Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

jama nosowa

jama nosowa (łac. cavum nasi) – jest to przestrzeń ograniczona powierzchnią wewnętrzną nosa zewnętrznego oraz kośćmi twarzoczaszki. Wyścielona jest unaczynioną błoną śluzową z nabłonkiem wielowarstwowym migawkowym, zawierającym liczne komórki śluzowe. Wyróżnić możemy jamę nosową właściwą ograniczoną od przodu nozdrzami przednimi, od tyłu łączącą się zaś z częścią nosową gardła przez nozdrza tylne. Obie jamy nosowe mają cztery ściany: górną, dolną, przyśrodkową i boczną. Ze ściany bocznej do światła jamy nosowej wystają trzy lub niekiedy cztery małżowiny nosowe: górna, środkowa i dolna oraz ewentualnie najwyższa. Pod nimi znajdują się przewody (przewód nosowy górny, środkowy i dolny), które łączą się ku tyłowi w jeden przewód nosowo-gardłowy, który ku tyłowi przechodzi w część nosową gardła. Do przewodów mają ujście zatoki przynosowe. Przegroda nosowa przebiegająca strzałkowo dzieli jamę na dwie części. Składa się ona z części kostnej i chrzęstnej.

W oddychaniu jama nosowa pełni rolę filtra. Powietrze dostające się do niej jest ogrzewane, nawilżane oraz filtrowane z drobnoustrojów oraz kurzu. Możliwe jest to ze względu na występowanie w jamie nosowej dużej ilości nabłonka wielowarstwowego migawkowego, z licznymi komórkami śluzowymi. Dlatego zdrowsze jest oddychanie poprzez nos niż przez usta. Wdychane powietrze z jamy nosowej przechodzi do gardła. Nos jest również silnie ukrwiony, aby powietrze dostające się do płuc miało temperaturę dodatnią. Pokryty jeszcze dodatkowo śluzem, stara się zebrać wszystko to, co unosi się w powietrzu: pyły, drobnoustroje i inne substancje. Czyli oczyszcza powietrze, które dochodzi do płuc. Nos dodatkowo nawilża powietrze.

W jamie nosowej umieszczone są receptory węchowe – u człowieka jest to 5 cm2 urzęsionego nabłonka węchowego, tworzącego pole węchowe.

Ujścia zatok przynosowych:

Zatoki wysłane są błoną śluzową taką jak jama nosowa, lecz błona zatok jest cieńsza.


Inne hasła zawierające informacje o "jama nosowa":

Opłucna ...

Kocioł (Karkonosze) ...

Studzienna Góra ...

Úpská Jáma ...

Dolina Łaby ...

Czeski Grzbiet ...

Parzydełkowce ...

Płazińce ...

Szczebrzeszyn ...

Wtórna jama ciała ...


Inne lekcje zawierające informacje o "jama nosowa":

Układ limfatyczny i odporność organizmu (plansza 6) ...

Układ oddechowy (plansza 4) się też migdałki stanowiące pierwszą linię obrony układu immunologicznego. 1. małżowiny nosowe, 2. jama nosowa, 3. przedsionek nosa, 4. język, 5. nagłośnia, 6. krtań, 7. ...

Tkanka nabłonkowa i nerwowa (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie