Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Roślina wieloletnia

Roślina wieloletnia

Drzewo ( lipa )
Ziemniak – przykład byliny

Roślina wieloletniaroślina żyjąca więcej niż dwa lata i zwykle wielokrotnie w tym czasie wytwarzająca nasiona (bądź zarodniki ). Wśród wieloletnich roślin naczyniowych wyróżnia się:

  • rośliny drzewiaste : drzewa , krzewy , krzewinki i częściowo zdrewniałe podkrzewy . Zdrewniałe są również łodygi niektórych wieloletnich wiechlinowatych , np. bambusów .
  • bylinyrośliny zielne o niezdrewniałych częściach nadziemnych. W strefach klimatycznych, w których występują zimy , nadziemne części tych roślin obumierają na zimę. Ze znajdujących się pod ziemią kłączy , bulw , cebul , zapasonośnych korzeni, bądź z pąków chronionych warstwą gleby i ściółki, na wiosnę odtwarza się część nadziemna wytwarzająca zarodniki bądź nasiona. U bylin wodnych pąki chronione są przed przemarznięciem przez warstwę wody lub mułu na dnie zbiornika.

Charakterystyczną cechą roślin wieloletnich jest występowanie wzrostu wtórnego, tkanek wtórnych i wtórnej budowy anatomicznej. Obserwuje się to w wieloletnich częściach bylin (np. w kłączach i korzeniach), głównie jednak w łodygach i korzeniach roślin zdrewniałych, na których tworzy się warstwa martwego korka . Warstwa ta, pełniąca ochronną rolę, wraz z wiekiem rośliny staje się coraz grubsza.

Zdecydowana większość roślin wieloletnich to rośliny polikarpiczne , wielokrotnie w ciągu swojego życia wytwarzające nasiona . Do wyjątków należą tzw. hapaksantyrośliny monokarpiczne , które tylko raz w ciągu swojego życia zakwitają i wytwarzają owoce (np. agawy ). Niektóre rośliny wieloletnie (głównie byliny) szybko (po 2–3 latach) osiągają pełną dojrzałość objawiającą się wytwarzaniem nasion, zwykle jednak, szczególnie u drzew trwa to dłużej. Te gatunki roślin wieloletnich, u których długość życia mierzy się w setkach lat mogą pozwolić sobie na rozpoczęcie wytwarzania nasion dopiero po kilkudziesięciu latach rozwoju.

Jest rzeczą charakterystyczną, że w surowych warunkach klimatycznych, np. w wysokich górach lub w tundrze , maleje liczba roślin jednorocznych i dwuletnich , wzrasta natomiast procentowy udział roślin wieloletnich, które okazują się lepiej przystosowane do tych warunków. Rośliny wieloletnie, szczególnie zdrewniałe, stanowią również dominujący składnik klimaksu – ostatecznego etapu sukcesji ekologicznej . Na większości obszarów kuli ziemskiej etapem tym jest las , w którym wieloletnie drzewa i krzewy stanowią zdecydowanie dominujące elementy .

Zobacz też

Bibliografia

  1. Stanisław Tołpa, Jan Radomski: Botanika. Podręcznik dla Techników Rolniczych. Warszawa: PWRiL, 1971. 
  2. Paweł Skawiński, Tomasz Zwijacz-Kozica: Tatrzański Park Narodowy. Warszawa: Oficyna Wyd. MULTICO, 2005. . 
  3. Edmund Malinowski: Anatomia roślin. Warszawa: PWN, 1966. 


Inne hasła zawierające informacje o "Roślina wieloletnia":

Trzcina cukrowa ...

Oddychanie komórkowe ...

Maine ...

Janusz Józefowicz ...

Sit skucina ...

Jarząb pospolity pojawiają się od lipca do października . Mają długość 7–9 mm. Biologia i ekologiaRozwój Roślina wieloletnia , megafanerofit . Żyje 80-100 lat (wg niektórych źródeł tylko do 60 ...

Wierzba śląska (tylko przy nitce pręcika czerwonawe). Owoc Niełupki z obfitym puchem kielichowym . Biologia i ekologiaRozwój: Roślina wieloletnia , fanerofit . Roślina owadopylna , kwitnie od kwietnia do lipca. Nasiona rozsiewane ...

Bawełna ...

Turzyca patagońska ...

Linia wiecznego śniegu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Roślina wieloletnia":

012. Islam (plansza 11) ...

128. Ruchy roślin i ich przyczyny (plansza 15) ...

128. Ruchy roślin i ich przyczyny (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie