Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Stała kosmologiczna

Stała kosmologiczna

Stała kosmologiczna Λ – jest to człon, który można dodać do równania pola w ogólnej teorii względności Einsteina . Jest ona niezależna od czasu i przestrzeni . Stałą tę wprowadził Einstein, który był przekonany o statycznym Wszechświecie (zobacz też: model kosmologiczny ). Jednakże odkrycie rozszerzającego się Wszechświata kwestionowało wprowadzenie tej stałej, jak również w samej konstrukcji teorii względności taki dodatek był sztuczny. Sam Einstein wprowadzenie tej stałej nazwał największą pomyłką swojego życia.

O koncepcji stałej kosmologicznej przypomniano sobie podczas prób kwantowania pola grawitacyjnego . Energia próżni , zakrzywiająca przestrzeń, zachowuje się analogicznie do stałej kosmologicznej, choć przekracza o ponad sto rzędów wielkości akceptowalną jej wartość.

Od lat 90. o stałej kosmologicznej mówi się z powodu obserwacji dalekich supernowych , z których wynika, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej zamiast coraz wolniej. Można to wyjaśnić zakładając, że gęstość energii-materii jest zdominowana przez ciemną energię lub właśnie stałą kosmologiczną.

Przyjmuje się, że stała kosmologiczna jest bardzo bliska zera czy też równa zero. Z reguły przyjmuje się raczej wartości dodatnie (dodatkowe przyciąganie). Niektórzy twierdzą jednak, że powinna być ona ujemna (siła odpychająca). Istnienie stałej kosmologicznej jest związane z ciemną energią .

Równanie pola ma następująca postać:

R_{\mu \nu} -\frac{1}{2} g_{\mu \nu} R  + \Lambda g_{\mu \nu} = -8 \pi {G \over c^4} T_{\mu \nu}=-\kappa T_{\mu \nu}

gdzie: Rμνtensor krzywizny Ricciego , R – skalar krzywizny Ricciego, gμνtensor metryczny , Λ – stała kosmologiczna, Tμνtensor energii-pędu , π – liczba pi , cprędkość światła w próżni, Gstała grawitacji . Wyraz ze stałą kosmologiczną można przenieść na drugą stronę równania Einsteina i zinterpretować jako tensor energii-pędu

T_{\mu \nu}= \frac{\Lambda}{\kappa}g_{\mu \nu}=\epsilon g_{\mu \nu}

Stała kosmologiczna odpowiada materii, której ciśnienie P = –ρ jest ujemne. Równanie stanu można zapisać jako

P=\omega \rho\,

z ω = –1.

Materię z ω \not= –1 nazywamy kwintesencją ( Arystoteles – piąty element przyrody). Stała kosmologiczna jest często uznawana za szczególny przypadek kwintesencji .

Z początku określenie ciemna energia było raczej potoczne, używane w przemówieniach i tekstach popularnonaukowych, ale od 2005 roku jest coraz częściej używane w pracach kosmologów jako określenie neutralne.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Stała kosmologiczna":

I wiek ...

Sztuka ...

Žalgiris Kowno ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Sejm grodzieński (1793) ...

Wittenberga ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Nowa Anglia ...

Kopiec Kościuszki ...

Józef Paszkowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Stała kosmologiczna":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 19) ...

036. Przejawy działalności człowieka w środowisku i jej skutki (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie