Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Romanowowie

Romanowowie

Romanowowie
Herb Romanowowie
Kraj Imperium Rosyjskie
Tytuły Carowie Rosji
Imperatorzy Wszechrusi
Założyciel Michał I Romanow
Ostatni władca Mikołaj II Romanow
Rok założenia1613 (Romanow)
1762 (Holstein-Gottorp-Romanow)
Rok złożenia z funkcji1917
Pochodzenie etniczne rosyjsko - niemiecko - litewska
Gałęzie
Flaga Romanowów
To jest artykuł z cyklu
Historia Rosji
Medal 300-lecia dynastii Romanowów 1613-1913
Car Mikołaj II i jego rodzina

Romanowowie ( ros. Романовы) – ród ruski , dynastia carów , potem cesarzy rządzących Rosją od 1613 do 1917 roku. Spowinowacony z rodem Rurykowiczów osobą Nikity Romanowicza Zacharyna , szwagra Iwana IV Groźnego .

Za protoplastę rodu Romanowów uważa się powszechnie bojara Romana Jurjewicza Zacharyna-Koszkina (ok. 1470 - 1543 ). Roman Jurjewicz miał syna Nikitę i córkę Anastazję , żonę Iwana IV Groźnego. Ślub został zawarty 3 lutego 1547 na Kremlu . Małżeństwo okazało się nadzwyczaj dobrane i udane. Nie wszystkie sprawy rodzinne układały się jednak najlepiej: małżonkowie doczekali się 6 dzieci: trzech córek i trzech synów, z których dwóch: Dymitr i Iwan zmarło tragicznie. Jedynie najmłodszy, Fiodor , został carem, zarazem ostatnim z dynastii Rurykowiczów . Nikita Zacharyn w 1563 roku został dworzaninem Iwana IV. Pod koniec życia wstąpił do monastyru pod imieniem Nifont. Miał czterech synów, w tym Fiodora , późniejszego patriarchę Moskwy. Synem Fiodora był Michał - pierwszy Romanow zasiadający na tronie carskim. Michał Romanow został wybrany na cara Wszechrusi przez Sobór Ziemski złożony z mieszczan i szlachty rosyjskiej 21 lutego 1613 i ukończył okres Wielkiej Smuty trwający od śmierci cara Fiodora Rurykowicza ( 1598 ).

Męska linia Romanowów wygasła wraz ze śmiercią Piotra II w 1730 roku. W 1762 r. wnuk Piotra I Wielkiego , książę Holsztynu Karol Piotr Ulryk z dynastii Oldenburgów zasiadł na tronie imperatorów Rosji jako Piotr III Romanow . Po okresie panowania jego żony Katarzyny II ( 1762 - 1796 ), jego potomkowie zasiadali na tronie rosyjskim do 1917 r. Od panowania Piotra III niektórzy mówią o dynastii Holstein-Gottorp-Romanow (porównaj: Habsburgowie / Dom Habsbursko-Lotaryński ) pomimo, że Piotr III wraz ze swymi potomkami przyjął nazwisko Romanow rezygnując z nazwiska rodowego.

Ostatni car Mikołaj II wraz z małżonką i ich dziećmi, został rozstrzelany w nocy 16 na 17 lipca 1918 przez bolszewików .

Współczesność

Ród Romanowów liczy obecnie ponad 40 osób obojga płci mieszkających w większości poza granicami Rosji. Pretendentką do tronu rosyjskiego jest obecnie Maria Władimirowna Romanowa , tytularna imperatorka Wszechrosji (де-юpe Импepатpицa и Caмoдеpжцa Bcеpoccийcкaя) mieszkająca w Danii. Przy okazji sprowadzenia do Rosji ciała i ponownego pogrzebu cesarzowej Marii Fiodorowny w Sankt Petersburgu 28 września 2006 , Maria Władimirowna miała mimo wszystko precedencję przed wszystkimi żałobnikami, stojąc samotna w pierwszym rzędzie, co najwyraźniej zostało ustalone z rosyjskimi władzami cerkiewnymi i państwowymi.

Morganatyczne gałęzie Romanowów


Inne hasła zawierające informacje o "Romanowowie":

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

Rosja w XX wieku ...

Rosyjska kolonizacja Ameryki Północnej ...

Rosyjska kolonizacja Azji ...

Rosja w XIX wieku ...

Rosja w XVIII wieku ...

Wielka Smuta ...

Rosja w XVII wieku ...

Rosja w XVI wieku ...

Ruś Włodzimiersko-Suzdalska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Romanowowie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie