Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Sedmídolí

Sedmídolí

Sedmidoli ( czes. Sedmídolí) – dolina górska w Sudetach Zachodnich , w czeskiej części pasma Karkonoszy .

Nazwa doliny Sedmídolí pochodzi najprawdopodobniej od siedmiu wyróżniających się dolin (sedmi doli) i została nadana przez pasterzy w okresie zakładania gospodarstw pasterskich. W Sedmídolí 16 września 1726 roku zabito ostatniego niedźwiedzia po czeskiej stronie Karkonoszy (zdarzenie to przedstawione jest na jednym z malowideł wiszących na ścianie w wielkiej sieni w pałacu w Vrchlabí ). O rejon Sedmídolí przez 180 lat trwał największy spór w Karkonoszach, dotyczący przebiegu granicy między Śląskiem a Czechami. Przyczyną sporu było odkrycie rud żelaza i miedzi w rejonie doliny.

Położenie

Dolina położona jest po czeskiej stronie Karkonoszy, na północ od miejscowości Szpindlerowy Młyn w obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego , między Śląskim Grzbietem od północy a niewielkimi grzbietami Karkonosz (Krkonoš) i Kozie Grzbiety (Kozí hřbety), stanowiącymi część Czeskiego Grzbietu (Český hřbet), od południowego zachodu. Od zachodu dolina ograniczona jest stromym urwiskiem skalnym Doliny Łaby (Labský důl), a od wschodu masywem Studziennej Góry (Studniční hora).

Charakterystyka

Jest to wysokogórska, rozległa, nieckowata dolina pochodzenia lodowcowego, wcinająca się równoleżnikowo między główne grzbiety karkonoskie: Śląski i Czeski. Dolina Sedmídolí ze wszystkich stron otoczona jest wysokimi górami, jedynie w okolicy Szpindlerowego Młyna wąskim przesmykiem Łaby przebija się na południe. Zachodnią częścią doliny w kierunku południowo-wschodnim od źródeł na Łabskiej Łące płynie Łaba. Wschodnią stroną doliny w kierunku północno-zachodnim od źródeł na Białej Łące płynie Biała Łaba, uchodząca do Łaby. Dolina składa się z kilku odgałęzień utworzonych przez Łabę i jej dopływy, całość tworzy obszar źródliskowy Łaby.

Turystyka

Przez dolinę prowadzą szlaki turystyczne. W jej obrębie położonych jest kilka schronisk turystycznych.

– niebieski, prowadzący dnem doliny z Przełęczy pod Śnieżką do schroniska Labská bouda .
– zielony, prowadzący z Przełęczy Karkonoskiej do schroniska Labská bouda.
– żółty, prowadzący z Przełęczy Karkonoskiej przez Szpindlerowy Młyn do schroniska Petrova bouda


Inne hasła zawierające informacje o "Sedmídolí":

Sedmídolí Sedmidoli ( czes. Sedmídolí) – dolina górska w Sudetach Zachodnich , w czeskiej części pasma Karkonoszy .Nazwa ...

Czeski Grzbiet ...

Karkonosze ...

Łaba ...

16 września ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sedmídolí":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie