okres ten przypada około 86% dni pogodnych. Roczna suma opadów wynosi w Jarosławiu około 620 mm, na południowo-zachodnim krańcach dawnego powiatu osiąga 750 mm. Stosunkowo najmniejsze opady występują w okresie zimy, największe podczas miesięcy letnich (lipiec - sierpień). Czas zalegania pokrywy śnieżnej wynosi średnio dla całego obszaru około 70 dni. Nieco dłuższy jest w okolicach podgórskich. Przy normalnych warunkach zimowych średnia grubość pokrywy śnieżnej sięga 10-30 cm. W poszczególnych częściach powiatu występuje nieznaczne lokalne zróżnicowania klimatyczne wynikające z położenia i ukształtowania terenu, stopnia zalesienia i kierunku wiatrów. Najkorzystniejsze warunki klimatyczne istnieją w południowo-zachodniej części regionu.

Gospodarka

Powiat jarosławski jest powiatem rolniczo-przemysłowym, z przemysłem skoncentrowanym przede wszystkim w Jarosławiu . Teren powiatu obfituje w surowce mineralne bogate złoża gazu ziemnego , surowce ilaste , wapienne i kruszywa . Posiada również znaczne zasoby wód podziemnych i powierzchniowych oraz wody mineralne .

Komunikacja

Przez teren powiatu przebiega droga międzynarodowa 4 E40 oraz droga krajowa 77 . Linia kolejowa ( KrakówMedyka ) 91 również przebiega przez powiat. W przyszłości przez teren powiatu ma przebiegać autostrada A4 .

Partnerzy Zagraniczni

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Powiat jarosławski":

Pęcice ...

Brno ...

Uznam ...

Wittenberga ...

1362 ...

Strzebielino ...

Benedykt Dybowski ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Pec pod Sněžkou ...

Vrchlabí ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Powiat jarosławski":

01 Znaki drogowe - znaki uzupełniające (plansza 3) ...

218. Struktura narodowościowa i etniczna Polski (plansza 8) ...

134 Polska wobec polityki Napoleona Bonaparte. Księstwo Warszawskie (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie