Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cecil Frank Powell

Cecil Frank Powell

Cecil Frank Powell

Urodzony 5 grudnia 1903
Tonbridge
Zmarł 9 sierpnia 1969
Bellano
Zawód fizyk

Cecil Frank Powell (ur. 5 grudnia 1903 w Tonbridge , Kent , Wielka Brytania , zm. 9 sierpnia 1969 w Bellano , Włochy ) – angielski fizyk , laureat Nagrody Nobla za rozwinięcie metody (kliszy) fotograficznej badania procesów jądrowych i za odkrycia związane z mezonami , dokonane przy zastosowaniu tej metody.

Ukończył Uniwersytet Cambridge w 1925 , i w latach 1925-27 pracował w Cavendish Laboratory pod kierownictwem Charlesa Wilsona i Ernesta Rutherforda . W początkowym okresie pracy zajął się zjawiskami związanymi z kondensacją i zachowaniem pary, rezultaty jego badań miały bezpośredni wpływ na konstrukcję turbin parowych .

W 1927 po uzyskaniu doktoratu przeniósł się do uniwersytetu w Bristolu . W 1936 wziął udział w wyprawie naukowej do Indii jako sejsmolog , po powrocie kontynuował pracę na uniwersytecie bristolskim gdzie w 1948 otrzymał tytuł profesora.

W Bristolu zajmował się głównie rozwijaniem techniki dokładnego pomiaru ruchliwości pozytywnych jonów . W 1933 rozpoczął serię eksperymentów z promieniowaniem kosmicznym używając metody bezpośredniego zapisu zderzeń na emulsję fotograficzną. Skorzystał z tej samej metody badając energię neutronów – obliczał ją poprzez mierzenie długości śladu pozostawionego przez odbijany od neutronu proton . W trakcie badań, przy współpracy z Guiseppe Occhialini i César Lattes odkrył nową cząstkę, wcześniej teoretycznie przewidzianą przez Hideki Yukawę , pion .

Za swoje osiągnięcia otrzymał doktoraty honoris causa od uniwersytetów w Dublinie , Bordeaux i Warszawie , był także zagranicznym członkiem Akademii Nauk ZSRR .

W 1932 Powell ożenił się z Isobel Therese Artner, jego asystentką, z którą miał dwie córki.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Cecil Frank Powell":

Nowa Anglia ...

1986 ...

1908 ...

Herodot ...

Adolf Hitler ...

Lata 90. XX wieku ...

1933 ...

1929 ...

1962 ...

1958 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cecil Frank Powell":

139 Wiosna Ludów. Zjednoczenie Niemiec i Włoch (plansza 11) ...

217 Zbrodnie przeciwko ludzkości w II wojnie światowej. Holokaust (plansza 2) ...

25. Komunizm (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie