Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Piraci somalijscy

Piraci somalijscy

Piraci somalijscy

Piraci somalijscy – zbrojne grupy rozbójnicze działające na wodach okalających tzw. "Róg Afryki" od momentu rozpoczęcia wojny domowej w Somalii na początku lat 90[1].

Spis treści

Sposób działania

Piraci rekrutują się głównie z byłych rybaków . W większości pochodzą z autonomicznego regionu Puntland , przeważnie są to mężczyźni w wieku 20–35 lat. Szacuje się, że istnieje co najmniej pięć zorganizowanych gangów, które liczą ponad 1000 członków[2]. Większość uzbrojenia (głównie: Karabinek AK , RPG-7 , granat RGD-5 ) piratów pochodzi z Jemenu . Podstawowym środkiem transportu pozostają szybkie łodzie motorowe , zaopatrzone nierzadko w urządzenia typu GPS . W skład ich grupy wchodzi najczęściej "statek-matka" (udający statek rybacki), który służy do uzupełniania paliwa.

Na pokłady atakowanych statków piraci dostają się za pomocą drabin i haków . Ataki trwają bardzo krótko (ok. 20–30 min), co powoduje, że ujęcie sprawców jest bardzo trudne. W ostatnim czasie stosowana jest też taktyka polegająca na pozorowanych atakach na mniejsze statki (np. kutry rybackie) w celu odciągnięcia uwagi marynarek wojennych patrolujących region podczas gdy najsilniejsza grupa uderza na bardziej wartościową zdobycz, za którą można zdobyć większy okup.

Przyczyny piractwa

"Róg Afryki" – obszar działania piratów

Początkowo przyczyną piractwa była nadmierna eksploatacja łowisk u wybrzeży Somalii przez zagraniczne kutry rybackie, co pozbawiło miejscową ludność źródła utrzymania. Drugim czynnikiem jest także poziom ubóstwa w Somalii, która jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie ( PKB per capita wynosi ok. 600 dolarów)[3]. Jednakże w ostatnich latach piractwo stało się bardziej popularnym zajęciem wśród Somalijczyków ze względu na dużą opłacalność. Daje się również zauważyć wzrost liczby ataków po pokonaniu w 2006 przez armię etiopską bojówkarzy Unii Trybunałów Islamskich .

Piraci z reguły traktują dobrze załogi porwanych statków z uwagi na duże okupy jakie uzyskują od firm będących właścicielami statków. Na potrzeby przetrzymywanych statków i zakładników piraci przekształcili nadmorskie miasteczka w silnie ufortyfikowane i dobrze zaopatrzone twierdze. Mieści się w nich cała infrastruktura potrzebna do dokonywania wypadów.

Lista słynniejszych ataków ( 2008 )

Tankowiec MV Sirius Star,
porwany 17 listopada 2008.

Największą zdobyczą piratów jak do tej pory pozostaje tankowiec MV Sirius Star ( Arabia Saudyjska ), który został porwany 17 listopada 2008 . Uwolniony został 9 stycznia 2009 [4].

Walka z piractwem

Rosnące zagrożenie dla żeglugi w rejonie zatoki Adeńskiej skłoniło społeczność międzynarodową do podjęcia działań przeciw piractwu. Tymczasowy Rząd Federalny Somalii nie jest w stanie uporać się z tym procederem, ponieważ sprawuje kontrolę tylko nad niewielkim fragmentem terytorium kraju. Paradoksalnie, skala zjawiska była najmniejsza podczas rządów islamistów z Unii Trybunałów Islamskich , którzy również obecnie prowadzą działania przeciw piratom[7][8]. Piractwo zwalczają także władze separatystycznej republiki Somalilandu [9].

W kwietniu 2009 roku, w odpowiedzi na apel[10] sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna , darczyńcy zaoferowali ponad 250 milionów dolarów pomocy dla rządu somalijskiego[11]. Kwota przeznaczona jest na wzmocnienie misji pokojowej Unii Afrykańskiej i sił rządowych, część pieniędzy zostanie przeznaczona też na cele humanitarne.

W obliczu braku sprawowania jurysdykcji przez organy somalijskie, pojawiają się liczne głosy postulujące powołanie odpowiednich instytucji sądowniczych o charakterze międzynarodowym. Jednym z pomysłów jest rosyjski postulat utworzenia Międzynarodowego sądu ds. piratów z siedzibą w Kenii [12].

Międzynarodowe misje na wodach somalijskich

W celu zwalczania piratów na wodach Oceanu Indyjskiego wiele państw wysłało w ten rejon swoje okręty wojenne. W akcjach antypirackich uczestniczą m.in.: floty Stanów Zjednoczonych , Indii , Francji i Rosji [13]. Jednakże nawet gdy udaje się schwytać piratów, istnieje problem, gdyż nie wiadomo, w którym państwie powinni być sądzeni ze względu na przynależność wód terytorialnych.

27 października 2008 rozpoczęła się misja NATO przeciwko piratom. Z kolei od 8 grudnia 2008 trwa unijna operacja Atalanta .

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Piraci somalijscy":

Władysław Komar ...

Wizz Air ...

IX wiek ...

Trylogia ...

Wikingowie ...

Perła ...

Thorshavn ...

Sertoriusz ...

Francja średniowieczna ...

Historia Chin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Piraci somalijscy":

041 Kultura późnego średniowiecza w Europie (plansza 3) ...

021b. Życie codzienne w starożytnej Grecji i Rzymie (plansza 11) ...

185. Najpiękniejsze szlaki turystyczne (plansza 26) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie