Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Most powietrzny

Most powietrzny

Berlińczycy pozdrawjają samolot amerykański lądujący z pomocą dla oblężonego miasta

Most powietrzny to termin z dziedziny wojskowości odnoszący się do transportu żołnierzy, zaopatrzenia i sprzętu drogą lotniczą, przy wykorzystaniu samolotów , śmigłowców lub szybowców z rejonu będącego pod kontrolą wojsk własnych, do innego takiego rejonu odciętego przez siły nieprzyjaciela. Mosty powietrzne dzielą się na stałe i okresowe, co jest związane ze zdolnością do osłony samolotów transportowych przez własne lotnictwo bojowe i czasokresem trwania sytuacji kryzysowej.

W zależności od odległości mosty powietrzne dzieli się na strategiczne (gdy w grę wchodzą tysiące kilometrów), operacyjno-taktyczne (setki kilometrów) i taktyczne (od kilkudziesięciu do kilku kilometrów). Most strategiczny przerzucany jest w sytuacji prowadzenia operacji na odległym, często zamorskim, polu działań (patrz: wojna w Afganistanie , wojna wietnamska , wojna koreańska ). Most operacyjno-taktyczny ma miejsce, gdy istnieje konieczność dostarczenia zaopatrzenia i/lub zabrania rannych na średnich dystansach (patrz: blokada Berlina , bitwa stalingradzka ), zaś most taktyczny ma zastosowanie w sytuacji konieczności dostarczenia uzupełnień i zaopatrzenia, gdy wojska własne operują w trudnym, bądź penetrowanym przez nieprzyjaciela terenie (patrz: bitwa pod Dien Bien Phu , zrzuty zaopatrzenia do bazy Khe Sanh w czasie wojny wietnamskiej ).

W powietrznych mostach strategicznych wykorzystuje się samoloty o maksymalnym udźwigu, zasięgu i zdolne do tankowania w locie (takie jak Lockheed C-5 Galaxy , Lockheed C-130 Hercules , An-124 Rusłan czy Airbus A400M ), w operacyjno-taktycznych samoloty o średnim udźwigu (np. CASA C-295 i cięższe typy śmigłowców), a w taktycznych samoloty i śmigłowce lekkie.

Historia

Pierwszym przykładem zastosowania mostu powietrznego było przewiezienie 18 185 frankistowskich żołnierzy i 362 ton sprzętu (w tym 44 działa polowe) z Tetuanu do Sewilli w roku 1936, podczas wojny domowej w Hiszpanii , kiedy to rebelianci wykorzystali do przerzutu samoloty niemieckiego Legionu Condor i włoskie .

W czasie II wojny światowej transportu lotniczego, który można uznać za mosty powietrzne, używały zarówno wojska sprzymierzonych, jak i Niemcy. Stały most powietrzny – utrzymywany przez całą wojnę – zapewniało RAF Transport Command przeprowadzające do Wielkiej Brytanii z Kanady (a następnie z USA , Karaibów i Brazylii ) samoloty produkowane po drugiej stronie Atlantyku .

Również USAF masowo przerzucały samoloty, ludzi i zaopatrzenie do Europy , Australii i na wyspy Pacyfiku . Ważną rolę odgrywał most powietrzny z Indii nad grzbietem Himalajów (tzw. Hump) zaopatrujący walczące z Japończykami wojska chińskie .

Most powietrzny uruchomili 23 listopada 1942 roku Niemcy, dostarczając do 24 stycznia 1943 (kiedy to Armia Czerwona zdobyła ostatnie niemieckie lotnisko) 6500 ton zaopatrzenia i ewakuując około 42 000 rannych oblężonej w Stalingradzie 6 Armii feldmarszałka Paulusa .

Pewne cechy mostów lotniczych miały loty samolotów alianckich do krajów okupowanej Europy, którą to drogą przerzucano kurierów, zaopatrzenie (m.in. pieniądze), a również dane wywiadowcze i części tajnej broni niemieckiej ( Operacja Most III ).

Po zakończeniu II wojny światowej utworzono most powietrzny do Berlina , kiedy to w okresie od końca czerwca 1948 do połowy maja 1949 roku przerzucono ze stref okupacyjnych na zachodzie ( Bizonia , a następnie Trizonia ) do odciętego przez Sowietów miasta 2 326 406 ton zaopatrzenia (w tym półtora miliona ton węgla). Powietrzny most berliński był wyjątkową operacją logistyczną , która zakończyła się całkowitym sukcesem i zmusiła władze Związku Sowieckiego do zdjęcia blokady miasta.

Zobacz też

Bibliografia

  • Józef Urbanowicz [red.]: Mała encyklopedia wojskowa, Wydawnictwo MON, Warszawa 1970


Inne hasła zawierające informacje o "Most powietrzny":

Salwinia pływająca ...

Zimna wojna się i podjąć atak, ale dawała szanse na szybkie zwycięstwo) lub uruchomić Most powietrzny. Ostatnia możliwość oznaczała mniejsze zagrożenie i zacieśnianie współdziałania sojuszników, ale ...

Teatr działań wojennych ...

Bitwa stalingradzka na front stalingradzki, aby ten postarał się podtrzymać słabnący z każdym dniem Most powietrzny dla miasta. Milch, były pracownik Lufthansy , był znany ze swoich ...

PzKpfw VI B Königstiger ...

Desant powietrzny ...

Wojna zimowa (1939-1940) ...

1948 strefą okupacyjną w Niemczech rozpoczęło blokadę zachodnich sektorów miasta. 28 czerwca – uruchomiono Most powietrzny do Berlina Zachodniego . 29 czerwca – w RPA zakazano zawierania małżeństw ...

Most powietrzny Berlińczycy pozdrawjają samolot amerykański lądujący z pomocą dla oblężonego miastaMost powietrzny to termin z dziedziny wojskowości odnoszący się do transportu żołnierzy, ...

1916 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Most powietrzny":

223 Świat podzielony - okres zimnej wojny (plansza 12) ...

224 Koniec wojny i początek nowych zagrożeń (plansza 11) ...

113. Wymiana gazowa (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie