Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rubel

Rubel - (ros. рубль – rubl; biał. рубе́ль – rubiel) – jednostka monetarna używana obecnie na Białorusi, w Rosji, a także w nieuznawanych republikach: Naddniestrzu (oficjalnie część Mołdawii) oraz Abchazji i Osetii Południowej (oficjalnie części Gruzji). Dawniej używany był także w Rosji carskiej i terytoriach zależnych (m.in. w Królestwie Polskim – Kongresówce), a także w ZSRR, Tadżykistanie i na Łotwie).

Rubel dzieli się na 100 kopiejek.

Historia rubla

Od średniowiecza do Rosji carskiej

Rubel jako jednostka monetarna znany był już od XIII w., początkowo w Nowogrodzie Wielkim, był odpowiednikiem grzywny (nowogrodzkiej) srebra, emitowanym w postaci srebrnych sztabek i odpowiadał 200 diengom. Później pozostał jedynie jako jednostka obrachunkowa, równa nadal 200 diengom, a od 1534 r. 100 kopiejkom. Dopiero Aleksy I Romanow wybił w 1654 r. monetę talarową o wartości rubla. Na stałe jako moneta pojawił się od 1704 r., w wyniku reformy pieniężnej Piotra Wielkiego.

Po I wojnie światowej

Po zakończeniu wojny oddzielne waluty o nazwie "rubel" wprowadzone zostały m.in. w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Harbinie (dzisiejsze Chiny), na Łotwie, w Republice Dalekiego Wschodu, Turkiestanie.

Związek Radziecki

W Związku Radzieckim, od 1922 r. używany był rubel radziecki (SUR). W 1964 r. wprowadzono rubel transferowy jako walutę rozliczeniową między krajami RWPG.

Lata 90. XX wieku

Po rozpadzie Związku Radzieckiego, w niektórych byłych republikach radzieckich zostały wprowadzone waluty tymczasowe. Wśród nich dwie nosiły nazwę "rubel":

  • rubel łotewski (1992-1993),
  • rubel tadżycki (1995-2000).
Współczesność

Obecnie w użyciu są:
  • rubel rosyjski (od 1998 RUB, 1992-1997 RUR) – używany także w Abchazji i Osetii Południowej,
  • rubel białoruski (od 2000 BYR, 1992-1999 – BYB),
  • rubel naddniestrzański (od 1994, symbol PRB nie jest włączony do normy ISO 4217).


Inne hasła zawierające informacje o "Rubel":

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

Bitwa pod Kłuszynem ...

1998 ...

Kopiejka ...

Tbilisi ...

Romuald Traugutt ...

Rubel radziecki Rubel radziecki1 Rubel 1970 - awers i rewers Kod ISO 4217 SUR Kraj   ZSRR Podział1 Rubel = ...

Henryk Sienkiewicz ...

Agresja ZSRR na Polskę 1939 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rubel":

225 Europa Środkowowschodnia w okresie zimnej wojny (plansza 13) m.in. z powodu braku wspólnej, silnej waluty. Walutą rozliczeniową RWPG był rosyjski Rubel. ...

208 Konflikty na wschodniej granicy (plansza 11) ...

Charakterystyka wybranych krajów Europejskich – Europa Wschodnia (plansza 4) Waluta - Rubel rosyjski Ze względu na tak ogromna powierzchnię - Rosja leży aż w ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie