Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Seattle

Seattle

Na mapach: 47°36'N 122°19'W / 47.6, -122.317

Seattle
Panorama miasta
Panorama Seattle, widok na południowy wschód ze wzgórza Queen Anne Hill. Widoczna jest charakterystyczna wieża widokowa zbudowana na Expo 1962, Space Needle . W oddali po prawej widoczny jest wiecznie śnieżny szczyt Mount Rainier (4,392 m), najwyższy w paśmie Gór Kaskadowych , położony ok. 90 km od centrum miasta
Państwo   Stany Zjednoczone
Stan Waszyngton
Hrabstwo King
Położenie47°36' N
122°19' W
Powierzchnia
- całkowita
- wód

369,2 km²
152 km²
Populacja ( 2009 )
 - liczba ludności
 - gęstość

602 000
2,665 os./km²
Strefa czasowa UTC-8
Położenie na mapie

Seattle

Seattle – największe miasto w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych, tym samym w stanie Waszyngton , usytuowane pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik , prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy USA - Kanada .

Miasto jest siedzibą hrabstwa King . Jest również ważnym morskim i lotniczym portem towarowym i osobowym w handlu z Azją. Zespół miejski Seattle-Everett-Tacoma liczy ponad 3,3 mln mieszkańców.

Spis treści

Dane ogólne

Nazwa miasta pochodzi od zniekształcenia imienia Noah Sealth, wodza okolicznych plemion Duwamish and Suquamish, zwanego częściej Chief Seattle (Wódz Seattle). Oficjalnie nazywane jest również "Szmaragdowym Miastem" (ang. Emerald City).

W 1899 centrum miasta uległo pożarowi zwanym w historii jako The Great Seattle Fire, który strawił go całkowicie. Prężność miejscowej gospodarki wykazała, że odbudowane miasto stało się jeszcze świetniejsze. Jednak położenie na terenach bagiennych sprawiło, że odbudowywane budynki, cięższe, niż pierwotne drewniane, zaczęły się zapadać. Kiedy po latach doprowadzono do budowy dróg i chodników przy utwardzaniu gruntu okazało się, że nowe aleje i ulice będą musiały znajdować się na wysokości pierwszych pięter. Tak właśnie w Seattle powstały jego charakterystyczne piwnice. Spacerując obecnie po centrum Seattle, wizytujący znajdzie się często na zewnątrz na poziomie drugiego piętra. Żaden z budynków Seattle pierwotnie nie posiadał piwnic. Jeszcze do dziś w "piwnicach" istnieją dawne witryny sklepów i widoczne są okna instytucji i mieszkań. Podobne zjawisko osiadania budynków spotkać można w niewielu miejscach na świecie. Innym poza Seattle przykładem jest Irkuck , jednak tam za zjawisko odpowiada wieczna zmarzlina .

Demografia

Według spisu z 2000 , miasto zamieszkane było przez 563 374 osoby, które tworzyły 258 499 gospodarstw domowych oraz 113 400 rodzin. Wg tamtego spisu, 67,1% ludności miasta należy do białej rasy , 16,6% to Azjaci , 9,7% to afroamerykanie , 2,38% ludność innych ras, 1,00% rdzenni Amerykanie, 4,46% ludność wywodząca się z dwóch lub większej liczby ras, 1,50% mieszkańcy wysp Pacyfiku, 6,3% to Hiszpanie lub Latynosi[1]. W ostatnich dekadach w Seattle nastąpił gwałtowny wzrost legalnej i nielegalnej imigracji. Latynosi to najszybciej powiększająca się grupa etniczna w stanie Waszyngton , w samych latach 2000 - 2002 ich liczba zwiększyła się o 10%.

Seattle znajduje się na 2. miejscu w rankingu 50 miast USA o największym odsetku osób o orientacji homoseksualnej . W Seattle 12,9% osób deklaruje taką orientację[2].

Średni roczny dochód w mieście na gospodarstwo domowe wynosi $45 736 a średni roczny dochód na rodzinę to $62 795. Średni dochód mężczyzny to $40 929, kobiety $35 134. Średni roczny dochód na osobę wynosi $30 306. 6,9% rodzin i 11,8% populacji miasta żyje poniżej minimum socjalnego, z czego 13,8% to osoby poniżej 18 lat a 10.2% to osoby powyżej 65. roku życia.

Szacuje się że 1,25% mieszkańców Seattle jest bezdomnych, z czego 14% to dzieci i „młodzi dorośli”.

W 2005 magazyn Men's Fitness okrzyknął Seattle miastem o najniższym wskaźniku otyłości w USA.

Infrastruktura

Panorama centrum o zmierzchu, z nitkami autostrady I-5 wijącymi się przez miasto

Ważne budynki

  • Columbia Center – najwyższy budynek w Seattle
  • Space Needle – wysoka wieża widokowa i maszt telewizyjny, główny symbol Seattle
  • Smith Tower – najstarszy drapacz chmur w mieście. Był najwyższym budynkiem na całym zachodnim wybrzeżu od czasu jego wybudowania w 1914 aż do 1962, kiedy najwyższym budynkiem stała się wieża Space Needle.
  • Washington Mutual Tower – drugi co do wysokości wysokościowiec w Seattle, w którym do 2008 znajdowała się siedziba największego upadłego banku w historii świata, w kryzysie finansowym 2007/2008 , hipoteczno-oszczędnościowego banku Washington Mututal Inc. (WaMu).

Transport

Od wielu lat Seattle jest głównym przesiadkowym centrum żeglugi promowej Washington State Ferries na wodach Puget Sound .

Czasy w których w Seattle dominowała tradycyjna kolej i tramwaje odchodzą w zapomnienie. Te formy transportu zastępowane są przez dobrze rozwiniętą sieć autobusową i nowe nitki szybkiej kolei miejskiej, Light Rail. Poza tym w Seattle, tak jak w każdym mieście północno-zachodniego USA, dominuje prywatny transport samochodowy. Główne autostrady w mieście to:

Transport publiczny

Pierwsze tramwaje pojawiły się w 1889. Pojawienie się pierwszych sieci tramwajowych spowodowało, że pociągi powoli odchodziły w zapomnienie. Tradycyjne połączenie kolejowe Tacoma -Seattle zostało zamknięte w 1929, a Everett -Seattle w 1939. Zostały one zastąpione masowo rozwidlonym, rozwiniętym systemem autostrad międzystanowych i stanowych.

Wkrótce po tym linie tramwajowe również uległy redukcji. Większość z nich musiała zostać usunięta aby na ich miejsce wybudować nowe lub rozbudować już istniejące drogi i autostrady. W 1941 na szyny wyjechał ostatni tramwaj. Na ulicach pojawiły się autobusy i trolejbusy, które dowoziły ludzi w każdy zakątek miasta oraz poza nie.

Drugim typem transportu publicznego były autobusy miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego Sound Transit: ekspresowe linie łączące przedmieścia ze ścisłym centrum, czyli Downtown. 18 września 2000 przedsiębiorstwo to uruchomiło nowe połączenia pociągowe pomiędzy Seattle i Tacoma na południu, oraz Seattle i Everett na północy, oraz innymi północnymi i południowymi przedmieściami. Sound Transit rozpoczął w 2003 budowę nowego połączenia: Central Link Light Rail, które połączy ścisłe centrum miasta (Downtown Seattle) z międzynarodowym przesiadkowym portem lotniczym Seattle-Tacoma .

System Light Rail (czyli szybkiego tramwaju) połączy także Downtown z kampusem głównym University of Washington , centrum handlowym Northgate Mall na północy, ważnymi komercyjnie i w skali miejscowego zatrudnienia przedmieściami Bellevue , Redmond na wschodzie, oraz Federal Way i Des Moines

Najbardziej unikatowym w USA środkiem transportu w Seattle jest największa sieć promów tym kraju, oraz trzecia co do wielkości na świecie, łącząca Seattle z Bainbridge Island, Vashon Island, Puget Sound , oraz Bremerton i Southworth na Kitsap Penisula.

Osobno powstała w Seattle w 1962 kolej jednoszynowa (monorail) działa do dziś, łącząc punkty w ścisłym centrum Seattle. Używają jej najczęściej turyści oraz osoby dojeżdżające do pracy z północy.

Lotniska

Międzynarodowym lotniskiem dla całego regionu jest port lotniczy Seattle-Tacoma , zwany także Sea-Tac. Utrzymuje on wiele połączeń z Europą i Wschodnią Azją, oraz rutynowy komplet połączeń w gęstej siatce lotniczej samych USA.

Szpitale

Większość szpitali w Seattle znajduje się w dzielnicy First Hill oraz w jej okolicach. Znajdują się tam Harborview Medical Center, Swedish Medical Center, Providence Medical Center oraz Virginia Mason Medical Center. Tak duża ilość szpitali w pobliżu siebie spowodowała nazwanie pobliskich dzielnic Pill Hill oraz Hospital Hill.

Znajdujący się w dzielnicy Laurelhurst szpital Children's Hospital and Regional Medical Center jest pediatrycznym centrum, które obsługuje stany Waszyngton, Alaska , Montana i Idaho . Instytut Fred Hutchinson Cancer Research Center współpracuje z odziałem medycznym Uniwersytetu Waszyngtona, którego studenci odbywają praktyki na terenie tego instytutu.

Gospodarka

Seattle było przez wiele lat główną siedzibą konglomeratu lotniczo-aeronautycznego Boeing (założonego w 1916), który jednak przeniósł się w 2001 do Chicago z powodu ulg podatkowych i lepszego klimatu handlowego, pozostawiając w pobliżu m.in. siedzibę sekcji samolotów cywilnych oraz kilka wielkich zakładów produkcyjnych. Konglomerat oprogramowania Microsoft ma siedzibę na rozległym kampusie w przedmieściu Redmond .

W 1999 miasto gościło szczyt Światowej Organizacji Handlu (WTO) , będąc świadkiem głośnych protestów antyglobalistów . To właśnie w tym mieście narodziły się znane obecnie na całym świecie firmy takie jak Nordstrom, UPC, Starbucks Coffee czy Amazon .

Kultura

W Seattle urodził się Jimi Hendrix . W Seattle młodzieńcze lata spędził znany muzyk Quincy Jones . Stąd także pochodzi Duff McKagan , basista Guns N' Roses i Velvet Revolver .

Rozwój ruchu muzycznego ' grunge ' z późnych lat 80. i wczesnych 90. XX wieku skupiał się głównie w tym mieście, stąd też grunge jest zwany także "Seattle Sound" (co po polsku można przetłumaczyć na "brzmienie Seattle"). Tu powstały i/ lub działały takie zespoły jak Pearl Jam , Alice in Chains , Nirvana , Soundgarden , Mudhoney , Mother Love Bone .

To także miasto rodzinne heavymetalowego zespołu Queensrÿche .

Seattle w filmach

W Seattle rozgrywa się akcja filmów: Bezsenność w Seattle , Zakochana złośnica , Teoria Chaosu ,Singles (reż. Cameron Crowe , 1992 ) oraz (częściowo) Zmierzch ,a także seriali: Chirurdzy , Frasier , Kyle XY , Żniwiarz , 4400 oraz iCarly i Człowiek Widmo 2. Z Seattle pochodzi główny bohater Gier wojennych i rozpoczyna się tam akcja filmu.

Sport

Obecnie w mieście mają swą siedzibę następujące kluby lig zawodowych: Seattle Sounders FC ( piłka nożna , MLS ), Seattle Seahawks ( futbol amerykański , NFL ), Seattle Mariners ( baseball , MLB ), Seattle Thunderbirds ( hokej na lodzie , WHL ), Seattle Storm ( koszykówka kobiet , WNBA ). Tylko ten ostatni klub ma na swoim koncie tytuł mistrzowski, wywalczony w 2004 r.

W latach 1967 - 2008 siedzibę miał tu klub koszykarski ligi NBA Seattle SuperSonics , mistrz w sezonie 1978 - 79 .

Miasta partnerskie

Zobacz też

Przypisy

  1. Szacunkowe dane dotyczące pochodzenia Wg amerykańskiego instytutu demograficznego
  2. Gazeta Seattle Times szacuje populację LGBT na 12.9% , dane z 16 listopada 2006

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Seattle":

Rekultywacja jezior konsekwencji rekultywacja polega na usunięciu lub dezaktywacji biogenów .Przykłady rekultywacji jeziorJezioro Waszyngton (koło Seattle, USA),Natlenianie przydennych warstw wody ( jez. Długie w Olsztynie , jez. Ełckie , jez. ...

Douglas North ...

Ziemia Technology, 2002-08-18. [dostęp 2006-08-10].↑ Mari Margil: Companies' Support Goes against the Environment . Seattle Post-Intelligencer, 2007-02-13. [dostęp 2008-11-25].↑ R. Buckminster Fuller : Operating Manual for Spaceship ...

Surrealizm (styl muzyczny) (Chicago group) (Black Swan Press) Minnesota Surrealists (Blue Feathers) Honolulu Surrealist Group Houston Surrealist Group the Seattle Surrealist Group the Surrealist Group of Wisconsin (CounterClockwise) Grupo Surrealista de Cantabria (magazine ...

1978 ...

1999 powodzeniem wysłały w kosmos bezzałogowy statek Shenzhou 1 . 30 listopada – "Bitwa o Seattle" - masowe demonstracje przeciwko szczytowi Światowej Organizacji Handlu w USA stały ...

2006 Super Bowl ligi futbolu amerykańskiego NFL rozegranym w Detroit Pittsburgh Steelers pokonali Seattle Seahawks 21:10. 10 lutego – Puchar Narodów Afryki zdobyła drużyna Egiptu pokonując ...

Buddyzm tybetański ...

Taszkent ...

Dziesięć najpiękniejszych eksperymentów z fizyki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Seattle":

133. Procesy integracji i dezintegracji oraz współpraca międzynarodowa (plansza 17) w Wielkiej Brytanii Alborg w Danii Kotka w Finlandii Karlskrona w Szwecji Kristinsand w Norwegii Brooklyn i Seattle w USA ...

133. Procesy integracji i dezintegracji oraz współpraca międzynarodowa (plansza 19) między mieszkańcami skupionych wokół miejskich organizacji (np. Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Brytyjskiej Gdynia-Plymouth, Stowarzyszenie Gdynia-Seattle) uruchomienie linii promowej Gdynia-Karlskrona powstanie zespołu handlowo-biurowego World Trade Center Gdynia ...

Ameryka Północna - zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 6) w USA to miasta: Chicago, Denver, Detroit, Los Angeles, Nowy Jork i Seattle. Chicago, miasto w środkowych USA, jest drugim na świecie, po macierzystej ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie