Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Poziomy organizacji żywej materii

Poziomy organizacji żywej materii

W przyrodzie ożywionej wyróżnia się różne poziomy organizacji materii, od pojedynczej komórki , poprzez kolonię , tkankę , organizm , aż do biosfery . Płaszczyzną zainteresowania ekologii są wszystkie poziomy powyżej pojedynczego osobnika, niezależnie czy jest to jednokomórkowiec , czy organizm wielokomórkowy .

Większość organizmów na Ziemi żyje otoczona innymi organizmami, wchodząc z nimi w najrozmaitsze interakcje . Jeśli zatem za podstawową jednostkę organizacji przyjmiemy pojedynczą istotę żywą, to każdy wyższy poziom organizacji składa się z większej od 1 liczby osobników. W ten sposób już dwa osobniki mogą tworzyć rodzinę, kilka stado lub grupę rodzinną itp. Najprostszym przykładem ekosystemu jest związek między jednym producentem (np. bakterii autotroficznej ) i jednym destruentem (np. bakterii heterotroficznej ). Taka organizacja realizowałaby proces produkcji i dekompozycji materii organicznej w oparciu o czerpaną ze środowiska energię i pierwiastki pobierane, a następnie oddawane do środowiska, a zatem spełniałby podstawowe założenia ekosystemu.

Największym poziomem organizacji życia jest biosfera , obejmująca wszystkie obszary, na których występują żywe istoty. Z chwilą, gdy człowiek odkryje życie we Wszechświecie , biosfera rozciągnie się również na tamte obszary.

Podstawowe poziomy organizacji istot żywych

Z punktu widzenia ekologii podstawowymi poziomami organizacji są:

osobnik
populacja
biocenoza
ekosystem
biosfera

W obrębie tych jednostek ekologicznych mogą egzystować mniejsze zespoły, wyróżniające na podstawie innych kryteriów: etologicznych (np. rodzina , stado ), fitosocjologicznych (zespół roślin) czy mikrobiologicznych ( kolonia bakteryjna ).

W strukturze organizacyjnej żywej materii wyróżniamy trzy poziomy:

  1. Poziom molekularny, w skład którego wchodzą:
  2. Poziom organizmalny, w skład którego wchodzą:
  3. Poziom ponadorganizmalny, w skład którego wchodzą:

Przez wiele ostatnich lat badano głównie poziom komórkowy i organizmalny, a dziś ze względu na wiele chorób występujących w nowoczesnym świecie, których przyczyną jest środowisko społeczne i emocjonalna więź międzyludzka, zajęto się poziomem ponadorganizmalnym.


Inne hasła zawierające informacje o "Poziomy organizacji żywej materii":

Rodzimy Kościół Polski ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Wiktor Sukiennicki ...

Vytautas Landsbergis ...

Adolf Giżyński ...

1972 ...

Grzyby ...

Kauen ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Poziomy organizacji żywej materii":

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 2 (plansza 18) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

36. Organizacje międzynarodowe - OBWE, OPA, UA (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie