Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rwanda

Rwanda

Repubulika y'u Rwanda
Republic of Rwanda

Republika Rwandy
Flaga Rwandy
Godło Rwandy
Flaga Rwandy Godło Rwandy
Dewiza : ( rw. ) Ubumwe, Umurimo, Gukunda igihugu
(Jedność, Praca, Patriotyzm)
Hymn : Rwanda Nziza
Położenie Rwandy
Język urzędowy ruanda-rundi , angielski , francuski
Stolica Kigali
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Paul Kagame
Szef rządu premier Bernard Makuza
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
144. na świecie
26 338 km²
5,3%
Liczba ludności  ( 2008 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
80. na świecie
10 186 000 [1]
387 osób/km²
Jednostka monetarna frank rwandyjski (RWF)
Niepodległość od Belgii
1 lipca 1962
Strefa czasowa UTC +2
Kod ISO 3166 RW
Domena internetowa .rw
Kod samochodowy RWA
Kod telefoniczny +250
Mapa Rwandy
1  Dane szacunkowe na lipiec 2008 roku, podane za CIA The World Factbook (Źródło:CIA)

Rwanda, Republika Rwandy – państwo w środkowo-wschodniej Afryce , położone pomiędzy dwoma potężnymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Oprócz tego graniczy z Ugandą na północy i Burundi na południu. Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek Rwandy, Kraj tysiąca wzgórz ( fran. Pays des Mille Collines / ˈpei də mil kolin /; Igihugu cy'Imisozi Igihumbi w jęz. kiniarwanda ). Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce.

Stolicą Rwandy jest 365-tysięczne Kigali . Miasto o niskiej zabudowie nie posiada zbyt wielu interesujących miejsc do zwiedzania. Posiada międzynarodowy port lotniczy . W okolicach wydobywa się rudy cyny .

Rwanda jest członkiem ONZ i od 29 listopada 2009 r. członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów .

Kraj jest najbardziej znany z jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń ostatnich lat - ludobójstwa w 1994 roku , w którym śmierć poniosło co najmniej 800 000 ludzi.

Spis treści

Ustrój polityczny

Podział administracyjny

Od 1 stycznia 2006 Rwanda jest podzielona na 5 prefektur, które z kolei dzielą się na dystrykty.

Geografia

Najwyższym szczytem Rwandy jest Karisimbi – 4507 m n.p.m.

Większe miasta poza stolicą to : Ruhengeri (ok. 100 tys. mieszk.), Butare (28,6 tys.), Gisenyi (29,1 tys.), Byumba (14,9 tys.) oraz Cyangugu (13,4 tys.).

Historia

Na początku XX w. Rwanda była kolonią belgijską . Niepodległość uzyskała (razem z sąsiednim Burundi) w 1962 r. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych kraj ten, mimo waśni etnicznych, stanowił jedno z bogatszych państw czarnej Afryki. Jednak w latach dziewięćdziesiątych, między innymi z powodu dużego przeludnienia i braku ziemi uprawnej (do 300 mieszkańców na km²), stał się miejscem jednej z najbardziej krwawych w historii Afryki wojen domowych pomiędzy dwoma głównymi plemionami kraju: Hutu i Tutsi . Podczas ludobójstwa w Rwandzie wymordowanych zostało ok. milion osób (nakręcono kilka filmów opowiadających o tych wydarzeniach, m.in. Hotel Ruanda i Pieska śmierć )[1].

Gospodarka

Demografia

  • Rwanda jest krajem o bardzo młodym społeczeństwie - średnia wieku wynosi 18,7 lat. (2008 r.) [2]
  • Przyrost naturalny: 13,83‰ (2000)
  • Narodowości: głównie ludy Bantu , w tym 90% Hutu , 9% Tutsi , 1% Pigmeje Twa . Dodatkowo Rwandę zamieszkuje: 16 000 mieszkańców wywodzących się z Indii, 9 300 Arabów, 2 500 Francuzów, 300 Brytyjczyków i 100 Belgów.
  • Wyznawcy poszczególnych religii: 42,7% katolicy , 30,2% protestanci gł. anglikanizm i adwentyzm , 10,5% muzułmanie , 4% wyznawcy religii pierwotnych i 0,6% Świadkowie Jehowy .
  • Długość życia: mężczyźni – 45 lat, kobiety – 48 lat (jedna z najniższych w świecie)

Oprócz urzędowych języków angielskiego (znany przez lepiej wykształconych Rwandyjczyków i młodzież) i kiniarwanda , w użyciu jest także suahili (kiswahili). Zdecydowana większość ludności zna język francuski .

Kultura

Turystyka

W Rwandzie znajdują się trzy parki narodowe: Park Narodowy Wulkanów ( ang. Volcanoes National Park), w którym występują zagrożone wyginięciem goryle górskie , Park Narodowy Lasu Nyungwe ( ang. Nyungwe Forest National Park) i Park Narodowy Akagera ( ang. Akagera National Park). Wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych znajduje się również w miejscowości Gisenyi nad jeziorem Kiwu .

Polonia i poloniki

W Rwandzie pracują liczni misjonarze i misjonarki z Polski (m.in. pallotyni , pallotynki i karmelici ). W 1993 roku dużego wyczynu dokonali polscy kajakarze z klubu "Bystrze" , którzy przepłynęli kajakami od źródeł Nilu w jego górnym biegu. Pięciu polskich oficerów i chorążych wzięło udział jako obserwatorzy w misji pokojowej w Rwandzie w ramach sił UNAMIR .

Przypisy

  1. Official Website of the Republic of Rwanda: Genocide ( ang. ). [dostęp 2010-07-20].
  2. Rwanda ( ang. ). W: The World Factbook [on-line]. CIA , 2008-08-07. [dostęp 2008-08-10].

Linki zewnętrzneInne hasła zawierające informacje o "Rwanda":

Tablica rejestracyjna (PE)Portoryko (PRI) Polska (PL) Portugalia (P) RRepublika Południowej Afryki (ZA)Republika Środkowoafrykańska (RCA) Republika Zielonego Przylądka (CV) Rwanda (RWA)Rumunia (RO)Rosja (RUS) SAmerykańskie tablice rejestracyjneSahara Zachodnia (WSA /zarezerwowany/)Saint Kitts i ...

Lata 90. XX wieku ...

1962 ...

1937 ...

Senat ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

Spira ...

Tanzania ...

Etymologia nazw państw ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rwanda":

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 19) le height=380 width=770 > Rwanda Paul Kagame. Prezydent Rwandy od 2000 roku. ...

46. Wybrane konflikty na świecie (plansza 18) le height=380 width=770 > Rwanda Flaga Rwandy Na początku XX wieku Rwanda ...

238. Nowa mapa polityczna świata (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie