Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Siena

Siena

Na mapach: 43°20'N 11°20'E / 43.333, 11.333

Siena
Herb
Państwo   Włochy
Region Toskania
Prowincja Siena
Położenie43° 20' N
11° 20' E
Powierzchnia 118 km²
Populacja (2004)
 - liczba ludności
 - gęstość

48 844
413,9/km²
Numer kierunkowy 0577
Kod pocztowy 53100
Patron św. Ansanus
Kod ISTAT 052032
Położenie na mapie Włoch

Siena
Siena – zabytkowe centrum

Siena – miasto i gmina we Włoszech , w Toskanii , w prowincji Siena . Ważne centrum turystyczne. Wg danych na rok 2004 gminę zamieszkują 48 844 osoby, 413,9 os./km².

Spis treści

Historia

Według legendy Sienę założyli synowie Remusa – Senio i Aschio, którzy uciekając przed Romulusem schronili się w górach i wznieśli zamek Senio. Herbem miasta stało się godło ich rodu – wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa , a barwami balzany – miejskiego sztandaru były biel i czerń.

Historycznie Siena była etruskim osiedlem i małym miasteczkiem w okresie antycznym . Około 5 wieku w Sienie znajdowała się siedziba biskupstwa. Dogodne położenie miasta przy szlakach handlowych i miejscowy przemysł włókienniczy stały się podstawą przyszłego bogactwa mieszczan oraz arystokracji longobardzkiej i frankońskiej . W XII i XIII wieku Siena zaliczała się do najbogatszych miast Europy. Do dzisiejszego dnia istnieje w Sienie najstarszy europejski bank Monte Paschi di Siena. Bankierzy ze Sienny udzielali pożyczek prawie w całej ówczesnej Europie, a do największych rodów finansowych należeli: Buonsignori, którzy założyli spółkę Grande Tavola, Piccolomini, Salimbeni. Miastem rządziła rada, consiglio, która co roku wybierała członków rządu – Signorii i podestę – najwyższego urzędnika miejskiego.

W XII wieku w sporze między gwelfami a gibelinami Siena opowiedziała się po stronie cesarza. Między innymi ten wybór był przyczyną ciągłych konfliktów z Florencją . W 1348 miasto dotknęła zaraza zabijając 2/3 mieszkańców (ok. 100 000 osób), co zapoczątkowało gospodarczy upadek miasta. Zdobyta ostatecznie w kwietniu 1555 [1] przez Kuźmę I Medyceusza , który wcielił miasto w powstające Wielkie Księstwo Toskanii . W kolejnych wiekach Siena pozostawała w cieniu Florencji, liczba ludności malała aż do okresu po zakończeniu II wojny światowej . w 1966 Siena jako pierwsze [2] miasto w Europie wprowadziła zakaz ruchu samochodowego w centrum miasta.

Zabytki i atrakcje turystyczne

W Sienie zachowana została w pełni antyczna struktura miasta. Do najwspanialszych zabytków należy katedra z XII wieku (Duomo), której główna fasada została ukończona w 1380 roku. W skład kompleksu wchodzą baptysterium i kampanila . W środku znajduje się oktagonalna ambona autorstwa Nicola Pisano oraz płaskorzeźby które wykonali Donatello , Ghiberti , Jacopo della Quercia i inni XV-wieczni rzeźbiarze. Inne zabytki: główny rynek Piazza del Campo z Palazzo Pubblico i Torre del Mangia oraz ratusz. Zabytkowe centrum Sieny zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO .

Muzea:

  • Museo dell'Opera Metropolitana del Duomo
  • Museo Civico
  • Pinacoteca Nazionale

Na przełomie XIII i XIV wieku powstała ważna szkoła malarska zwana sieneńską. Jeden ze starszych uniwersytetów na świecie 1240 . Ze Sieny pochodzi Jacopo della Quercia . W Sienie żyła i działała święta Katarzyna .

Dwa razy do roku w Sienie odbywa się wyścig konny Palio di Siena , który jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta.

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. Józef Andrzej Gierowski : Historia Włoch. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1986, s. 233. . 
  2. Praca zbiorowa: Lonely Planet Tuscany & Umbria. Wyd. V. Lonely Planet, 2008, s. 236. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Siena":

Uniwersytet ...

Bartolommeo Berrecci ...

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej włoską opowiadają się J. Fijałek (szkoła bolońska), Totkowicz (dzieło Pietra Cavalliniego ), Pieradzka (Siena), E. Śnieżyńska-Stolot (krąg Simone Martiniego ); za bizantyjską – m.in. M. Walicki, ...

Karol I Andegaweński ...

Steven Michael Lukes ...

Dziesięć najpiękniejszych eksperymentów z fizyki autorów (takich jak: Kleomedes , Teon ze Smyrny i Strabon ).Pomiar obwodu Ziemi ; oznaczenia: Siena – Syene , Alejandría – Aleksandria , Luz solar – promienie słoneczne, Trópico ...

Kuchnia włoska ...

Wojny włoskie ...

Filippo Brunelleschi ...

Bazylika Santa Maria in Aracoeli ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Siena":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie