Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

półwysep Synaj

półwysep Synaj - (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā`, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.

Powierzchnia półwyspu to 61,2 tys. km², w większej części pustynia. W części północnej obszar wyżynny, w południowej górzysty. Najwyższy szczyt to Góra Świętej Katarzyny – 2629 m n.p.m.

Historia

Podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. zajęty przez wojska Izraelskie i okupowany do r. 1982.

Zgodnie z izraelsko-egipskim układem pokojowym z 1979 r., Egipt może utrzymywać ograniczone oddziały wojskowe tylko w zachodnim rejonie półwyspu. Nad przestrzeganiem tych warunków czuwa międzynarodowa organizacja Multinational Force and Observers (MFO), powołana na mocy traktatu pokojowego. MFO tworzą kontyngenty wojskowe z różnych państw; trzonem tych sił są wojska USA. Odziały MFO liczą ok. 1700 żołnierzy i są rozlokowane na obszarze półwyspu.

Region Półwyspu Synaj był już ceniony w czasach faraońskich ze względu na występowanie tu minerałów m.in. turkusów, miedzi i złota, obecnie już wyeksploatowanych. Dzisiaj Synaj jest rajem dla turystów, których wabią tu białe piaszczyste plaże Morza Czerwonego i podwodne rafy koralowe. Synaj ma też ogromne znaczenie religijne. Ten skalisty półwysep był scenerią wielu ważnych wydarzeń za czasów Mojżesza, odnotowanych w Biblii, i jest świętym miejscem w równym stopniu dla żydów, muzułmanów i chrześcijan.

Turystyka

Stabilizacja sytuacji politycznej z Izraelem, zaowocowała w końcu lat 80. XX wieku rozwojem turystyki na wschodnim wybrzeżu Synaju i rozkwitem takich miejscowości wypoczynkowych jak Szarm el-Szejk. Atrakcją regionu Synaju, oprócz suchego i słonecznego klimatu, jest podwodny świat Morza Czerwonego. Rafy koralowe, bogata fauna i flora sprawiają, że jest to jedno z najwspanialszych na świecie miejsc do nurkowania. Nie zakłóciło to jednak pierwotnego wizerunku terenu górzystego, z którego większa część, zamieszkiwana przez koczownicze plemiona Beduinów, jest nadal odkrywana.


Inne hasła zawierające informacje o "półwysep Synaj":

Uznam ...

Włosi ...

Półwysep Antarktyczny ...

Nathaniel Palmer ...

Fabian Bellingshausen ...

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

Tałty (jezioro) ...

Orzysz (jezioro) ...

Wietnam ...

Kamczatka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "półwysep Synaj":

008c. Grecja (plansza 12) ...

008c. Grecja (plansza 8) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie