Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Prowansja

Prowansja - (fr. Provence, prow. Provença lub Prouvènço) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, na wschód od dolnego biegu Rodanu. Nazwa wzięta od prowincji rzymskiej Galia Zaalpejska, którą Rzymianie nazywali także Provincia Nostra – „Nasza Prowincja".

Jest to region rolniczo-przemysłowy, w pasie przybrzeżnym – wypoczynkowy i turystyczny o światowej sławie (Lazurowe Wybrzeże). Prowansja wchodzi w skład regionu administracyjnego Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Ważniejsze miasta: Marsylia, Tulon, Nicea, Aix, Cannes, Antibes.

Mieszkańcy Prowansji posługują się odmianą języka oksytańskiego (langue d`oc) – językiem prowansalskim.

Geografia

W Prowansji znajduje się południowa część Alp francuskich, z najwyższym jej szczytem – Pelat (3051m n.p.m.). Panuje klimat śródziemnomorski.

Klimat

Dzięki bliskości Morza Śródziemnego, klimat Prowansji jest łagodny, z gorącym i suchym latem oraz krótką i łagodną zimą. W zimie często pojawia się okresowy napływ chłodnego powietrza z północy (wiatr mistral). W płn. części regionu zimy są surowsze, co nasila się wraz ze wzrostem wysokości. Na wyżej położonych obszarach, klimat nabiera charakteru alpejskiego.

Szata roślinna

W części centralnej oraz w pasie nadbrzeżnym, najczęstszą formacją roślinną jest garig, co w okresie letnim powoduje częste pożary. W części wschodniej częściej miejscami występuje makia, a w rejonach górskich piętra roślinności typu alpejskiego.

Rzeźba terenu

Teren Prowansji obfituje w skaliste doliny o wysokich walorach krajobrazowych. W części wschodniej przeważa teren górski i wysokogórski. Erozja i silne opady powodują osunięcia ziemi i skał w głębszych wąwozach. Na zachodzie regionu teren jest bardziej płaski, tworząc jedyne równiny prowansalskie w regionie Camargue.

Historia

Średniowiecze

Od 443 północną Prowansję najeżdżały plemiona Burgundów. Od VI wieku części terytorium Prowansji znajdowały się w rękach różnych królów frankijskich. Po traktacie w Verdun w roku 843, Prowansja znalazła się na terytorium przyznanym Lotarowi I. Od roku 879 pod berłem Bosona V Prowansalskiego — zięcia Karola Łysego – Prowansja stanowiła część królestwa Prowansji i Burgundii, zwanego też królestwem Burgundii Dolnej. W roku 934 Burgundię Dolną odziedziczył Rudolf II, król Burgundii Górnej, w wyniku czego powstało zjednoczone królestwo Burgundii. W jego ramach Prowansja została hrabstwem.

Po wygaśnięciu linii potomków Rudolfa II, od roku 1032 Burgundia już jako hrabstwo weszła w skład Cesarstwa Rzymskiego, a władcy Prowansji nosili tytuły markizów, hrabiów, książąt. W wyniku mariaży dynastycznych, od roku 1112 Prowansja przeszła w ręce dynastii katalońsko-aragońskiej i ścierały się na jej terytorium wpływy francuskie i hiszpańskie. Po śmierci jej ostatniego samodzielnego władcy w roku 1481, połączono Prowansję z Francją unią personalną. Natomiast części średniowiecznej Prowansji i nieliczne enklawy wewnątrz jej terytorium przez długi czas znajdowały się poza panowaniem francuskim.

Epoka nowożytna

W wyniku podziału Francji na departamenty w roku 1789, na terenie Prowansji znalazły się Basses-Alpes (obecnie Alpes-de-Haute-Provence), Bouches-du-Rhône i Var. W roku 1793 dołączono hrabstwo Nicei jako departament Alpes-Maritimes (w latach 1815-1860 przejęte przez Królestwo Sardynii).


Inne hasła zawierające informacje o "Prowansja":

Ludwik XVIII ...

Gall Anonim ...

Kraina historyczna ...

Sestyna ...

André Breton ...

Karol I Andegaweński imieniu rządzili nimi prewoci, kasztelanowie i bajlifowie. Równie spore dochody przynosiła mu Prowansja, teraz już jedna z najwierniejszych jego posiadłości. Sen o śródziemnomorskim imperiumHerb ...

Architektura romańska kościół Saint-Georges-de-Boscherville, romańska głowicaRomański donżon na Zamku w Lublinie .Opactwo cysterskie w Senanque, Prowansja Katedra w Lund – kolumna w krypcie zdobiona płaskorzeźbamiRotunda św. ProkopaRomańskie kolumny ...

Darius Milhaud ...

Taniec w średniowieczu ...

Wielka wędrówka ludów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Prowansja":

Historia mówiąca o sile przeznaczenia (plansza 2) ...

088. Najpiękniejsze plaże (plansza 23) es ein sehr langer Naturstrand mit schöner Aussicht auf die Hügel der Südprovence. Prowansja jest krainą w południowo - wschodniej Francji. Leży nad Morzem Śródziemnym ...

Żywność i żywienie (plansza 19) własne przysmaki kuchenne.) La Provence est connue de la bouillabaisse marseillaise. (Prowansja jest znana z marsylskiej zupy rybnej.) L'aïoli est très employée sur ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie