Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Siergiej Kirow

Siergiej Kirow

Siergiej Kirow

Siergiej Mironowicz Kirow, Серге́й Миро́нович Ки́ров;, właśc. Kostrikow (Костриков) Kirow pseudonim partyjny, (ur. 27 marca 1886 w Urżum, zm. 1 grudnia 1934 w Leningradzie ) - działacz bolszewicki.

Urodził się w rodzinie mieszczańskiej. Wychowywał się w domu dziecka ze względu na rychłą śmierć rodziców. Uczył się w szkole miejskiej w Urżum, potem w Kazaniu szkole techniczno-mechanicznej, którą ukończył w 1904 . Po zakończeniu szkoły przeniósł się do Tomska , gdzie pracował jako kreślarz w biurze projektów miasta. Członek Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR) od 1904 . Od 1905 aktywny członek tomskiej organizacji partyjnej (w komitecie miejskim), zorganizował w październiku strajk na stacji kolejowej Tajga. W 1906 organizował nielegalną drukarnię, prowadził robotę partyjną wśród kolejarzy. W tym okresie kilka razy aresztowany. W lutym 1907 skazany na 1 rok i 4 miesiące pobytu w twierdzy. Po uwolnieniu w 1908 przeniósł się do Irkucka , gdzie zorganizował rozbitą przez policję organizację partyjną. Ścigany wyjechał w czerwcu 1909 do Władykaukazu . Pracował tam w organizacji partyjnej i prowadził gazetę "Terek". Tam po raz pierwszy w 1912 napisał artykuł pod pseudonimem S. Kirow. W latach 1910 - 1914 i w czasie I wojny światowej pracował na Północnym Kaukazie. Po rewolucji lutowej 1917 członek Władykaukaskiej Rady. W październiku 1917 uczestniczył w II Ogólnorosyjskim Zjeździe Rad. Kirow brał udział w rewolucji październikowej w Piotrogrodzie i wojnie domowej w Rosji w latach 1917-1920 na Kaukazie . Odpowiedzialny za sowietyzację Gruzji. W latach 1921 - 1926 pierwszy sekretarz KC partii bolszewickiej w Azerskiej SRR . Od 1926 roku pierwszy sekretarz komitetu leningradzkiego ; od 1930 członek Biura Politycznego KC WKP(b) . Zwolennik polityki Stalina .

Według niektórych relacji (m.in. Chruszczowa ) w 1934 na XVII Zjeździe WKP(b) zwrócili się do niego niektórzy wpływowi delegaci z propozycją zastąpienia Stalina na stanowisku sekretarza generalnego partii. Kirow odmówił i poinformował Stalina o tej propozycji. Według niektórych danych podczas głosowania władz partyjnych otrzymał więcej głosów niż Stalin. Podobno bardzo zazdrosnego o swoją pozycję Stalina zdenerwowało to, że przemówienie Kirowa podczas XVII Zjazdu WKP(b) poprzedziła 10-minutowa owacja (zamiast zwyczajowej 5-minutowej), która przysługiwała Stalinowi. Na zjeździe wybrany członkiem Biura Organizacyjnego i sekretarzem KC, ale 1 grudnia 1934 został zastrzelony przez bolszewika Leonida Nikołajewa . Wielu historyków uważa, że zabójstwo Kirowa było zlecone przez Stalina i zorganizowane przez NKWD . Zarzut uczestnictwa w spisku postawiono wielu dawnym działaczom podczas wielkiej czystki . Pochowany w murze Kremla , jego nazwiskiem nazwano liczne przedsiębiorstwa i miasta ( Kirow w Rosji , Kirowabad w Azerbejdżanie , Kirowohrad na Ukrainie ).


Inne hasła zawierające informacje o "Siergiej Kirow":

Tiumeń ...

1977 ...

1863 ...

Sputnik 1 ...

1925 ...

Siergiej Muchanow ...

1966 ...

Zimna wojna ...

Szaraszka ...

Masakry więzienne NKWD 1941 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Siergiej Kirow":

Historia informatyki część II (plansza 23) ...

218 Oblicza światowej kultury (plansza 13) ...

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie