Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

rewizjonizm

rewizjonizm (łac. revisio – ponowne widzenie) - dążenie do zmiany określonego stanu rzeczy, poglądów. Ponowne rozpatrywanie ustalonych wniosków, ocenianie faktów według innych kryteriów. Rewizjonizm danego zagadnienia następuje po pewnym czasie (najczęściej jedno lub więcej pokoleń).

  • Użycie pojęcia rewizjonizm w odniesieniu do programu politycznego jest w zasadzie neutralne jego ocena zależy od politycznego punktu widzenia w danym kontekście. Np. rewizjonizm syjonistyczny - prawicowy nurt ruchu syjonistycznego, którego twórcą był Władymir Żabotyński.
  • Rewizjonizm w ruchu robotniczym to kierunek ideologiczny powstały w XIX wieku. Jego teoretykiem był Eduard Bernstein. Postulował zmianę podejścia do zasad marksizmu – w istocie kwestionował jego główne idee: rewolucję społeczną oraz dyktaturę proletariatu. Dał w zasadzie początek socjaldemokracji. To kierunek odrzucający marksistowską teorię walki klas i rewolucyjnego obalenia kapitalizmu na rzecz jego stopniowych przemian na drodze demokratycznych reform, czyli reformizmu.
  • W propagandzie komunistycznej rewizjonizm był zarzutem najczęściej wysuwanym wobec wszelkich odchyleń od aktualnie obowiązującej oficjalnej linii rządzącej partii. Na przykład mianem rewizjonistów określano dysydentów w łonie PZPR; osobliwe natężenie użycia tego epitetu miało miejsce w latach 1967-1968; zob. także "Chamy i Żydy".
  • Rewizjonizm w stosunkach międzynarodowych oznacza dążenie do zmiany obecnej sytuacji międzynarodowej, ponownego zawarcia umów między państwami na innych warunkach. Szczególnie dotyczy to umów pokojowych i terytorialnych. W praktyce jest eufemizmem stosowanym dla rewanżyzmu (np. rewizjonizm niemiecki po pierwszej wojnie światowej).
  • Rewizjonizm w historiografii oznacza pogląd, tezę, spojrzenie na pewne zagadnienie, radykalnie odbiegające od ogólnie przyjętych. Jeśli w wyniku naukowej dyskusji prezentowane "rewizjonistyczne" poglądy przyjęte zostaną przez większość badaczy następuje zmiana przyjętego paradygmatu.
  • Tzw. "rewizjonizm historyczny" określenie stosowane czasami (przez zwolenników) dla twierdzenia że przyjęta powszechnie wersja holocaustu jest albo w dużym stopniu przesadzona, albo jest całkowitym fałszerstwem. Przeciwnicy używają raczej określenia negacjonizm, rewizjonizm polityczny, lub Kłamstwo oświęcimskie. Kluczowym punktem sporu o nazewnictwo jest określenie czy negacjonizm/rewizjonizm (w kontekście Holocaustu) jest stanowiskiem naukowym, czego – jak dotąd bezskutecznie - domagają się jego zwolennicy. Krytycy zaś zaliczają go do spiskowych teorii dziejów, zwłaszcza że wielu zwolenników jest też zwolennikami nazizmu, neonazizmu i antysemityzmu.
  • Rewizjonizm Holocaustu należy do szerszego nurtu rewizjonistycznego, który zmierza do zrelatywizowania odpowiedzialności za II wojnę światową i do przedstawienia innego obrazu tego konfliktu. W myśl opinii rewizjonistów należy jakoby umniejszyć winę Niemiec i ich sojuszników, a szereg zbrodni i nadużyć przypisać Aliantom Zachodnim, Związkowi Sowieckiemu i Polsce. Do autorów, którzy prezentują takie stanowisko należy brytyjski publicysta David Irving, a także znany z błyskotliwie spisanych wspomnień belgijski generał Waffen SS, kolaborujacy z III Rzeszą, Léon Degrelle. Tezy te rozpowszechniane są również w Polsce, za pomocą przekładów książek i artykułów. Opinie swoje rewizjoniści przedstawiaja jako rzekomo oczywiste fakty, a zawodowych historyków ostarżają o tzw. konformizm wobec demokracji zachodnich. Sami zaliczają się do tzw. nurtu nonkonformistycznego.
  • W literaturze mianem rewizjonizmu określa się czasem inne niż tradycyjne przedstawienie znanych postaci (np. w powieści Kiryla Yeskova "Ostatni Władca Pierścieni", gdzie inaczej niż we "Władcy Pierścieni" J. R. R. Tolkiena pozytywną stroną jest Mordor).


Inne hasła zawierające informacje o "rewizjonizm":

1932 i okulista (ur. 1862 ) 18 grudnia - Eduard Bernstein , ideolog niemieckiej socjaldemokracji , twórca rewizjonizmu w ruchu robotniczym (ur. 1850 ) Zdarzenia astronomiczne 31 sierpnia - całkowite zaćmienie ...

Włodzimierz Lenin Łunaczarski , Januszkiewicz i inni). W tym samym czasie napisał artykuł "Marksizm a rewizjonizm" ( 1908 ), w którym wskazał na źródła i podstawowe założenia krytyków marksizmu.Pod ...

O kulcie jednostki i jego następstwach Polsce szerokie upowszechnienie referatu było pretekstem do antystalinowskich wystąpień w ramach PZPR ( rewizjonizm ), które w połączeniu z ruchem robotniczym po wydarzeniach poznańskich z czerwca ...

Realny socjalizm panujących w tych krajach, prowadzonej przez opozycję odwołującą się do tradycji socjalistycznych (rewizjonizm, dysydenci w ZSRR ) i dowodzącą, że system typu radzieckiego nie jest ...

Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec oryginalnym skrótem niemieckim SED. Pewną rolę odgrywały przy tym także obawy przed rewizjonizmem niemieckim.Organem prasowym SED była gazeta Neues Deutschland. 8 grudnia 1989 r. SED ...

Narodowodemokratyczna Partia Niemiec ...

Traktat wersalski ...

Dawid Ben Gurion ...

Yisrael Beitenu ...

Herut ...


Inne lekcje zawierające informacje o "rewizjonizm":

136 Przemiany demograficzne, społeczne i gospodarcze na świecie w XIX w. (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie