Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Robert Bunsen

Robert Bunsen

Robert Bunsen

Robert Wilhelm Bunsen (ur. 31 marca 1811 w Getyndze , zm. 16 sierpnia 1899 w Heidelbergu ) – niemiecki fizyk i chemik , profesor we Wrocławiu i Heidelbergu .

Biografia

Urodził się w Getyndze . Jego ojciec, profesor języków obcych, kierował tam biblioteką. Stopień doktora uzyskuje w 1830 r. po dwóch latach studiów. Najpierw pracuje w Kessel, następnie od 1839 w Marburgu na uniwersytecie . Tam odkrywa kakodyl oraz pochodne kakodylu, między innymi cyjanek kakodylu, którego planowano użyć jako gazu bojowego. W Marburgu , w wypadku w laboratorium, Bunsen traci wzrok w prawym oku. W 1852 obejmuje katedrę chemii w Heidelbergu , którą zarządza przez kolejnych 37 lat. W opuszczonym budynku klasztornym urządza bardzo dobrze wyposażone laboratorium. Mając 78 lat przechodzi na emeryturę i zaczyna się zajmować geologią , która była jego hobby.

Nigdy nie był żonaty. Zwykł mawiać, że nie ma czasu na takie sprawy. Prawie cały czas spędzał w laboratorium oraz wykładając (co bardzo lubił). Swoje wykłady często ilustrował ciekawymi doświadczeniami. Od pracy ze żrącymi związkami miał tak zrogowaciałe palce, że mógł je wkładać w płomień planika własnej konstrukcji. W ten sposób pokazywał studentom w którym miejscu płomienia temperatura sięga 300 °C . Był znany z dużego poczucia humoru, ale i dużego roztargnienia. Kiedyś, gdy oddał do naprawy zegarek, okazało się, że zapomniał go nakręcić.

Osiągnięcia naukowe

Wraz z Kirchhoffem , badając zachowanie się par soli w płomieniu, stworzyli podstawy analizy widmowej . Dzięki tej metodzie odkryli wspólnie cez i rubid . Osiągnęli to analizując osad pozostały po odparowaniu 44 ton wody mineralnej. Jako jeden z pierwszych zsyntetyzował związki arsenoorganiczne (kakodyl i jego pochodne). Zajmował się również elektrolitycznym otrzymywaniem czystych metali takich jak chrom , magnez , glin , mangan , sód , bar , wapń i lit . Był autorem pierwszej monografii o analizie gazowej 1857 Jednak największą popularność zapewnił mu skonstruowany przez niego w 1850 laboratoryjny palnik gazowy ( palnik Bunsena ). Palnik ten jest do dziś stosowany w laboratoriach szczególnie do analiz w chemii jakościowej-nieorganicznej oraz w preparatyce laboratoryjnej. Używa się go również w budownictwie do lutowania miedzianych rur.

Skonstruował:

Odkrył:

Bibliografia

  • "Wiedza i Życie" lipiec/2006 ("Nie tylko palnik" z cyklu "Uczeni w anegdocie")
  • Heinrich Debus, Erinnerungen an Robert Wilhelm Bunsen und seine wissenschaftlichen Leistungen. Für Studierende der Naturwissenschaften, insbesondere der Chemie, Th. G. Fisher & Go.: Cassel 1901


Inne hasła zawierające informacje o "Robert Bunsen":

Biegun południowy ...

Biegun północny ...

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Sejm grodzieński (1793) ...

1398 ...

Mioglobina ...

1362 ...

1361 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Robert Bunsen":

138 Dziewiętnastowieczne Stany Zjednoczone (plansza 11) ...

˝Pan Tadeusz˝ A. Mickiewicza - spacer po Soplicowie i okolicach (plansza 8) ...

040 Europa Środkowowschodnia w XI-XIV w. (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie