Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sekretarz (ptak)

Sekretarz (ptak)

Sekretarz
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd jastrzębiowe
Rodzina Sagittariidae
R. Grandori & L. Grandori, 1935
Rodzaj Sagittarius
Hermann, 1783
Gatunek sekretarz
Nazwa systematyczna
Sagittarius serpentarius[1]
(J.F. Miller, 1779 )
Kategoria zagrożenia ( CzKGZ )[2]

Zasięg występowania

Sekretarz (Sagittarius serpentarius) – gatunek dużego ptaka drapieżnego, będący jedynym przedstawicielem rodziny sekretarzy Sagittariidae. Występuje w Afryce subsaharyjskiej , od Senegalu do Somalii , aż po Przylądek Dobrej Nadziei na południu.

Spis treści

Charakterystyka

Sekretarz na wybiegu w Zoo w Ueno.
Wygląd zewnętrzny 
Od innych ptaków drapieżnych odróżnia go nietypowa sylwetka, która jest przystosowaniem do specyficznego trybu życia. Ma stosunkowo długie nogi z długimi palcami, zaokrąglone skrzydła i zakrzywiony dziób. Dodatkowo na głowie ma ozdobny czubek. Obie płci ubarwione podobnie, samiec ma jedynie dłuższy czubek i dłuższy ogon. Z oddali lub w locie przypomina żurawia . Długi ogon w locie wystaje poza nogi, środkowe sterówki są wydłużone. Upierzenie głównie szarobiałe, lotki , nogawice, koniec ogona i czubka czarny. Na części twarzowej czerwona, naga skóra; u młodych ptaków jest ona koloru żółtego.
Rozmiary 
długość ciała ok. 125-140 cm [3]
Masa 
do 2 kg [3]
Zachowanie 
Większość czasu spędza na ziemi, ze skrzydeł korzysta w wypadku zagrożenia. Jest dobrym biegaczem. Nocuje na drzewach akacjowych . Poluje w parach lub czasami w luźnych grupach rodzinnych. Osiadły, choć może wędrować na niewielkie odległości w poszukiwaniu pożywienia.

Środowisko

Występuje na sawannach i innych otwartych terenach trawiastych. Unika lasów i gęstych zakrzaczeń. Spotykany na różnych wysokościach, od nadmorskich równin po wyżyny.

Pożywienie

Poluje na małe gryzonie , szarańczaki , żaby , jaszczurki , a najchętniej na węże (stąd inna spotykana nazwa: sekretarz wężojad). Zjada również jaja i pisklęta ptaków gniazdujących na ziemi. Poszukuje pożywienia wolno krocząc po ziemi, stawiając długie kroki. Zabija zdobycz gwałtownym uderzeniem dzioba lub tak długo stąpając po ofierze, aż będzie wystarczająco ogłuszona, aby ją można było połknąć. Często połyka zdobycz w całości.

Młode są karmione przez oboje rodziców płynnym, nadtrawionym pokarmem z wola . Początkowo są to owady podawane bezpośrednio do dzioba, następnie nadtrawione części gadów i małych ssaków zwracane do gniazda.

Lęgi

Zachowania godowe 
Sekretarze dobierają się w monogamiczne pary. Odbywają loty tokowe, szybując wysoko z wyciągniętymi daleko nogami i wydając jęczące dźwięki. Niekiedy również odbywają rytualne tańce na ziemi, uganiając się za sobą w sposób przypominający polowanie. Kopulują zwykle na ziemi, rzadziej w koronach drzew akacjowych.
Gniazdo 
Gniazda zakłada na drzewach akacji lub krzewach, zwykle na wysokości 5–7 m. Miejsce gniazdowania jest odwiedzane przez samca i samicę na przeszło pół roku przed składaniem jaj. Gniazdo to duża, płaska platforma o średnicy ok. 2,5 m i głębokości ok. 30 cm, zbudowana z gałęzi.
Jaja 
Samica składa 2–3 owalne, zielonkawobiałe jaja w odstępach 2–3 dniowych.
Wysiadywanie 
Jaja są wysiadywane głównie przez samicę przez okres ok. 45 dni.
Pisklęta 
Pisklęta potrafią same się żywić po 40 dniach, ale później rodzice nadal je karmią. Po 60 dniach młode zaczynają trzepotać skrzydłami, a po kolejnych 5–20 dniach pierzą się i niedługo potem opuszczają gniazdo (po 10–11 tygodniach od wyklucia). Wyskakują wtedy z gniazda, pomagając sobie szybkimi uderzeniami skrzydeł. Wkrótce potem, nauczone polowania przez rodziców, stają się samodzielne.

Status i ochrona

Zagrożeniem dla populacji jest degradacja środowiska i wycinanie drzew - sekretarze tracą swoje środowisko życia. Młode przebywające w gniazdach padają ofiarą ptaków krukowatych i kań .

Od 1968 gatunek jest w Afryce objęty ochroną.

Ciekawostki

Etymologia nazwy sekretarz nie jest jasna i istnieje kilka hipotez. Według pierwszej pochodzi ona od czubka na głowie, który kojarzył się z gęsimi piórami noszonymi za uchem przez dawnych urzędników. Inna upatruje źródła w arabskim saqr-et-tair "ptak-myśliwy".[4] Łacińska nazwa brzmi Sagittarius serpentarius - pierwszy z członów oznacza łucznika, zaś drugi wskazuje na główny składnik diety - węże.[5]

Wizerunek sekretarza jest zawarty w godłach Sudanu oraz Republiki Południowej Afryki . W Sudanie widnieje również w środkowym białym pasie prezydenckiej flagi, na prezydenckiej pieczęci oraz insygniach wojskowych, jest też oficjalnym narodowym symbolem tego kraju.

Przypisy

  1. Sagittarius serpentarius w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Sagittarius serpentarius . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )
  3. 3,0 3,1 Beata Pawlikowska : Blondynka na safari. Warszawa: National Geographic, 2009, ss. 140-141. . 
  4. A.C. Kemp: Rodzina Sagittariidae. W: Handbook of the Birds of the World. T. 2. Barcelona: Lynx Edicions, 1994, ss. 206-15.  ( ang. )
  5. Sagittarius serpentarius ( ang. ). W: Animal Diversity Web [on-line]. [dostęp 2010-06-30].

Bibliografia

  1. Hanzák J., Formánek J. Encyklopedia Ptaków. Oficyna Wydawnicza "Delta W-Z", Warszawa 1993.
  2. Mielczarek P., Cichocki W. Polskie nazewnictwo ptaków świata. Notatki ornitologiczne tom 40, 1999.
  3. Veselovský Z. Ilustrowana encyklopedia zwierzęta. Oficyna Wydawnicza "Delta W-Z", Warszawa.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Sekretarz (ptak)":

XVI wiek ...

1972 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Stanisław Hozjusz ...

Adam Naruszewicz ...

Dożynki ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Kania czarna ...

Bocian czarny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sekretarz (ptak)":

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 4) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 2) ...

223 Świat podzielony - okres zimnej wojny (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie