Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rów Podtatrzański

Rów Podtatrzański

Rów Podtatrzański

Zasięg regionu w obrębie Polski
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie z Podkarpaciem Zachodnim i Północnym
Podprowincja Centralne Karpaty Zachodnie
Makroregion Obniżenie Orawsko-Podhalańskie
MezoregionRów Podtatrzański
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska :
woj. małopolskie
Kotlina Zakopiańska i Tatry
Kotlina Kościeliska i Pogórze Gubałowskie

Rów Podtatrzański ( 514.14 ), słow. Podtatranská brázda – mezoregion fizycznogeograficzny leżący u północnego podnóża Łańcucha Tatrzańskiego , czyli Tatr i Gór Choczańskich i stanowiący część Obniżenia Orawsko-Podhalańskiego . Od północy ograniczony jest progiem Pogórza Spisko-Gubałowskiego .

Topografia

Na zachodzie zaczyna się na Słowacji w okolicach Dolnego Kubina i ciągnie się poprzez Polskę i znów Słowację aż po Tatrzańską Kotlinę . Składa się z szeregu kotlin i dolin, a na wschodzie również erozyjnie porozcinanych płaskich garbów. W kierunku od zachodu na wschód wyróżnia się w nim następujące odcinki:

Rów Podtatrzański nie jest ciągły, podzielony jest na kilka odcinków przełęczami i działami wodnymi . Dzielą go: Huciańska Przełęcz , Maniowa Przehyba, przełęcz Borek, Brama Orawska , Nędzowski Dział , Brzegowski Dział, Zdziarska Przełęcz .

Opis regionu

Region jest podłużnym obniżeniem osiągającym wysokość od 750 do 1000 m n.p.m., utworzonym w marglistych łupkach eoceńskich . W granicach Polski ma on długość 20 km i powierzchnię około 130 km². Kotliny są nachylone ku północy i są one stożkami napływowymi utworzonymi przez spływające z gór potoki. W Kotlinie Zakopiańskiej występują żwirowe pokrywy pochodzące z trzech zlodowaceń . Zachodnia część i wschodnie krańce Rowu są zalesione. Głównymi ciekami regionu w Polsce są Czarny Dunajec oraz Zakopianka i Poroniec (źródłowe potoki Białego Dunajca ).

Głównym ośrodkiem miejskim regionu w Polsce jest Zakopane , ponadto Kościelisko , Małe Ciche i Murzasichle . Region ma niekorzystny klimat spowodowany głównie przez silne wiatry halne oraz częste w zimie inwersje temperatur . Jednakże występują tutaj korzystne warunki do uprawiania turystyki i sportów zimowych: bliskość dużych gór, ładne widoki, długotrwałe zaleganie śniegu, dobre stoki narciarskie. To powoduje, że wiele miejscowości tego regionu stało się ośrodkiem turystyczno-narciarskim i rekreacyjnym, samo zaś 30-tysięczne Zakopane jest największym w całej Polsce ośrodkiem turystyczno-sportowo-rekreacyjnym (do 2 mln gości rocznie).

Autorzy WET za początek Rowu Podtatrzańskiego na zachodzie uważają miejscowość Huty w Rowie Huciańskim, Rów Podchoczański uważając za odrębny mezoregion.

Bibliografia

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. . 
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka Encyklopedia Tatrzańska. Wyd. Górskie, 2004. . 
  3. Dookoła Tatr. Mapa 1:100 000. Sygnatura. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Rów Podtatrzański":

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski Beskid Niski 514 Centralne Karpaty Zachodnie 514.1 Obniżenie Orawsko-Podhalańskie 514.11 Kotlina Orawsko-Nowotarska 514.12 Pieniny 514.13 Pogórze Spisko-Gubałowskie 514.14 Rów Podtatrzański 514.5 Łańcuch Tatrzański 514.52 Tatry Zachodnie 514.53 Tatry Wschodnie 52 Karpaty Wschodnie z ...

Rów tektoniczny ...

Zapadlisko tektoniczne ...

Kamczatka ...

Ziemia ...

Olga Kijowska ...

Tanzania ...

Archipelag Malajski ...

Datowanie metodą potasowo-argonową ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rów Podtatrzański":

238. Charakterystyka regionów geograficznych. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska (plansza 5) ...

013. Niszcząca i budująca działalność sił endogenicznych (plansza 14) ...

241. Charakterystyka regionów geograficznych. Tatry i Bieszczady (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie