Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sporty wodne

Sporty wodne

Sportami wodnymi potocznie nazywa się dyscypliny sportowe, których uprawianie ma miejsce w otoczeniu zbiorników wodnych i jest bezpośrednio z nimi związane.

Spis treści

Akweny

Niektóre ze sportów wodnych, ze względu na ich charakter, są ściśle związane z określonym typem akwenów . Najczęściej jednak mamy do czynienia z kilkoma odmianami poszczególnych dyscyplin, dostosowanymi do różnych typów środowisk wodnych. Dotyczy to w szczególności sportów, których idea oparta jest na sprzęcie wodnym. Dostosowuje się więc parametry sprzętu, do panujących na akwenach warunków, tworząc tym samym różne odmiany danej dyscypliny. Przykładowo: pod względem wymaganego sprzętu, jak i zasobu wiedzy i doświadczenia, inaczej wygląda żeglarstwo pełnomorskie, a inaczej śródlądowe; mimo że obie odmiany oparte są na tych samych podstawach. Ze względu na typ wyróżnimy więc akweny otwarte i zamknięte (wśród nich znajdziemy naturalne i sztuczne):

  • morza i oceany,
  • jeziora i zalewy,
  • rzeki i kanały,
  • baseny i aquaparki.

Sporty wodne w większości oparte są na dogodnych warunkach termicznych. Wykorzystujemy do ich uprawiania najczęściej ciepłe, letnie miesiące, ciesząc się wysoką temperaturą powierza i wody. Jednak do takich warunków, sporty wodne się nie ograniczają. Najczęściej ich "zimniejsze" odmiany nazywane są ekstremalnymi. Faktem jest jednak, że sport uprawiany jest w środowisku wodnym przez cały rok, nie tylko latem, ale również w chłodniejszych miesiącach wiosennych, jesiennych oraz zimowych. Niektóre z dyscyplin, wręcz wymagają bardziej srogich warunków niż palące słońce i ciepła woda. Przykładowo: do uprawiania windsurfingu potrzebny jest dość silny wiatr (od 3 do 8 stopni w Skali Beauforta ). Jest on niezbędny do uprawiania tego sportu. Mniejsze natomiast znaczenie ma temperatura powietrza i wody, która może osiągać wartości poniżej 10 °C. Istotą niektórych odmian tego sportu jest duże zafalowanie powierzchni wody. Natomiast w przypadku kajakarstwa górskiego istotą akwenu jest jego spadzistość i duży pęd wody. W przeciwieństwie do większości sportów wodnych, nurkowanie odbywa się pod jej powierzchnią. Kluczowymi cechami w przypadku tego sportu jest czystość wody oraz atrakcyjność fauny , flory i dna zbiornika wodnego. Podsumowując - w zależności od dyscypliny i odmiany sportu, istotnymi cechami akwenów dla sportów wodnych są:

  • temperatura powietrza i wody,
  • wietrzność,
  • zafalowanie lub jego brak,
  • spadzistość i nurt wody,
  • czystość środowiska,
  • atrakcyjność krajobrazowa.

Wyposażenie

Praktycznie żadna dyscyplina sportów wodnych nie obywa się bez specjalnego wyposażenia - osprzętu. Relatywnie najmniejszego zaangażowania sprzętu wymagają sporty pływackie, chociaż i tu w wersji wyczynowej oprócz stroju kąpielowego przyda się parę akcesoriów: czepek, okulary pływackie, kremy zmniejszające tarcie, osprzęt pomiarowy. Nie bez znaczenia pozostaje również w tym przypadku profesjonalnie wyposażony basen. Większość sportów wodnych wymaga jednak sporej ilości sprzętu, głównie w postaci jednostek pływających: łodzie, żaglówki , katamarany , deski, kajaki , pontony . Ich częściami składowymi są elementy napędowe (silniki, pędniki , wiosła , latawce) oraz wyposażenia dodatkowego. W poszczególnych dyscyplinach, niezbędnymi składnikami są również elementy wyposażenia osobistego: pianka neoprenowa, suchy kombinezon, kask, kamizelka asekuracyjna , płetwy , maska .

Wyczyn i rekreacja

Dyscypliny

Poniższa lista podzielona została na kategorie bazujące na ich relacji z wodą:

Uprawiane w wodzie

Uprawiane pod wodą

Uprawiane nad wodą


Inne hasła zawierające informacje o "Sporty wodne":

Zambezi ...

Grzyby ...

Staw (akwen) ...

Bełdany ...

Małże ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Sporty wodne nich znajdziemy naturalne i sztuczne):morza i oceany,jeziora i zalewy,rzeki i kanały,baseny i aquaparki.Sporty wodne w większości oparte są na dogodnych warunkach termicznych. Wykorzystujemy do ...

Parzydełkowce ...

Bocian czarny ...

Łabędź niemy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sporty wodne":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

016. Stawonogi – najliczniejszy szczep zwierząt na Ziemi (plansza 22) ...

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie