Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Skand

Skand

Skand
Skand

Skand
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Skand, Sc, 21
Grupa, okres, blok 3 , 4, d
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Skand (Sc, łac. scandium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym .

Posiada 15 izotopów z zakresu mas 40-51. Trwały jest tylko izotop 45, który stanowi 100% naturalnego składu izotopowego tego pierwiastka.

Występuje w skorupie ziemskiej w ilości ok. 16 ppm w postaci minerału tortweitytu.

Został odkryty w roku 1879 przez Larsa Fredrika Nilsona , w Uppsali , w Szwecji . Wcześniej ( 1871 ) jego istnienie przewidział Dymitr Mendelejew na podstawie luki jaka istniała w jego układzie okresowym.

Jak dotąd otrzymano stosunkowo niewiele związków tego pierwiastka. W naturze występuje tlenek skandu(III), główny składnik tortweitytu. Oprócz tego znane są proste sole i wodorki tego związku.

Znaczenie biologiczne : Brak. Jest podejrzewany o rakotwórczość, ale nie ma na ten temat dokładnych danych.

Skand jest srebrzystoszarym, miękkim metalem. Na powietrzu łatwo pokrywa się żółtawą warstwą tlenku, Sc2O3. Reaguje z gorącą wodą. Z kwasami tworzy sole. Bardzo długo stanowił tylko ciekawostkę i nie był wykorzystywany praktycznie. Ostatnio jednak zaczęto stosować go jako dodatek do stopów, z których produkuje się anteny telefonów komórkowych , gdyż posiada on unikatowe własności elektromagnetyczne pozwalające zmniejszać rozmiary tych anten. Jest też stosowany przez niektórych producentów rowerów do produkcji ram oraz innych części. Dodany do stopu aluminium znacząco (nawet 50% wg firmy Kona) podnosi jego wytrzymałość i sztywność. Daje to przewagę nad cieższą stalą, słabszym aluminium i mniej odpornym na uszkodzenie laminatem węglowym.


Inne hasła zawierające informacje o "Skand":

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand Skand                                               ...

Neon (pierwiastek) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Skand":

Układ okresowy pierwiastków (plansza 12) pierwiastków są zgodne. W podobny sposób zostały w następnych latach odkryte pierwiastki Skand (w 1879) i german (1885). Oznaczało to tryumf układu Mendelejewa. ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie