Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Powieść minionych lat

Powieść minionych lat

Powieść minionych lat ( ros. Повесть временных лет (Повѣсть временныхъ лѣтъ), ukr. Повість минулих літ, inne polskie nazwy: Powieść doroczna, Powieść lat minionych, Kronika Nestora) - staroruski latopis opisujący dzieje państwa ruskiego od czasów najdawniejszych (przybycie Ruryka ) do początku XII wieku , podstawowe źródło do historii wczesnej Rusi Kijowskiej .

Spis treści

Autorstwo kroniki i czas jej powstania

Pełny tytuł latopisu brzmi: Oto powieść minionych lat, skąd wyszła ziemia ruska, kto był najpierw księciem w Kijowie i skąd ziemia ruska powstała. Według tradycji autorem był kijowski mnich Nestor (stąd nazwa: Kronika Nestora), jednak jego autorstwo zostało już w końcu XIX wieku podane w wątpliwość. Dziś uczeni są podzieleni w opiniach, najczęściej uważa się jednak, że Nestor był autorem jedynie najstarszej redakcji Powieści minionych lat, napisanej w 1113 . Następna redakcja pochodzi prawdopodobnie z roku 1116 i jest przypisywana ihumenowi Monasteru Wydubickiego , Sylwestrowi, część badaczy przypuszcza, że Powieść minionych lat posiadała jeszcze trzecią redakcję. Dzisiejszy tekst dotrwał do naszych czasów w późniejszych odpisach i kompilacjach. Istnieją również hipotezy, iż tekst Powieści minionych lat już w czasach Nestora był zmieniany ze względu na interesy dynastii panującej w Kijowie.

Chronologia kroniki

Autor kroniki posługuje się kalendarzem bizantyjskim . Jednocześnie przed omówieniem przywołania Ruryka , przedstawia obliczenia czasu jaki minął między istotnymi jego zdaniem wydarzeniami historycznymi: Od Adama do potopu 2242 lata, od Potopu do Abrahama ...' itd. aż do panowania Michała III . Obliczenia te zawierają szereg błędów, których wyjaśnienie jest istotne dla ustalenia rzeczywistych dat wydarzeń z wczesnej historii Rusi, opisywanych przez kronikę. Jako podstawowy autor wymienia rok 6360 (czyli 852 ). Ma to być rok, w którym zaczął panowanie cesarz Michał III . W rzeczywistości Michał III wstąpił na tron o 10 lat wcześniej ( koronacja ) lub o 4 lata później (przewrót pałacowy i odsunięcie od władzy matki cesarza - Teodory ). Z drugiej strony, od Narodzenia Chrystusa do Konstantyna minęło według Nestora 318 lat, zaś od Konstantyna do Michała - 542 lata, co dawałoby rok 860 . Ten rok sugeruje też druga pojawiająca się pod tą data informacja zaczęto nazywać ten kraj ziemią ruską. O tym zaś dowiedzieliśmy się stąd, że za tego cesarza przychodziła Ruś, na Carogród. Wprawdzie informacja nie jest do końca jasna (nie wiadomo, czy Ruś miała przychodzić do Bizancjum w tym roku, czy jedynie za panowania tego cesarza), niemniej pasuje to do znanego skądinąd najścia Rusów na Konstantynopol w 860 roku . Jednakże to właśnie najście opisuje Nestor później, pod rokiem 6374 (czyli 866 ). Znowu od Michała do Olega miało minąć 29 lat, co dawałoby rok 6389 (czyli 881 ), a nie - jak pisze dalej - 6387 ( 879 ). Po podliczeniu wszystkich wymienianych przez Nestora etapów od stworzenia świata do początku panowania Michała wychodzi nie jak podaje on 6360, ale 6313 lat. Z tych powodów uczeni ostrożnie podchodzą do wczesnych dat w kronice.

Znaczenie kroniki

Powieść minionych lat jest podstawowym źródłem pisanym dla historii Słowiańszczyzny wschodniej (szczególnie dla historii państw ruskich), ale także pozwala na czerpanie informacji dotyczących Słowian zachodnich i południowych . Ma też wielkie znaczenie jako zabytek literatury w języku staroruskim. Stanowi bardzo ważny element świadomości narodowej narodów wschodniosłowiańskich.

Polskie tłumaczenie Powieści minionych lat autorstwa prof. Franciszka Sielickiego zostało wydane w 1968 roku.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Powieść minionych lat":

Pęcice ...

Dzień Zmarłych ...

Biegun północny ...

Wag ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Linz ...

Tampere ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Powieść minionych lat":

20 Zachowanie się na drodze wobec pieszych i rowerzystów (plansza 9) ...

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 16) ...

010b. Rzym (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie