Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Peter Parler

Peter Parler

Peter Parler (popiersie z katedry św. Wita)
P. Parler: sklepienie w Złotej Bramie
P. Parler: rzeźba św. Wacława

Peter Parler, znany też jako Petr Parléř lub Piotr Parler lub Peter de Gemudia (ur. 1330 lub 1333 w Kolonii lub Gmünd , zm. 13 lipca 1399 w Pradze ) – niemiecki murator i rzeźbiarz epoki gotyku . Członek rodziny Parlerów , syn Heinricha (Henryka) Parlera.

Biografia

Kwestia edukacji Petera Parlera nie jest pewna – być może 5 lat spędził w Gemünd. Zapewne podróżował do Nadrenii , w tym do Kolonii. Jedna z hipotez mówi o jego ewentualnej podróży do Anglii, jednak jest to wątpliwe. Niewykluczone, iż ok. 1352 roku przebywał w Norymberdze, gdzie we Frauenkirche znajdują się przypisywane mu rzeźby, uważane za najwcześniejsze w jego dorobku.

W 1352 Karol IV wezwał go do Pragi w charakterze architekta wznoszonej wówczas katedry św. Wita , po śmierci jej projektanta i pierwszego budowniczego – Mateusza z Arras . Parler zmienił nieco pierwotne plany, ukończył kaplicę św. Wacława, chór i zakrystię. Prezbiterium przykrył sklepieniem sieciowym . Rozpoczął budowę południowej wieży. Do katedry został wówczas wprowadzony obszerny program związany z władzą królewską. W kaplicach prezbiterium ustawiono symboliczne nagrobki władców czeskich poprzedzających Karola IV, wśród nich dwa przypisywane Piotrowi: Przemysła Ottokara I i Przemysła Ottokara II . Rzeźby nagrobne są masywne, monumentalne i zwarte; tumby bardzo proste. W kondygnacji triforiów umieszczone zostały popiersia jeszcze żyjących lub niedawno zmarłych osób związanych z dworem Karola IV i fundacją katedry praskiej: popiersie Karola IV, jego żon, biskupów, fundatorów oraz dwóch budowniczych – Mateusza z Arras i samego Piotra Parlera. Popiersia te mają pewne cechy portretowe i choć część ma dość stypizowane fizjonomie, to jednak niektóre wyróżniają się zindywidualizowanymi rysami twarzy (np. rzeźba Anny świdnickiej ). Dla katedry Piotr Parler wykonał także prawdopodobnie rzeźbę św. Wacława.

Od 1373 roku dowodził pracami przy wieży Staromiejskiej na Moście Karola w Pradze oraz samego mostu. Wybudował kaplicę Wszystkich Świętych na praskim zamku .

Poza Pragą budował kościół św. Bartłomieja w Kolinie oraz kościół świętej Barbary w Kutnej Horze (budowę tego ostatniego kontynuował jego syn Johann Parler).

W Pradze zakupił dom przy obecnej Loretánské ulici.

Był żonaty z Gertrudą (zm. 70. XIV), z którą miał dwie córki i synów: Nikolausa, Wenzela i Johannesa (dwaj ostatni także zostali architektami). W latach 80. poślubił Agnes von Bur, z którą doczekał się synów: Paula i Janco.

Po Mateuszu z Arras przejął strzechę budowlaną, nazywaną cesarską lub parlerowską.

Najwybitniejsze dzieła strzechy parlerowskiej, to:

Bibliografia

  1. The Dictionary of Art. T. 24. London: 1996, ss. 189-192.  ( ang. )
  2. Willibald Sauerländer : Rzeźba średniowieczna. Warszawa: 1978. 


Inne hasła zawierające informacje o "Peter Parler":

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Mioglobina ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Anglia ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Zawał mięśnia sercowego ...

David Garrick ...

1592 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Peter Parler":

041. Zurych (plansza 4) ...

Motyw powrotu w literaturze i filmie (plansza 10) ...

U lekarza - At the doctor`s (plansza 29) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie