Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rząd marionetkowy

Rząd marionetkowy

Rząd marionetkowy – rodzaj rządów , które nie są suwerenne . Rządy sterowane przez inną grupę lub ugrupowanie polityczne podległe niż grupa oficjalnie znajdująca się u steru władzy . Najczęściej są to rządy kierowane z zagranicy. Istnieją one w państwach nieudolnych, państwach na skraju zmian systemowych lub jako instrument pozbawienia suwerenności państwa przez państwo zewnętrzne. Nazwa pochodzi od marionetki czyli lalki poruszanej przy pomocy pociąganych od góry sznurków.

Rządy takie są częste w krajach objętych zaborem, na ich terenie z reguły stacjonują wojska zaborcy, mające uniemożliwić obalenie władzy i ustanowienie jej w wolnych, demokratycznych wyborach. Osoby sprawujące najwyższe funkcje państwowe są w ww. przypadkach całkowicie podporządkowane rządowi zaborcy, wszystkie decyzje i inicjatywy są podejmowane właśnie tam. Oficjalnie rząd marionetkowy, to rząd po przeprowadzeniu potrzebnych zmian w kadrze już po agresji ze strony państwa A na pańswo B, nieoficjalnie zaś jest to rząd, którego zadaniem jest wprowadzanie w życie decyzji podjętych na wyższym szczeblu władzy w państwie agresora. Władza marionetkowa służy wprowadzaniu w błąd społeczeństwa wewnętrznopaństwowego i międzynarodowego poprzez pozorowanie, iż agresor nie wprowadza bezwzględnego posłuszeństwa i uniemożliwia podjęcia działań opozycyjnych.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Rząd marionetkowy":

Biegun północny ...

Trzcina cukrowa ...

1972 ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Antanas Smetona ...

Wittenberga ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Jura ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rząd marionetkowy":

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 12) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 9) ...

216 Koalicja antyhitlerowska. Konferencje Wielkiej Trójki (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie