Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

rozbiór państwa

rozbiór państwa - podział terytorium istniejącego suwerennego państwa pomiędzy inne, najczęściej sąsiadujące, dokonany na drodze dyplomatycznej, bez bezpośredniego użycia sił zbrojnych (choć najczęściej bez akceptacji co najmniej znacznej części mieszkańców państwa podlegającego rozbiorowi) wobec armii państwa podlegającego rozbiorowi. Zazwyczaj jednak występuje groźba najazdu zbrojnego w wypadku, gdyby droga dyplomatyczna była nie dość skuteczna. Rozbiór państwa może być częściowy (jeśli po rozbiorze podlegające mu państwo istnieje nadal, na ograniczonym terytorium) lub całkowity (jeśli po rozbiorze przestaje istnieć). Często zamiast pojęć "rozbiór" i "rozbiory" używane są określenia "zabór" i "zabory", a państwa uczestniczące w rozbiorach nazywa się "zaborcami".

Rozbiory Polski

Dokonane rozbiory Polski

W Polsce najpowszechniej znane są trzy rozbiory Polski:

  • I rozbiór Polski (1772, rozbiór częściowy) przez graniczące wówczas z Polską Rosję, Prusy i Austrię
  • II rozbiór Polski (1793, częściowy) – zaborcy: Rosja, Prusy
  • III rozbiór Polski (1795, całkowity) – zaborcy: Rosja, Prusy, Austria.
Rozbiór drugi i trzeci odbyły się wprawdzie w obecności oddziałów armii rosyjskiej (pozostających na terytorium Polski m.in. po zakończonej w lipcu 1792 wojnie polsko-rosyjskiej), później też pruskiej, od 1794 walczących z oddziałami Naczelnika Tadeusza Kościuszki, ale oddziałów polskich uczestniczących w insurekcji kościuszkowskiej z formalnego punktu widzenia nie można zaliczyć do regularnych oddziałów wojskowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów, tylko uznać je trzeba jedynie za oddziały powstańcze.

Planowane rozbiory Polski

W 1392 Władysław Opolczyk zaproponował rozbiór Polski pomiędzy Krzyżaków, Brandenburgię i Węgry. Praktycznie odsunięty od władzy w 1396 po polskiej wyprawie wojskowej, pozbawiony ziemi wieluńskiej i Kujaw.

6 grudnia 1656 podczas "potopu szwedzkiego" i tuż po powstaniu Chmielnickiego podpisany został traktat w Radnot przewidujący rozbiór Polski przez Szwecję (Karol X Gustaw), elektora brandenburskiego (Fryderyk Wilhelm I), księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego, Bohdana Chmielnickiego i Bogusława Radziwiłła


Inne hasła zawierające informacje o "rozbiór państwa":

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Dogmat ...

Wiktor Sukiennicki ...

Vytautas Landsbergis ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "rozbiór państwa":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 1) ...

01 Znaki drogowe - tabliczki do znaków drogowych - część 1 (plansza 21) ...

008c. Grecja (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie