Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Publiusz Korneliusz Tacyt

Publiusz Korneliusz Tacyt

Publius Cornelius Tacitus

Publius (albo Gaius - imię niepewne) Cornelius Tacitus, czyli Tacyt (około 55 - 120 ) - jeden z najsłynniejszych historyków rzymskich .

Był rodowitym Rzymianinem, ale urodził się prawdopodobnie w Galii . Uczył się retoryki u Kwintyliana . W 77 roku ożenił się z córką konsula Agrykoli , który podbił Brytanię i został jej namiestnikiem. Tacyt był homo novus , czyli pierwszą osobą w rodzie, która objęła wyższe urzędy i weszła do senatu . Był kwestorem , pretorem , prokonsulem w Azji. Urzędy te odciągały go od pracy historyka, którą podjął po świadomym zrezygnowaniu z funkcji mówcy (w Dialogu o mówcach wyjaśnia, że w czasach niedostatecznej swobody słowa zawód mówcy nie może być dobrze wykonywany). Dialog w czasie terroru wprowadzonego przez Domicjana był rozpowszechniany anonimowo.

Prawdopodobnie za cesarza Trajana wydał już pod swoim nazwiskiem pracę De vita et moribus Iulii Agricolae (Żywot Juliusza Agrykoli). Była to praca poświęcona teściowi, ale malująca jego życie na szerokim tle historycznym. Następnie napisał pierwszą monografię etnograficzną obcych plemion - Germanię. W dziele tym uderza rzetelność i obiektywizm autora. Kilka wzmianek odnosi się do plemion zamieszkujących ziemie dzisiejszej Polski (lud Lugiów i Wenetów ).

Głównymi książkami Tacyta są Dzieje i Roczniki. W pierwszej pracy Tacyt opisuje rządy Domicjana i Wespazjana . W drugiej - dzieje dawniejsze od Tyberiusza do Nerona . Autor starał się być w tych dziełach obiektywny. Pisał sine ira et studio (bez gniewu i stronniczości), umiejętnie korzystał ze źródeł.

Dzieła

Pięć dzieł Tacyta przetrwało do dzisiejszych czasów:

  • (98) De vita Iulii Agricolae (Agrykola)
  • (98) De origine et situ Germanorum ( Germania )
  • (102) Dialogus de oratoribus (Dialog o mówcach)
  • (105) Historiae (Dzieje)
  • (117) Ab excessu divi Augusti (Roczniki)

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Publiusz Korneliusz Tacyt":

II wiek 197 198 199 200 Zmarliokoło 100 - św. Jan Apostoł po 115 - Publiusz Korneliusz Tacyt , historyk rzymskiokoło 125 - Plutarch , grecki pisarz i filozofokoło ...

I wiek ...

Cesarze rzymscy ...

Herodot ...

Aforyzm ...

Religioznawstwo ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Teatr ...

Epos ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Publiusz Korneliusz Tacyt":

010c. Rzym (plansza 4) ...

29. Źródła, dziedziny i hierarchia norm prawnych (plansza 6) ...

015. Początki Rzymu i wojny punickie (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie