Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sporty ekstremalne

Sporty ekstremalne

Sporty ekstremalne - sporty , których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania.

Z uwagi na charakter uprawianych sportów wydaje się że najodpowiedniejszą definicję przedstawiają firmy ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia z uwagi na fakt iż jako najbardziej zainteresowane w określeniu ryzyka dokładnie analizują je pod tym kątem. I tak okazuje się że aktualnie uprawianie sportu dzieli się na dwie kategorie:

  • sporty ekstremalne
  • sporty wysokiego ryzyka

Przykładowe definicje w/w sportów zawarte w OWU Hestii wyglądają następująco:

  • Sporty ekstremalne - uważa się je za dyscypliny sportowe, w których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia, w szczególności: skoki bungee, B.A.S.E, jumping, speleologia , sporty lotnicze (z wyjątkiem sportu balonowego, spadochronowego i paralotniarstwa), kolarstwo górskie, motocross, jazda na skuterach wodnych, wyścigi łódek motorowych itp.


  • sporty wysokiego ryzyka - uważa się rafting i inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, nurkowanie z wykorzystaniem aparatów oddechowych, wspinaczkę, sport spadochronowy i balonowy, paralotniarstwo, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, myślistwo, jazdę konną, narciarstwo, snowboard, bobsleje, skoki narciarskie, surfing, windsurfing, jazdę na nartach wodnych oraz sporty, w których wykorzystywane są pojazdy przeznaczone do poruszania się po śniegu lub lodzie.


Jak wynika z powyższego wiele sportów pomimo obiegowej opinii nie należą wcale do niebezpiecznych. Dla przykładu paralotniarstwo jest traktowane na równi z myślistwem, narciarstwem, jazdą konną czy sztukami walk.

Wiele z tak zwanych sportów ekstremalnych ma komercyjny charakter i w istocie jest zjawiskiem bardziej socjologiczno-marketingowym niż sportowym. Wielkie koncerny obudowują młodzieżowe subkultury w elementy wyczynu sportowego aby lepiej pozycjonować swoje produkty, których w razie braku sportu nikt by nie kupił.

Zaliczają się do nich:

a także wyczynowe formy jazdy na deskorolce , BMXie , rowerze górskim , hulajnodze , rolkach itp. Coraz częściej powstają nowe dyscypliny, które są wariacjami na temat sportów ekstremalnych. Przykładem takiej dyscypliny jest extreme ironing , czyli "ekstremalne prasowanie".


Inne hasła zawierające informacje o "Sporty ekstremalne":

Sporty wodne ...

Stepan Bandera ...

Przegląd Sportowy ...

II Rzeczpospolita ...

Sopot ...

Nowy Sącz ...

Włócznia ...

Język norweski ...

Biegun ...

Tel Awiw-Jafa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sporty ekstremalne":

Czasownik z bezokolicznikiem (plansza 23) ...

Turystyka w Polsce (plansza 9) ...

028. Marburg - miasto bajkowo-uniwersyteckie (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie