Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rigoberta Menchú Tum

Rigoberta Menchú Tum

Warsztat tkacki Indianiek maja Kicze z Gwatemali


Rigoberta Menchú Tum (ur. 9 stycznia 1959 w Chimel) - gwatemalska działaczka demokratyczna, obrończyni praw Indian .

Indianka z należącego do ludu Majów plemienia Kicze (Quiché), działała jako katechetka i w ruchu robotników rolnych. Zmuszona do wieloletniego pobytu na emigracji w Meksyku , od niedawna ponownie w ojczyźnie, od 1981 aktywnie działa na rzecz praw Indian gwatemalskich oraz normalizacji po zakończeniu wojny domowej.

Jej ojciec zginął podczas antyrządowego protestu w jednej z ambasad Gwatemali, brat został porwany i zamordowany w 1979 roku przez prawicowe szwadrony śmierci , a matka została porwana, pobita, zgwałcona i zamordowana przez żołnierzy rok później.

W roku 1990 otrzymała Nagrodę UNESCO za Wychowanie dla Pokoju . W 1992 została uhonorowana pokojową nagrodą Nobla ; wyróżnienie to było nieco kontrowersyjne – w opinii wielu komentatorów pozostawało w związku z tzw. kluczem noblowskim – w tym przypadku zwrócono uwagę na prawa Indian w 500-rocznicę pierwszej wyprawy Kolumba .

Ponadto David Stoll w książce Rigoberta Menchú and the Story of All Poor Guatemalans z 1999 roku twierdzi, że niektóre zdarzenia opisane w głośnej autobiograficznej książce Menchú Tum Ja, Rigoberta z 1983 roku nigdy nie miały miejsca. Wprawdzie Stoll przyznał, iż nie nazwałby książki mistyfikacją, gdyż główne opisane tam fakty (śmierć najbliższych) istotnie miały miejsce, sama autorka zarzuciła mu "rasistowskie ukrywanie i wypaczanie zbrodni przeciwko Majom" i zaprosiła Stolla do Gwatemali, by mógł obserwować przesłuchania podczas procesu o zbrodnie ludobójstwa. Później jednak przyznała, że w swej autobiografii zmieniła pewne fakty, co jednak, w jej przekonaniu nie miało znaczenia dla istoty sprawy. Po ujawnieniu niezgodności niektórych opisanych w autobiografii wydarzeń ze stanem faktycznym pojawiły się głosy by odebrać autorce Nagrodę Nobla. Komitet jednakże wniosek taki odrzucił.

W roku 2004 przyjęła ofertę prezydenta Gwatemali Óscara Bergera współpracy we wdrażaniu pokojowych porozumień kończących wieloletnią krwawą wojnę domową w tym kraju.

Jak oświadczyła w wywiadzie z czerwca 2006 roku, Menchú Tum zamierza kandydować na prezydenta Gwatemali, ale jeszcze nie w wyborach zaplanowanych na rok 2007 , bowiem – jej zdaniem – system społeczno-polityczny kraju "nie jest jeszcze dojrzały". Za wystarczający sukces uznała póki co plany utworzenia pierwszej tubylczej partii w kraju, w którym ok. 60% mieszkańców to Indianie oraz to, że w Gwatemali rozpoczął się pierwszy proces najwyższych przedstawicieli byłych władz państwowych i wojska, oskarżonych o ludobójstwo .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Rigoberta Menchú Tum":

1992 ...

Trnawa ...

Zabytki romańskie w Polsce ...

Tum (województwo łódzkie) ...

Herod Wielki ...

Turbina gazowa ...

Kategoria:Nobliści - nagroda pokojowa Satō Albert Schweitzer Skwer Willy Brandta Gustav Stresemann Bertha von Suttner Nathan Söderblom T Tenzin Gjaco Matka Teresa z Kalkuty David Trimble Rigoberta Menchú Tum Desmond Tutu U UNICEF Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców W Elie Wiesel Jody Williams Elisabeth ...

Rigoberta Menchú Tum Warsztat tkacki Indianiek maja Kicze z GwatemaliRigoberta Menchú Tum (ur. 9 stycznia 1959 w Chimel) - gwatemalska działaczka ...

Pokojowa Nagroda Nobla za działania na rzecz zakończenia apartheidu i stworzenia demokracji w Republice Południowej Afryki1992 Rigoberta Menchú Tum ( Gwatemala ), za działania na rzecz praw człowieka, szczególnie wśród ...

Gmina Góra Świętej Małgorzaty ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rigoberta Menchú Tum":

056. Określenie rodzajnika (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie