Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Republika Helwecka

Republika Helwecka - historyczne państwo istniejące w latach 1798-1803, na terenie Szwajcarii.

Pod koniec 1797 francuski dyrektoriat podjął uchwałę o zajęciu Szwajcarii. 5 marca 1798 wojska francuskie wkroczyły na terytorium szwajcarskie. Jedynie kantony Berno, Solura i Fryburg podjęły próbę oporu, wobec czego cały kraj znalazł się pod panowaniem francuskim.

12 kwietnia 1798 w Aarau zebrało się 121 deputowanych z 10 kantonów. Podjęto uchwałę o rozwiązaniu Konfederacji Szwajcarskiej i w jej miejsce utworzono Republikę Helwecką. Powołano 5-osobowy dyrektoriat o nieograniczonej władzy. Utworzono Wielką Radę i Senat. Zniesione zostały dziesięcina, tortury i obowiązek przynależności cechowej. Wprowadzono jednolite prawo miejskie i podział kraju na 23 kantony. Z terytorium dawnej Szwajcarii odłączono Genewę, Neuchâtel, Biel, Bazyleę, Miluzę i Valtellinę.

Po utworzeniu państwa kantony Glarus i Schwyz ogłosiły secesję, jednak zostały spacyfikowane przez francuską armię. Nie powstrzymało to jednak oporu ludności. Na terenie kraju zaczęła działać partyzantka. Na początku 1799 w kantonach Uri, Schwyz, Ticino i Valais wybuchło powstanie chłopskie. Korzystając z zamieszek, do kraju wkroczyły wojska austriackie, zajmując Gryzonię.

W kraju nastąpiła anarchia. W styczniu 1800 zniesiono dyrektoriat i zastąpiono go Komitetem Rady Helweckiej. W lutym 1801 sprawą republiki zajął się osobiście Napoleon Bonaparte. Jednak jego projekty konstytucji zostały kolejno odrzucone w 1801 i 1802.

19 lutego 1803 Napoleon wydał Akt Mediacyjny. Na mocy aktu Republika Helwecka została zniesiona, zaś na jej miejsce wprowadzono w charakterze państwa stowarzyszonego z Francją luźny związek 19 kantonów.


Inne hasła zawierające informacje o "Republika Helwecka":

Dziady (zwyczaj) ...

Biskup ...

Brescia ...

Tiumeń ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Włosi ...

Stanisław Konarski ...

1986 ...

Boris Blacher ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Republika Helwecka":

010b. Rzym (plansza 4) ...

010c. Rzym (plansza 3) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie