Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Realny socjalizm

Realny socjalizm

Realny socjalizm – termin wprowadzony przez oficjalną propagandę radziecką w latach 70. XX wieku , określający ustroje polityczne ukształtowane w krajach rządzonych przez partie komunistyczne i robotnicze (tzw. kraje demokracji ludowej ), następnie przejęty przez krytyków systemu realnego socjalizmu[1]. Zastosowany pierwotnie w celu przeciwstawienia się krytyce stosunków panujących w tych krajach, prowadzonej przez opozycję odwołującą się do tradycji socjalistycznych (rewizjonizm, dysydenci w ZSRR ) i dowodzącą, że system typu radzieckiego nie jest w stanie zrealizować idei socjalistycznej.

Doktryna realnego socjalizmu charakteryzowała się dominacją partii marksistowsko-leninowskiej we wszystkich sferach życia publicznego, które zawładnęły ustawodawstwem, prawem, a nawet życiem prywatnym obywateli; sprawowały monopol w zakresie ideologii i upaństwowionej gospodarki. Zakazany był obieg publikacji poza cenzurą oraz działalność polityczna i społeczna poza organizacjami ściśle kontrolowanymi przez władze. Cechowały go liczne odstępstwa od deklarowanych teoretycznych idei socjalistycznych.

Krytykę realnego socjalizmu podjęli nawet przedstawiciele eurokomunizmu [2]. W 2008 IPN wydał prace filozoficzno-historyczną pod red. K. Brzechczyny "O konceptualizacji realnego socjalizmu w Polsce". Podejmuje ona interdyscyplinarne badania nad koncepcjami tego pojęcia w oparciu o prace znanych teoretyków myśli lewicowej: Leszka Kołakowskiego , Jadwigi Staniszkis , Stefana Kurowskiego i Leszka Nowaka [3]. Innym, bardziej praktycznym, opisem rzeczywistości realnego socjalizmu na przykładzie dwóch fabryk (w PRL i NRD ) jest książka Małgorzaty Mazurek "Socjalistyczny zakład pracy. Porównanie fabrycznej codzienności w PRL i NRD u progu lat 60."[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. wpis w encyklopedii Interia (podgląd z 25 maja 2009)
  2. Nauka o polityce, pod. red. Artura Bodnara , Warszawa 1984, str.287-289,
  3. "Obrazy PRL: o konceptualizacji realnego socjalizmu w Polsce", wyd. IPN,
  4. recenzja A. Leszczyńskiego w Gazecie Wyborczej (podgląd z dn. 27 maja 2009)


Inne hasła zawierające informacje o "Realny socjalizm":

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Kulturkampf ...

Narodowy socjalizm ...

Adolf Hitler ...

1932 ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

1933 ...

Stefan Żółkiewski ...

Wietnam ...

Michał Bakunin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Realny socjalizm":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie