Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Introdukcja

Introdukcja

Introdukcja ( łac. introductio – wprowadzenie, wstęp) – wprowadzenie nierodzimego gatunku lub niższego taksonu pochodzącego z innego geograficznie regionu, jako nowego elementu danej biocenozy . W rolnictwie jest to celowe wprowadzenie przez człowieka na teren uprawy chronionej organizmów pożytecznych[1].

Spis treści

Rodzaje introdukcji

Niektórzy autorzy[2] rozdzielają pojęcia introdukcji i zawlekania definiując je odpowiednio jako celowe i przypadkowe przenoszenie gatunków przez człowieka. Pozostali wyróżniają introdukcję celową (zamierzoną) i przypadkową (niezamierzoną).

W botanice wyróżnia się introdukcję bezpośrednią polegającą na tym, że gatunek przywieziony z innego kontynentu da się uprawiać pod warunkiem zachowania tych samych warunków klimatycznych – oraz introdukcję pośrednią, wymagającą wykonania prac hodowlanych (np. krzyżowania przywiezionych gatunków z gatunkami uprawianymi na danym terenie).

Skutki introdukcji

Czebaczek amurski – wschodnioazjatycka ryba introdukowana celowo lub przypadkowo – stał się w Polsce gatunkiem inwazyjnym

Introdukcja ma zwykle negatywny wpływ na środowisko. W jej wyniku zostają przełamane przez człowieka naturalne bariery izolujące gatunki. W nowym środowisku introdukowany gatunek nie ma wrogów naturalnych, co może prowadzić do nadmiernego wzrostu jego liczebności, zakłócenia równowagi w biocenozie, a przez to zagrozić gatunkom rodzimym . Wprowadzenie gatunków obcych często prowadzi do wyginięcia gatunków rodzimych.

Negatywnym przykładem introdukcji było sprowadzenie przez człowieka na kontynent Australii królika , wróbla oraz opuncji , a także sprowadzenie do Polski z terenów Syberii rośliny (byliny) barszczu Sosnowskiego w celu jej dalszej hodowli na paszę, a która okazała się bardzo szkodliwa w warunkach polskich dla ludzi i zwierząt.

Przypisy

  1. Biologia. Multimedialna encyklopedia PWN Edycja 2.0. pwn.pl Sp. z o.o., 2008. . 
  2. praca zbiorowa: Biologia : repetytorium dla maturzystów i kandydatów na wyższe uczelnie. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2006, s. 339. . 

Bibliografia

  1. Księga gatunków obcych inwazyjnych w faunie Polski. Definicje. . Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. [dostęp 14 marca 2010].
  2. Encyklopedia Biologia. Greg, 2008. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Introdukcja":

Pokrzyk wilcza jagoda ...

Manfred Uglorz w teologicznej refleksji ewangelisty Jana, Warszawa 1988Z całego serca szukam Ciebie, Bielsko-Biała 1993Introdukcja do Nowego Testamentu, cz.1, Warszawa 1994Od samoświadomości do świadectwa wiary, Warszawa ...

Morze Barentsa ...

Bażant ...

Łososiowate ...

Burunduk ...

Popielica ...

Żółwie ...

Wylesianie ...

Daniel (zwierzę) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Introdukcja":

210. Szata roślinna Polski (plansza 7) ...

022. Przegląd systematyczny bezżuchwowców i ryb (plansza 21) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie