Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Shirley Temple

Shirley Jane Temple - (ur. 23 kwietnia 1928 w Santa Monica w Kalifornii), znana później jako Shirley Temple Black to amerykańska aktorka filmowa i dyplomata.

Największa dziecięca gwiazda w dziejach kina. W latach trzydziestych dzięki niej Hollywood przeżywało jeden ze swoich najlepszych okresów. W tej dekadzie występowała w ponad 40 filmach. Od trzeciego roku życia chodziła do szkoły tańca. W wieku 4 lat odkrył ją Charles Lamont, był on dyrektorem drugorzędnego studia Educational Pictures. Obsadził ją w serii zatytułowanej "The Baby Burlesques". Naśladowała w nich takie gwiazdy jak np.: Marlena Dietrich. Następnie wystąpiła w kolejnej serii - "Frolics of Youth". Potem zagrała w swoim pierwszym ważnym filmie "Stand Up and Cheer" w 1934 r. Film od razu stał się przebojem, a Shirley podpisała siedmioletni kontrakt z Fox Productions. Nakręciła tutaj szereg popularnych obrazów, m.n: "Mała Miss Marker" (1934), "Złotowłosy brzdąc" (1935), "Mały pułkownik" (1935), "Biedna, mała dziewczynka" (1936), "Heidi" (1937), "Mała Miss Broadway" (1938) i "Mała księżniczka" (1939). W 1935 dostała Nagrodę Specjalną Akademii. Jej zarobki sięgnęły ok. 300.000 dolarów za tytuł. W filmach często bywała sierotą, odnajdującą wspaniały dom lub dzieckiem wychowywanym przez jednego rodzica, którego kojarzy z nowym partnerem. Zawsze znalazł się w nich czas na parę scenek tanecznych czy piosenek. Partnerowały jej w rolach dorosłych największe ówczesne gwiazdy, jak choćby Gary Cooper, Carole Lombard czy Victor McLaglen. Kiedy zaczęła dorastać, przeniosła się do MGM, gdzie nakręciła tylko jeden film. Następnie zwiazała się kontraktem z Davidem O. Selzienickiem i zagrała jako nastolatka w kilku jego produkcjach. Jednak żadna z nich nie odniosła większego sukcesu. Gdy miała 17 lat wyszła za mąż za Johna Agara. Wystąpiła z nim w "Forcie Apachów" w 1948. Rok później rozwiodła się z nim i poślubiła Charlsa A. Blacka. W 1950 r. definitywnie pożegnała się z kinem i przez kilka lat poświęciła się życiu rodzinnemu. Pojawiła się jeszcze w telewizyjnej serii "Shirley Temple`s Storybook" (1958-59) i rozpoczęła karierę polityczną z ramienia Partii Republikańskiej. W 1976 otrzymała stanowisko szefa protokołu od prezydenta Geralda Forda. Przez długi czas pracowała jako ambasador USA, pełniąc tę funkcję na placówkach w Ghanie i Czechosłowacji. W 1977 za całokształt twórczości otrzymała nagrodę od American Center of Films fot Children.


Inne hasła zawierające informacje o "Shirley Temple":

Taylor Swift ...

David Garrick ...

Szkocja ...

1962 ...

1937 ...

1952 ...

Francesco Hayez ...

George Hamilton-Gordon, 4. hrabia Aberdeen ...

Teatr ...

1992 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Shirley Temple":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 6) ...

030b Wyprawy Krzyżowe (plansza 2) ...

Teraźniejszy tryb łącznikowy Present Subjunctive (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie