Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sesshū Tōyō

Sesshū Tōyō

Fragment obrazu "Pejzaże czterech pór roku", okres Muromachi
Shukei-sansui – "Pejzaż jesienny"

Sesshū Tōyō ( jap. 雪舟 等楊 , dosłownie znaczy – "śnieżna łódź", co ma swój początek w kaligrafii, którą dostał od chińskiego buddysty zen ; ur. 1420 r. – zm. 1506 r.) – wybitny japoński malarz stylu suibokuga .

Prawdopodobnie urodził się w okręgu Okayama na południowy zachód od Kioto . Nie ma żadnych informacji dotyczących jego dzieciństwa. Pojawił się dopiero jako mnich sekty zen w świątyni Shōkoku. Służył jako furtian używający imienia, które pisane było chińskimi ideogramami czytanymi jako "Shesshū Tōyō", jednak obecnie czyta się je jako "Sesshō Tōyō" w celu odróżnienia tamtego okresu od okresu dojrzałego, w którym przyjął imię Sesshū.

O tym, że znajdował się w tej świątyni oraz jego mistrzami byli Josetsu i Shūbun dowiedzieć się można z jego autobiografii zamieszczonej na jednym z obrazów z roku 1465. Jedynym obrazem, który uważa się za dzieło tego malarza jest obraz "Shaka zstępujący z gór", na którym istnieje pieczęć "Sesshō Tōyō". Jego pierwsze prace są zbliżone do twórczości Shūbuna.

W 1454 r. opuścił świątynię i wyruszył do Yamaguchi gdzie schronił się pod patronatem księcia Ōguchi, sławnego mecenasa sztuki i utrzymującego kontakty z Chinami. W tym samym roku Sesshō otrzymuje kaligrafię od chińskiego buddysty zen złożone z dwóch ideogramów, które czyta się "Sesshū" ("śnieżna łódź"), pod wpływem której zmienił imię.

W 1467 r. wyjechał do Chin, gdzie przez rok poznawał krajobraz Państwa Środka i studiował chińskie malarstwo. W tym okresie powstało jedno z jego najbardziej cenionych dzieł "Pejzaże czterech pór roku", które sygnowane jest pieczęcią "japońskiego mnicha zen o imieniu Tōyō". Pod czas tego pobytu dużo tworzył. Poznał wiele dzieł mistrzów chińskich i ostatecznie doszedł do wniosku, że nie ma tam nikogo równie wybitnego jak Shūbun i on sam. Jednak te doświadczenia mocno wpłynęły na jego twórczość. Odtąd swoje obrazy tworzył pewną ręką, stawiając zdecydowane pociągnięcia pędzlem. W związku z tym obrazy nabierały mocnej formy i krystalicznej struktury. Jego obrazy w większości zajmowały całą powierzchnię papieru nie pozostawiając wolnej przestrzeni na kaligrafię. Jego prace oderwały malarstwo od ścisłego powiązania z religią za co zyskał miano niezależnego artysty.

Po dwóch latach powrócił w 1469 r. do kraju, który niebawem pogrążył się w wojnach domowych, w które niestety zaangażował się również jego patron książę Ōguchi. W latach 1474-1476 przeniósł się w spokojniejsze okolice prowincji Ōita na Kiusiu , gdzie zyskał patronat rodu Ōtomo.

W latach 1481-1484 podróżując po Japonii odwiedził prowincję Mino (dzisiejsza Aichi ) w okolicy góry Fudżi . W roku 1484 powrócił do Yamaguchi , gdzie stworzył słynny "długi zwój" przedstawiający zmieniające się krajobrazy pod wpływem pór roku.

Styl w jakim tworzył Sesshū określany jest nazwą "połamany i rozpryskany tusz" (jap. haboku – technika malarska, w której nakłada się czarny tusz mokrym pędzlem na wilgotną powierzchnię papieru, co daje efekt miękkości, najczęściej stosowany i idealnie nadający się do przedstawiania krajobrazu spowitego mgłą). Jeden z obrazów wykonanych tą techniką podarował swojemu uczniowi Sōenowi jako dyplom ukończenia nauki. Na obrazie zamieścił wielką inskrypcję, w której wyraził swoją wdzięczność wobec swoich nuczycieli, oraz przekonanie, że obraz powinien powstać dzięki inspiracji płynącej z obserwacji natury. Inny obraz w tym stylu to "Ama-no hashidate" ("Most nieba") przedstawiający jeden z trzech krajobrazów Japonii zwanych San-kei, które uważa się za najpiękniejsze krajobrazy tego kraju. Na "Moście nieba" znajduje się skrawek lądu, pełen kwiatów i drzew, wcinający się w zatokę Miyazu .

Ponadto Sesshū tworzył dekoracyjne parawany i rozsuwane drzwi, na których umieszczał motywy ptaków i kwiatów czterech pór roku.

Najważniejsze obrazy

"Pejzaż" – parawan (161,5 × 352,3 cm), wykonany za pomocą tuszu i farb wodnych, znajduje się w Freer Gallery of Art w Waszyngtonie .

"Pejzaż czterech pór roku" (tw. "mały zwój") – wykonany za pomocą tuszu i farb wodnych, wymiary 21,4 × 151,5 cm/

"Pejzaż jesienny" – wykonany za pomocą tuszu, zwój pionowy (45,5 × 29,5 cm), Kioto

"Pejzaż" – styl haboku (1495 r.), rozmiary 149 × 33 cm, znajduje sięw Muzeum Narodowym w Tokio .

"Shaka zstępujący z gór" – zwój pionowy o rozmiarach 99 × 33,5 cm.

"Kwiaty i ptaki czterech pór roku" – para sześcioskrzydłowych parawanów, wykonane za pomocą tuszu i farb wodnych na papierze, wymiary każdego parawanu to: 151,6 × 366 cm, znajduje się w Kolekcji Kosaka w Tokio

"Pejzaże czterech pór roku" – cztery zwoje pionowe wykonane w technice tuszu i farb wodnych, każdy o wymiarach 149,5 × 75,8 cm, znajdują siew Muzeum Narodowym w Tokio.

Źródła

  1. Wiesław Kotański "Sztuka Japonii" Wyd. WAiF, Warszawa 1974
  2. Miyeko Murase "SZEŚĆ WIEKÓW MALARSTWA JAPOŃSKIEGO. Od Sesshu do artystów współczesnych." Wyd. Arkady, 1996


Inne hasła zawierające informacje o "Sesshū Tōyō":

1506 (ur. 1461 ) 13 września – Andrea Mantegna , włoski malarz i rytownik (ur. ok. 1431 ) Sesshū Tōyō , japoński malarz Polska 1501 Aleksander Jagiellończyk 15061506 Zygmunt I Stary 1548 Król Anglii 1485 Henryk VII 1509 Władcy Azteków 1502 Motecuhzoma II Xocoyotzin ...

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ...

Tokio ...

Kanji ...

Sesshū Tōyō Fragment obrazu "Pejzaże czterech pór roku", okres Muromachi Shukei-sansui – "Pejzaż jesienny"Sesshū Tōyō ( jap. 雪舟 等楊, Sesshū Tōyō , dosłownie znaczy – "śnieżna ...

Suiboku-ga Obraz Sesshū Tōyō , okres Muromachi Suiboku-ga ( jap. 水墨画, suiboku-ga) - styl malarstwa japońskiego wywodzący ...

Mazda ...

Sendai ...

Prefektura Hyōgo ...

Portal:Japonia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sesshū Tōyō":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie