Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
meningitis cerebrospinalis purulenta
ICD-10 G00-G03

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ( łac. meningitis cerebrospinalis purulenta) – choroba wywoływana przez wirusy lub bakterie , rzadziej przez pierwotniaki , pasożyty i niektóre leki, obejmująca opony mózgowo-rdzeniowe [1][2].

Spis treści

Epidemiologia

Demografia meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Czerwony: pas meningokokowy, pomarańczowy: epidemiczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, szary: zachorowania sporadyczne

Mimo że zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w wielu krajach podlega obowiązkowemu zgłoszeniu, dokładna wartość zapadalności nie jest znana[3]. W krajach zachodnich rocznie na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zapadają 3 osoby na 100 000. Badania całej populacji wykazały, że wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest najczęstszą postacią i występuje z częstością 10,9 na 100 000 osób, częściej w lecie. W Brazylii zapadalność na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest wyższa, wynosi 45,8 na 100 000 osób rocznie. W Afryce Subsaharyjskiej duże epidemie meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych występują w okresie suszy i dlatego nazywa się je "pasem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych". Roczna zapadalność na tym obszarze, który nie ma dostatecznej opieki medycznej, wynosi 500 na 100 000 osób. Przypadki te są głównie spowodowane przez meningokoki[4]. Ostatnia epidemia, która rozpoczęła się w styczniu 2009 roku i trwa nadal, objęła Nigerię, Niger, Mali i Burkinę Faso. Zakażenie meningokokowe występuje w postaci epidemii w obszarach, gdzie wiele ludzi żyje razem po raz pierwszy, takich jak koszary wojskowe podczas mobilizacji, miasteczka studenckie[1] i doroczna pielgrzymka Hadżdż [5]. Istnieją znaczne różnice w lokalnym rozmieszczeniu drobnoustrojów wywołujących bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Na przykład, N. meningitides grupy B i C powodują większość zachorowań w Europie, podczas gdy grupa A meningokoków występuje częściej w Chinach i wśród pielgrzymów Hadżdż. W Afryce przyczyną większości wybuchów epidemii w "pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych" są grupy A i C meningokoków. Grupa W135 meningokoków spowodowała kilka ostatnich epidemii w Afryce oraz w trakcie Hadżdż[6]. Oczekuje się, że różnice te będą się zmieniać wraz z wprowadzeniem szczepionek przeciwko najczęstszym szczepom[6].

Patologia

Zapalenie obejmuje tkanki opon , a często przylegające do nich części mózgowia i rdzenia .

Objawy

Podstawowe objawy to bóle głowy , wymioty i objawy oponowe ( sztywność karku , objaw Brudzińskiego ).

Mogą też występować: gorączka , senność , śpiączka , podwójne widzenie, zaburzenia mowy, porażenie mięśni, padaczka .

Zapalenie bakteryjne, częściej dotyka dzieci niż dorosłych, szerzy się drogą kropelkową. Objawy: ból gardła, gorączka, ból głowy, sztywność karku i wymioty. Na ciele pojawia się krwistoczerwona wysypka . W ciągu jednego dnia od początku choroby może rozwinąć się ciężki stan, prowadzący do śpiączki i śmierci .

Etiologia

Przyczyny infekcyjne

  • bakterie
Grupa wiekowaPrzyczyny
Noworodki Streptokoki grupy B, Escherichia coli, Listeria monocytogenes
NiemowlętaNeisseria meningitidis, Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae
DzieciN. meningitidis, S. pneumoniae
DorośliS. pneumoniae, N. meningitidis, Mycobacteria, kryptokoki
  • najczęściej:
  • rzadziej:
  • w krajach rozwijających się częstą przyczyną są prątki gruźlicy ( Mycobacterium tuberculosis );
  • Streptococcus agalactiae sive pyogenes jest ważną przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków, cechuje się wysoką śmiertelnością.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych ropne, bakteryjne, jest zawsze wtórne do ogniska infekcji poza układem nerwowym:

  • ropnego zapalenia ucha środkowego – Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae,
  • ropnego zapalenia zatok – Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus,
  • odoskrzelowego zapalenia płuc – Streptococcus pneumoniae,
  • zmian ropnych na skórze – Staphylococcus aureus,
  • ropni przywierzchołkowych zębów – Staphylococcus aureus, flora beztlenowa,
  • zakażenia dróg moczowych – Escherichia coli, Proteus mirabilis, flora beztlenowa,
  • zakażenia dróg żółciowych – Escherichia coli, Proteus mirabilis,
  • ogniska w jamie brzusznej – zakażenia mieszane: flora beztlenowa, pałeczki tlenowe G-.

Przyczyny nieinfekcyjne

  • białaczka,
  • nowotwory tkanki limfatycznej,
  • guzy mózgu,
  • przerzuty do mózgu,

Diagnoza

Paciorkowcowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, treść ropna w przestrzeni podpajeczynówkowej

Zmiany w płynie mózgowo-rdzeniowym zależą od rodzaju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Płyn mózgowo-rdzeniowy w zależności od rodzaju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR)[7]
StanGlukozaBiałkoLiczba komórek
Ostre bakteryjne ZOMRNiskawysokiewysoka, często > 300/mm³
Ostre wirusowe ZOMRPrawidłowaprawidłowe lub wysokie mononukleary , < 300/mm³
Gruźlicze ZOMRNiskawysokie pleocytoza , mieszana < 300/mm³
Grzybicze ZOMRNiskawysokie< 300/mm³
Nowotworowe ZOMRNiskawysokienajczęściej mononukleary
Krwotok podpajęczynówkowyPrawidłowaprawidłowe lub wysokie erytrocyty

Leczenie

Immunoprofilaktyka

Istnieją szczepionki przeciwko:

U niemowląt szczepienia przeciwko wirusowej odmianie meningitis stosowane są jedynie w: Irlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i na Kubie. W innych krajach (w tym Polsce) szczepionki takiej nie stosuje się.

Zapobieganie

Ciężki przypadek meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, w którym po wystąpieniu wybroczynek doszło do rozwinięcia się gangreny , która wymagała amputacji wszystkich kończyn. Pacjentka, Charlotte Cleverley-Bisman, przeżyła chorobę i stała się kluczem kampanii szczepień przeciwko zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych w Nowej Zelandii .

Niektórym przyczynom zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych można zapobiegać poprzez stosowanie profilaktyki długoterminowej w postaci szczepionki lub krótkoterminowej w postaci antybiotyków.

Od 1980 wiele krajów uwzględniło szczepienie przeciwko Haemophilus influenzae typu B w kalendarzach rutynowych szczepień dzieci. Dzięki temu w tych krajach praktycznie wyeliminowano tę bakterię jako przyczynę zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wśród małych dzieci. Jednak w krajach, w których obciążenie chorobą jest najwyższe, szczepionka jest nadal zbyt droga[6][8]. Podobnie, szczepienie przeciwko wirusowi świnki doprowadziło do gwałtownego spadku liczby przypadków zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych spowodowanych wirusem świnki, które występowało w 15% przypadków tej choroby[3].

Istnieją szczepionki przeciwko meningokokom grupy A, C, W135 i Y[9]. W krajach, gdzie wprowadzono szczepionkę przeciwko meningokokom grupy C, znacząco spadła liczba przypadków spowodowanych przez ten patogen[6]. Obecnie istnieje szczepionka poliwalentna łącząca wszystkie cztery szczepionki. Szczepienie szczepionką ACW135Y przeciwko czterem szczepom jest obecnie obowiązkowa dla biorących udział w Hadżdż[5]. Opracowanie szczepionki przeciwko grupie B meningokoków okazało się znacznie trudniejsze, ponieważ ich białka powierzchowne (które zwykle są wykorzystywane do wytwarzania szczepionki) wywołują słabą odpowiedź ze strony układu odpornościowego lub reakcję krzyżową z białkami ludzkimi[6][9]. Jednak, w niektórych krajach (np. Nowej Zelandii, Kubie, Norwegii i Chile ) opracowano szczepionki przeciwko miejscowym szczepom grupy B meningokoków. Niektóre z nich wykazały się dobrą skutecznością i są stosowne w miejscowych kalendarzach szczepień[9].

Rutynowe szczepienia przeciwko Streptococcus pneumoniae skoniugowaną szczepionką przeciwko pneumokokom (PCV), która jest aktywna wobec siedmiu serotypów tego patogenu, znacząco zmniejsza częstość występowania pneumokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych[6][10]. Szczepionka z otoczek polisacharydowych obejmująca 23 szczepy jest podawana tylko niektórym grupom (np. osobom, u których wykonanko splenektomię, czyli chirurgiczne usunięcie śledziony), nie wywołuje ona wystarczająco silnej odpowiedzi immunologicznej u wszystkich przyjmujących, np. małych dzieci[10].

Szczepienie w dzieciństwie szczepionką BCG spowodowało znaczne zmniejszenie zapadalności na gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ale jego zmniejszająca się skuteczność w dorosłym wieku skłoniła do poszukiwania lepszej szczepionki[6].

Krótkoterminowa profilaktyka antybiotykowa jest również metodą zapobiegania, szczególnie meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W przypadku bliskiego kontaktu z chorym na meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapobieganie antybiotykami (np. ryfampicyną, cyprofloksacyną, ceftriaksonem ) może zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobą, ale nie chroni przed zakażeniami w przyszłości[11][12].

Historia

Niektórzy sugerują, że Hipokrates mógł mieć świadomość istnienia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych[13] i wydaje się, że zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych znali też inni pre-renesansowi lekarze, tacy jak Avicenna[14]. Opis gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zwanego ówcześnie "puchliną mózgu", jest często przypisywany lekarzowi z Edynburga, Robertowi Whyttowi, w pośmiertnym doniesieniu, które ukazało się w roku 1768, chociaż związek gruźlicy z jej patogenem nie był znany aż do następnego stulecia[14][15]. Wydaje się, że epidemia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych jest zjawiskiem stosunkowo niedawnym[16]. Pierwsze odnotowane poważne ogniska pojawiły się w Genewie w roku 1805. Krótko po tym opisano kilka innych epidemii w Europie i Stanach Zjednoczonych, a pierwsze doniesienie o epidemii w Afryce pojawiło się w roku 1840. Epidemie w Afryce rozpowszechniły się w dwudziestym wieku, począwszy od poważnych epidemii ogarniających Nigerię i Ghanę w latach 1905–1908.

Pierwsze doniesienie o zakażeniach bakteryjnych stanowiących podłoże dla zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych zostało podane przez austriackiego bakteriologa Antona Weichselbauma, który w roku 1887 opisał meningokoki[17]. We wczesnych doniesieniach śmiertelność z powodu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych była bardzo wysoka (ponad 90%). W roku 1906 została wyprodukowana końska surowica odpornościowa. Następnie była udoskonalana przez amerykańskiego naukowca Simona Flexnera, co znacznie zmniejszyło śmiertelność z powodu chorób spowodowanych przez meningokoki[18][19]. W roku 1944, po raz pierwszy odnotowano skuteczność penicyliny w leczeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych[20]. Wprowadzenie pod koniec dwudziestego wieku szczepionki przeciwko Haemophilus doprowadziła do wyraźnego spadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych związanego z tym patogenem[8], a w roku 2002 pojawiły się dowody, że leczenie sterydami może poprawić rokowanie w bakteryjnym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych[21][22][23].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Sáez-Llorens X., McCracken GH. Bacterial meningitis in children.. „Lancet”. 9375 (361), ss. 2139–48 (czerwiec 2003). doi:10.1016/S0140-6736(03)13693-8 . PMID 12826449 . 
  2. Mariani E., Mariani AR., Monaco MC., Lalli E., Vitale M., Facchini A. Commercial serum-free media: hybridoma growth and monoclonal antibody production.. „Journal of immunological methods”. 1-2 (145), ss. 175–83 (grudzień 1991). PMID 1765649 . 
  3. 3,0 3,1 Logan SA., MacMahon E. Viral meningitis.. „BMJ (Clinical research ed.)”. 7634 (336), ss. 36–40 (styczeń 2008). doi:10.1136/bmj.39409.673657.AE . PMID 18174598 . 
  4. Attia J., Hatala R., Cook DJ., Wong JG. The rational clinical examination. Does this adult patient have acute meningitis?. „JAMA : the journal of the American Medical Association”. 2 (282), ss. 175–81 (lipiec 1999). PMID 10411200 . 
  5. 5,0 5,1 Wilder-Smith A. Meningococcal vaccine in travelers.. „Current opinion in infectious diseases”. 5 (20), ss. 454–60 (październik 2007). doi:10.1097/QCO.0b013e3282a64700 . PMID 17762777 . 
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 Segal S., Pollard AJ. Vaccines against bacterial meningitis.. „British medical bulletin”, ss. 65–81 (2004). doi:10.1093/bmb/ldh041 . PMID 15802609 . 
  7. Drew Provan: Oxford Handbook of clinical and laboratory investigation. Oxford: Oxford university press, 2005. . 
  8. 8,0 8,1 Peltola H. Worldwide Haemophilus influenzae type b disease at the beginning of the 21st century: global analysis of the disease burden 25 years after the use of the polysaccharide vaccine and a decade after the advent of conjugates.. „Clinical microbiology reviews”. 2 (13), ss. 302–17 (kwiecień 2000). PMID 10756001 . 
  9. 9,0 9,1 9,2 Harrison LH. Prospects for vaccine prevention of meningococcal infection.. „Clinical microbiology reviews”. 1 (19), ss. 142–64 (styczeń 2006). doi:10.1128/CMR.19.1.142-164.2006 . PMID 16418528 . 
  10. 10,0 10,1 Weisfelt M., de Gans J., van der Poll T., van de Beek D. Pneumococcal meningitis in adults: new approaches to management and prevention.. „Lancet neurology”. 5 (4), ss. 332–42 (kwiecień 2006). doi:10.1016/S1474-4422(06)70409-4 . PMID 16545750 . 
  11. Chaudhuri A., Martinez-Martin P., Martin PM., Kennedy PG., Andrew Seaton R., Portegies P., Bojar M., Steiner I. EFNS guideline on the management of community-acquired bacterial meningitis: report of an EFNS Task Force on acute bacterial meningitis in older children and adults.. „European journal of neurology : the official journal of the European Federation of Neurological Societies”. 15 (7), ss. 649–59 (lipiec 2008). doi:10.1111/j.1468-1331.2008.02193.x . PMID 18582342 . 
  12. Fraser A., Gafter-Gvili A., Paul M., Leibovici L. Antibiotics for preventing meningococcal infections.. „Cochrane database of systematic reviews (Online)”. 4, ss. CD004785 (2006). doi:10.1002/14651858.CD004785.pub3 . PMID 17054214 . 
  13. Attia J., Hatala R., Cook DJ., Wong JG. The rational clinical examination. Does this adult patient have acute meningitis?. „JAMA : the journal of the American Medical Association”. 282 (2), ss. 175–81 (lipiec 1999). PMID 10411200 . 
  14. 14,0 14,1 Edward R. Laws, George Udvarhelyi: The Genesis of Neuroscience . AANS, ss. 219–21. . 
  15. Observations on the Dropsy in the Brain. Edinburgh: J. Balfour, 1768. 
  16. Greenwood B. Editorial: 100 years of epidemic meningitis in West Africa - has anything changed?. „Tropical medicine & international health : TM & IH”. 11 (6), ss. 773–80 (czerwiec 2006). doi:10.1111/j.1365-3156.2006.01639.x . PMID 16771997 . 
  17. Weichselbaum A. Ueber die Aetiologie der akuten Meningitis cerebro-spinalis. „Fortschrift der Medizin”, ss. 573–583 (1887). 
  18. Flexner S. The results of the serum treatment in thirteen hundred cases of epidemic meningitis . „J Exp Med”, ss. 553–76 (1913). doi:10.1084/jem.17.5.553 . 
  19. Swartz MN. Bacterial meningitis--a view of the past 90 years.. „The New England journal of medicine”. 351 (18), ss. 1826–8 (październik 2004). doi:10.1056/NEJMp048246 . PMID 15509815 . 
  20. Rosenberg DH, Arling PA. Penicillin in the treatment of meningitis. „JAMA”, ss. 1011–1017 (1944).  powtórzony w Rosenberg DH., Arling PA., Rosenberg DH., Arling PA. Landmark article Aug 12, 1944: Penicillin in the treatment of meningitis. By D.H.Rosenberg and P.A.Arling.. „JAMA : the journal of the American Medical Association”. 251 (14), ss. 1870–6 (kwiecień 1984). PMID 6366279 . 
  21. de Gans J., van de Beek D. Dexamethasone in adults with bacterial meningitis.. „The New England journal of medicine”. 347 (20), ss. 1549–56 (listopad 2002). doi:10.1056/NEJMoa021334 . PMID 12432041 . 
  22. van de Beek D., de Gans J., McIntyre P., Prasad K. Corticosteroids for acute bacterial meningitis.. „Cochrane database of systematic reviews (Online)”. 1, ss. CD004405 (2007). doi:10.1002/14651858.CD004405.pub2 . PMID 17253505 . 
  23. Swartz MN. Bacterial meningitis--a view of the past 90 years.. „The New England journal of medicine”. 18 (351), ss. 1826–8 (październik 2004). doi:10.1056/NEJMp048246 . PMID 15509815 . 

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych":

Nadciśnienie tętnicze ...

Jonas Basanavičius ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Choroby wirusowe ...

Dwoinka ...

Krwioplucie ...

Oskrzeliki ...

Wodorotlenek wapnia ...

Karol I Habsburg ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych":

01 Znaki drogowe - busy (plansza 1) ...

01 Znaki drogowe - busy (plansza 2) ...

22 Eksploatacja i obsługa pojazdu (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie