Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rouen

Rouen - to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Seine-Maritime.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 102 723 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 4805 osób/km² (wśród 1421 gmin Górnej Normandii Rouen plasuje się na 2. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 43.).

Ogólne informacje

Rouen leży nad dolną Sekwaną. Liczy 103 tys. mieszkańców, a zespół miejski 380 tys. (1990). Wielki port morsko-rzeczny, położony na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Przemysł metalowy, petrochemiczny, chemiczny, papierniczy, włókienniczy, stoczniowy i spożywczy. W Rouen znajduje się również uniwersytet (od 1964).

W mieście znajduje się stacja kolejowa Gare de Rouen Rive Droite.

Historia

W starożytności gród galijski, następnie rzymskie miasto Rotomagus. Od ok. 260 biskupstwo (później arcybiskupstwo). W 841 i 859 spalone przez Normanów. Od 911 stolica księstwa Normandii. Ważny port rzeczny, ośrodek handlu (zwłaszcza z Anglią, później z Hanzą) i rzemiosła (sukiennictwo). Rouen zmonopolizowało morski eksport wina z Szampanii i Burgundii.

Około 1170 uzyskało samorząd. W 1204 miasto zostało włączone do domeny królewskiej. W 1382 powstanie pospólstwa i utrata samorządu. W czasie wojny stuletniej w latach 1419-1449 w rękach Anglików. W 1431 miejsce spalenia na stosie Joanny d`Arc. Od 2. połowy XV w. rozkwit miasta związany z handlem kolonialnym i wyrobem fajansów. Od 1449 siedziba sądu, przekształconego w 1515 przez Franciszka I w parlament.

W XVI i XVII w. ośrodek hugenotów. Po wybuchu rewolucji francuskiej w 1789 ośrodek rojalistów. W XIX w. dalszy rozwój przyśpieszony usprawnieniem żeglugi na Sekwanie i połączeniami kolejowymi.


Inne hasła zawierające informacje o "Rouen":

Wejherowo ...

Wilhelm Zdobywca ...

Kampania francuska 1940 ...

Rewolucja francuska ...

Gustave Moreau ...

Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii ( niem. ). [dostęp 17 lutego 2009]. Dombau Köln ( niem. ). [dostęp 17 lutego 2009].Poprzedni Katedra w Rouen Chronologia najwyższych budowli 1880-1890Następny Katedra w Ulm ...

Wojna stuletnia ...

II wojna światowa ...

Hanower ...

Prymas ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rouen":

041 Kultura późnego średniowiecza w Europie (plansza 9) ...

Blaise Pascal. Biografia (plansza 3) do Paryża, a wkrótce dołączył do nich ojciec, po zakończeniu pracy w Rouen. Pascal miał teraz okazję do kontaktów z Kartezjuszem i innymi wybitnymi ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie