Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Silnik odrzutowy

Silnik odrzutowy

Silnik turboodrzutowy dwuprzepływowy
Pratt&Whitney F-100-PW-220
Turbina gazowa silnika turboodrzutowego

Silnik odrzutowysilnik wykorzystujący zjawisko odrzutu . Wyrzucane z dużą prędkością gazy będące produktem spalania, wywołują powstanie siły ciągu w przeciwną stronę. Silnik odrzutowy utożsamiany jest często z silnikiem turboodrzutowym , dwuprzepływowym i turbowentylatorowym . Do silników odrzutowych zalicza się też silnik strumieniowy i silnik pulsacyjny . W silniku odrzutowym traktowanym jako silnik cieplny realizowany jest obieg Braytona-Joule'a .

Pierwszy silnik odrzutowy napędzany parą wodną skonstruował w I wieku naszej ery Heron z Aleksandrii (tzw. bania Herona ), jednak w owych czasach był traktowany jako ciekawostka i nie znalazł praktycznego zastosowania.

Silniki rakietowe, używane aż do XX wieku jedynie do zastosowań militarnych oraz napędu fajerwerków , stosowano przynajmniej od XII wieku, wynaleziono je w Chinach .

Pierwszy odrzutowy silnik lotniczy, tzw. motorjet powstał w 1910 , jego konstruktorem był Henri Coandă (był użyty w samolocie Coandă-1910 ). Bazował na zainstalowanym w przedniej jego części silniku tłokowym , który sprężał powietrze jednocześnie je tłocząc do komory spalania , gdzie pod ciśnieniem mieszało się ono z olejem napędowym i spalało. Wzrost temperatury powodował rozszerzenie gazu, który wydostając się z silnika napędzał samolot na zasadzie odrzutu . Silniki tego typu były znaczniej mniej wydajne od skonstruowanych później silników turboodrzutowych .

Pierwszy nowoczesny silnik turboodrzutowy opatentował w 1930 roku Anglik Frank Whittle . 27 sierpnia 1939 odbył swój pierwszy lot Heinkel He 178 , pierwszy samolot z silnikiem turboodrzutowym.

Silniki odrzutowe podzielić można na przelotowe, w których utleniaczem niezbędnym do procesu spalania jest zasysane z otoczenia powietrze, oraz rakietowe, używające do tego celu utleniaczy przewożonych wraz z paliwem.

Typy silników odrzutowych:


Inne hasła zawierające informacje o "Silnik odrzutowy":

Aurora ...

1884 ...

Układ ...

Stocznia Gdańska ...

Tytan (pierwiastek) ...

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu ...

Fosforylacja oksydacyjna ...

PzKpfw VI B Königstiger ...

V2 ...

Avatar (film) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Silnik odrzutowy":

02b Pojęcia podstawowe - część 2 (plansza 5) ...

22 Eksploatacja i obsługa pojazdu (plansza 4) ...

Pojazdy (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie