Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sarna

Sarna

Sarna, sarna europejska (Capreolus capreolus) – gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych . Jedno z ważniejszych zwierząt łownych Europy . Samica jest nazywana kozą, samiec rogaczem, kozłem, młode zaś koźlętami. Istnieje również łowieckie określenie sarniak [3] [4] na dorosłego samca sarny.

Spis treści

Występowanie i biotop

Obecny zasięg występowania gatunku obejmuje Europę , Azję Mniejszą i region Morza Kaspijskiego . W Azji występuje blisko z nią spokrewniona sarna syberyjska , do niedawna traktowana jako podgatunek sarny europejskiej. Zasięgi występowania obydwu gatunków graniczą ze sobą w górach Kaukazu .

W Polsce sarna jest gatunkiem pospolitym w całym kraju, najliczniejszym w jego zachodniej części.

Jej siedliskiem są równinne i górskie (do 2400 m n.p.m. ) rzadkie lasy liściaste i mieszane oraz zarośla. W Europie – oprócz populacji leśnej – występuje populacja polna, która przystosowała się do życia na otwartych terenach uprawnych, łąkach, a nawet w ogrodach w pobliżu osiedli i miast.

Charakterystyka ogólna

Podstawowe dane
Długość ciała95-140 cm
Wysokość w kłębie60-90 cm
Długość ogona1-2 cm
Masa ciała15-35 kg
Dojrzałość płciowa2 lata
Liczba młodych
w miocie
1-3
Długość życia5- 12 lat

Wygląd

Sarna jest zwierzęciem średniej wielkości o smukłym ciele, wysokich nogach (cewkach), sierści czerwono-brązowej w lecie, siwo-brązowej lub siwo-żółtej w zimie, z białą lub żółtawą plamą (lustrem) na pośladkach. W Niemczech i Holandii spotykane są osobniki o czarnym ubarwieniu, a w całym zasięgu występowania również białe albo łaciate. Racice małe, ostro zakończone. Palce boczne są wysoko osadzone, nie dotykają podłoża.

Wysokość w kłębie ok. 75 cm, długość 95-140 cm (w tym tułowia ok. 70 cm), przeciętna masa ciała ok. 25 kg (koza ok. 10% mniej). Poroże samców (parostki) osiąga 25-30 cm, u dorosłych zwykle z trzema odnogami (są to tzw. szóstaki regularne - jeśli każda z tyk na trzy odnogi i nieregularne, kiedy tylko jedna tyka ma trzy, a druga posiada mniej odnóg), zrzucane są na przełomie października i listopada; nowe rośnie w scypule do kwietnia. Z końcem kwietnia, bądź na początku maja ma miejsce ścieranie scypułu.

W 2008 w Prato we Włoszech odkryto samca sarny z jednym parostkiem położonym na środku czaszki[5]. Naukowcy uważają, że jest to wada genetyczna tego osobnika, ponieważ jego bliźniak ma normalne poroże złożone z dwóch parostków.

Trop sarny
Samiec sarny – kozioł
Samica sarny – koza
Sarny na polu oziminy

Tryb życia

Sarny w okresie od późnej jesieni do wiosny żyją w stadach (rudlach) złożonych z kilku do kilkudziesięciu osobników prowadzonych przez doświadczoną samicę. Po tym okresie rudle się rozluźniają i rozbijają na mniejsze grupy. Największą aktywność wykazują we wczesnych godzinach rannych, południowych i wieczornych. Mogą żerować w nocy. Sarna jest gatunkiem roślinożernym. Żywi się trawami, ziołami, liśćmi, grzybami i owocami leśnymi. Samce wykazują zachowania terytorialne i związaną z tym agresję .

Rozród

Ciąża u saren zapłodnionych w okresie letniej rui (od połowy lipca do połowy sierpnia) trwa prawie 10 miesięcy, a w przypadku zapłodnienia w listopadzie lub grudniu – 4,5 miesiąca (zimowa ruja występuje u kóz niezapłodnionych w czasie rui letniej). U saren zapłodnionych w lecie przez pierwsze 5 miesięcy występuje zjawisko ciąży przedłużonej (utajonej) polegającej na zahamowaniu rozwoju zarodka w stadium blastuli na okres około 150 dni.

Wykocenie odbywa się w maju lub czerwcu. Samica rodzi w odosobnionym miejscu od 1 do 3 koźląt. Pozostawia je w ukryciu podchodząc do ich kryjówki tylko na czas karmienia. W pierwszych dniach życia koźląt kontakty matki z dziećmi oraz między rodzeństwem są ograniczone do niezbędnego minimum. Relacje rodzinne nasilają się po dołączeniu młodych do stada. Młode zaczynają pobierać pokarm roślinny w drugim tygodniu życia, do 6 tygodnia mają po bokach tułowia po 3 rzędy białych plamek. Koźlęta pozostają przy kozie przez rok, a czasem dłużej. Dojrzałość płciową sarna osiąga w wieku 2 lat.

Znaczenie

Na sarny poluje się dla mięsa i skór . Mięso (sarnina) jest uważane za bardzo smaczne. Ze skór sarny wyprawiane są zamsze (skóry zamszowe).

Zagrożenia i ochrona

Koźlęta

Sarny są narażone na ataki drapieżników ( wilk , ryś , niedźwiedź , wałęsające się psy ). Szczególnie narażone są młode koźlęta zanim nabiorą zdolności szybkiego biegu. Jedną ze strategii obronnych saren jest brak zapachu młodych oraz pozostawianie ich tuż po porodzie w odosobnionych miejscach. Matka przebywa w pobliżu, ale do miejsca ukrycia koźląt podchodzi tylko na czas karmienia. Koźlęta sarny w pierwszych dniach życia nie mają własnego zapachu. Dzięki temu drapieżniki (nawet psy myśliwskie ) nie mogą ich wyczuć. Znalezionych przypadkowo w lesie koźląt nie należy dotykać, ponieważ w ten sposób człowiek przekazuje swój zapach, co pozbawia młode naturalnej ochrony przed drapieżnikiem. Nie należy również koźląt zabierać pod pretekstem porzucenia przez matkę. Pozostawianie samotnych młodych w ukryciu jest naturalną strategią obronną wielu gatunków jeleniowatych.

Gatunek Capreolus capreolus nie jest objęty konwencją waszyngtońską CITES . Sarna jest zwierzęciem łownym zaliczanym do kategorii zwierzyny grubej (zwierzyny płowej) i podlega sezonowej ochronie łownej. Okres polowań na kozły rogacze trwa od 11 maja do 30 września, natomiast na kozy i koźlęta polowania prowadzi się od 1 października do 15 stycznia.

Według danych GUS (Mały Rocznik Statystyczny Polski 2010), pozyskanych na podstawie inwentaryzacji zwierzyny łownej, liczebność polskiej populacji sarny wynosi około 828 tysięcy osobników. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów został zaliczony do kategorii LC (least concern – niskiego ryzyka)[6].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Integrated Taxonomic Information System : ITIS ( ang. ). [dostęp 21 września 2007].
  2. Capreolus capreolus[1]. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )
  3. Definicja słowa sarniak w Słowniku Języka Polskiego PWN ( pol. ). PWN. [dostęp 30 października 2010].
  4. Stanisław Hoppe: Polski język łowiecki: podręcznik dla myśliwych. Wyd. Rolnicze i Leśne, 1980. . 
  5. Marta Falconi: Single-horned 'Unicorn' deer is found in Italy ( ang. ). The Associated Press. [dostęp 12 czerwca 2008].
  6. Deer Specialist Group 1996. Capreolus capreolus.: IUCN 2007. 2007 IUCN Red List of Threatened Species. ( ang. ). [dostęp 21 września 2007].

Bibliografia

  1. Komosińska Halina, Podsiadło Elżbieta: Ssaki kopytne. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2002. . 
  2. Woliński Park Narodowy: Sarna Capreolus capreolus ( pol. ). [dostęp 21 września 2007].

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Sarna":

1977 polski artysta hip-hopowy 25 stycznia - Lidia Chojecka , polska lekkoatletka 26 stycznia - Paweł Sarna , polski poeta 2 lutego - Shakira , kolumbijska piosenkarka 4 lutego - Marcin Chochlew , ...

Zwierzyna płowa ...

Jarząb pospolity ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Beskid Żywiecki ...

Pojezierze Mazurskie ...

Sanok i materiały etnograficzne. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. 1948 . str. 121-122., op. cit. Władysław Sarna . Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno-historycznym. 1898 . (reprint) ISBN: 83-87282-21-9, rok: ...

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu ...

Czarnobyl ...

Francuski kalendarz rewolucyjny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sarna":

032. Ekologia biosfery (plansza 7) ...

212. Fauna Polski (plansza 12) ...

033. Krainy zoogeograficzne (plansza 8) dzielnica europejsko-syberyjska: łoś, jeleń, wilk, niedźwiedź brunatny, Sarna, żubr, dzik, żbik, łasica, kuna, orzeł bielik ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie