Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Pribram (meteoryt)

Pribram (meteoryt)

Pribram
Sposób odkryciaspadły
Państwo Czechy
Prowincja Pribram
Data 7 kwietnia 1959
Masa w gramach9,5 kg
Typ Chondryt oliwinowo-bronzytowy H 5

Pribrammeteoryt kamienny należący do chondrytów oliwinowo-bronzytowych typu H 5 spadły 7 kwietnia 1959 roku w okolicach miejscowości Pribram w Czechach o godzinie 19:30 czasu uniwersalnego .

Był to jeden z pierwszych przypadków sfotografowania upadku meteorytu , dzięki czemu możliwe było ustalenie kąta przecięcia meteoroidu przez orbitę Ziemi oraz miejsca spadku. Na miejscu upadku meteorytu zebrano 19 fragmentów o łącznej masie 9,5 kg. Masę meteorytu przed spadkiem na Ziemię ocenia się na kilka ton. Prędkość meteroidu względem Ziemi w chwili wejścia w atmosferę ziemska wynosiła 20,8 km/s.

W Polsce przelot bolidu został zaobserwowany przez miłośnika astronomii Sławomira Rucińskiego w czasie obserwacji nieba nad Częstochową . Do oddziału PTMA w Warszawie przesłał on następujący opis:

„Bolid był koloru niebiesko-zielonego i miał jasność około – 5 magnitudo . Przebiegł widzianą przeze mnie drogę 9-10 stopni w ciągu około 4 sekund. Droga jego równoległa była do linii Procjon - Rigel i przechodziła pomiędzy ξ i ε Ori . W chwili, gdy go zauważyłem, miał charakterystyczny kształt maczugi i rozświetlał zachodnie niebo, tak że widziałem lekkie chmury . Następnie zgasł (schował się za chmury?) i zniknęło świecenie nieba. Po 4 sekundach zauważyłem rozświetlenie nieba nieco silniejsze niż przedtem, o kolorze niebiesko-zielonkawo-żółtym.”

Źródło


Inne hasła zawierające informacje o "Pribram (meteoryt)":

1908 ...

1932 ...

1938 ...

Tytan (pierwiastek) ...

1959 ...

2003 ...

1916 ...

1864 ...

Historia Ziemi ...

Próbne wybuchy jądrowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pribram (meteoryt)":

010. Dzieje Ziemi (plansza 14) ...

Układ Słoneczny (plansza 18) ...

024. Gady – pierwsze owodniowce (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie