Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rośliny lecznicze

Rośliny lecznicze

Rośliny lecznicze - najczęściej rośliny lądowe, zawierające substancje czynne, stosowane w medycynie i ziołolecznictwie . Z niektórych części tych roślin wyrabia się leki (np. z korzeni , łodyg , liści , kwiatów ). Na świecie poznano ok. 2 500 gatunków roślin leczniczych, u nas rośnie ich ok. 400, w praktyce stosowane jest ok. 200. Zdecydowana większość z nich to rośliny naczyniowe , nieliczne należą do paprotników , porostów i glonów . Niektóre z gatunków ziół stosowane dawniej w ludowej medycynie, obecnie nie są już używane.

Należy pamiętać, że większość roślin leczniczych jest również roślinami trującymi . Ich stosowanie wymaga fachowej wiedzy. Różnice między dawką leczniczą a toksyczną są niewielkie. Istnieją też różnego rodzaju przeciwwskazania co do stosowania ziół przy niektórych chorobach, stanach fizjologicznych organizmu, itp. W związku z tym stosowanie w celu leczniczym ziół wymaga konsultacji z lekarzem.

Spis treści

Znaczenie roślin leczniczych

Bardzo liczną grupę wśród roślin użytkowych stanowią rośliny lecznicze. Należą do nich gatunki dziko rosnące jak i wyhodowane z nich odmiany uprawne, które z uwagi na zawartość substancji czynnych znalazły zastosowanie w lecznictwie . Z wielu roślin pozyskuje się ponadto olejki dla przemysłu perfumeryjnego i spożywczego . Inne dostarczają drewna , garbników dla przemysłu garbarskiego, włókien dla przemysłu tekstylnego lub też barwników stosowanych w tkactwie artystycznym i archeologii doświadczalnej.

Wśród roślin leczniczych istnieją gatunki używane wyłącznie w lecznictwie. jak np. gatunki trujące w tym: lulek czarny , ciemierzyca biała , bieluń dziędzierzawa , naparstnica wełnista . Z gatunków nie trujących: wilżyna ciernista , babka lancetowata , miodunka plamista , mącznica lekarska czy też rzepik pospolity .

Przykładem roślin znajdujących szersze zastosowanie, ale głównie używanych w lecznictwie są: bez czarny używany również do sporządzania napojów orzeźwiających i win domowych ; drapacz lekarski służący do wyrobu likierów ; rumianek pospolity wykorzystywany min. do produkcji olejków i preparatów kosmetycznych ; miłek wiosenny sadzony w ogrodach jako ozdobna roślina skalna.

Istnieją także rośliny lecznicze, których zastosowanie w medycynie jest ograniczone, ale które mają znaczenie jako rośliny przyprawowe i należą do nich: cebula , czosnek pospolity , szczypiorek , chrzan pospolity , pasternak zwyczajny , pietruszka zwyczajna , kolendra siewna , koper ogrodowy , tymianek pospolity . Niektóre rośliny uprawowe mają również działanie lecznicze jak: mak lekarski , len zwyczajny , chmiel zwyczajny , gorczyca czarna .

Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku aptekarze używali suszonych ziół do sporządzania różnych herbat ziołowych. Oprócz tego przygotowywali z nich nalewki , wyciągi , soki , które przerabiali następnie na krople , syropy , odwary , maści i środki do nacierania ciała. W drugiej połowie XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój chemii i ówcześni chemicy zainteresowali się szczególnie roślinami leczniczymi (ziołami), z których wyodrębniali grupy substancji czynnych, często zastępujących zioła. Wkrótce pojawiły się na rynku pierwsze leki syntetyczne, które usunęły na dalszy plan zioła i preparaty ziołowe.

Wiele leków roślinnych nie może być zastąpionych przez leki syntetyczne. Należą do nich glikozydy nasercowe pozyskiwane z naparstnicy wełnistej , naparstnicy purpurowej , miłka wiosennego czy konwalii majowej . Zaliczają się do nich również alkaloidy pozyskiwane z przetrwalników buławinki czerwonej , które samoistnie lub w połączeniu z innymi substancjami czynnymi znajdują szerokie zastosowanie w położnictwie , leczeniu chorób wewnętrznych, chorób układu nerwowego .

Z niektórych ziół lub ich wysuszonych części nadal sporządza się wyciągi wodne lub alkoholowe, nalewki i mieszanki ziołowe. Czasem ze świeżych roślin wytłacza się sok, który zagęszcza się. Np. z korzenia kozłka lekarskiego sporządza się nalewkę lub wyciąg stosowany jako środek uspokajający.

Rośliny lecznicze w przemyśle spożywczym

Rośliny lecznicze znajdują szerokie zastosowanie również w przemyśle spożywczym, zwłaszcza przy produkcji odżywek dietetycznych. Dotyczy to przede wszystkim tych gatunków roślin, które zawierają substancje aromatyczne, pobudzające trawienie, witaminy , enzymy i aminokwasy . W barwinku pospolitym odkryto rezerpinę - alkaloid obniżający ciśnienie krwi . Nawet w wielu znanych od wieków ziołach, znajdowane są nowe, specyficzne substancje czynne np. w olejku lotnym rumianku pospolitego - substancje czynne i przeciwzapalne jak chamazulen i bizabolol, a w roślinach z rodziny baldaszkowatych liczne substancje czynne pomocne w leczeniu chorób wewnętrznych .

Roślinne substancje czynne

Ogólne zasady pozyskiwania ziół

  • Zbiór
  • Suszenie

Lista roślin leczniczych

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Rośliny lecznicze":

Nadciśnienie tętnicze ...

Trzcina cukrowa ...

Oddychanie komórkowe ...

Grzyby ...

Świadomość społeczna ...

Fototrofia ...

Niepylak apollo ...

Gatunek chroniony ...

Sit skucina ...

Torfowisko wysokie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rośliny lecznicze":

128. Ruchy roślin i ich przyczyny (plansza 7) ...

012. Islam (plansza 11) ...

Zanieczyszczenia atmosfery (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie