Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zając bielak

Zając bielak

Zając bielak (Lepus timidus) – gatunek ssaka z rodziny zającowatych . Zamieszkuje on głównie północne rejony Europy i Azji . Znany jest głównie z tego, że okresowo zmienia ubarwienie.

Spis treści

Charakterystyka

Wygląd

W lecie futro tego zająca na grzbiecie pokrywają czerwonobrązowe lub brązowoszare cętki. Futro na zadzie jest czerniawe a na szyi brązowe. Końce uszu są czarne. Dolna połowa ogona jest biała, a górna brązowawa. Zimą jego sierść jest cała biała. Palce stóp są długie i gęsto owłosione, a dzięki możliwości szerokiego rozpościerania ich mogą pełnić rolę rakiet śnieżnych. Przystosowane są doskonale do biegania po miękkim śniegu.

Wymiary

Długość: do 67 cm (w tym ogon do 6,5 cm), masa: 2-5,8 kg. Jest nieco mniejszy od zająca szaraka, ma krótsze uszy (do 10,5 cm). Gdy się je położy sięgają końca pyszczka.

Tryb życia

Bielak, podobnie jak inne zające, ratuje się przed drapieżnikami ucieczką. Nie kopie nor w ziemi, jak czynią to jego krewniacy – króliki . Żeruje głównie nocą, dzień spędzając na czuwaniu, ukryty w zaroślach. Jego naturalnymi wrogami są tylko ryś , piesiec i sowa śnieżna .

Występowanie

Zając bielak występuje na Półwyspie Skandynawskim , na Syberii , w Mongolii i Mandżurii , a także w Alpach , Irlandii oraz w północno-wschodniej części Polski .

Biotop

Spotkać go można głównie w lasach oraz w dolinach rzek, gdzie lubi przebywać w silnie zarośniętych krzewami i drzewami zaroślach, które zapewniają mu bezpieczne schronienie.

Pokarm

Na żer wychodzi zwykle nocą. Pokarm bielaka w lecie stanowi soczysta roślinność zielna, jagody i grzyby. W zimie natomiast odżywia się korzeniami, korą drzew oraz sianem.

Rozród i rozwój

Okres rozrodu trwa od lutego-marca do września-października w zależności od stref klimatycznych. Ciąża trwa od 47 do 53 dni, średnio 50 dni. Przeciętna wielkość miotu u bielaka zawiera się w granicach 2-8, częściej 3-5. Młode rodzą się z otwartymi oczami, owłosione i od razu ruchliwe. Ssą matkę przez około 3 tygodnie. Po 10 dniach zaczynają żerować samodzielnie. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 10-12 miesięcy. Fizjologiczna długość życia bielaka nie jest znana. Najstarszy zając znakowany w Szkocji miał 6 lat. Bielak wyprowadza w sezonie rozrodu od 1 do 3 miotów. Na terenach o łagodniejszym klimacie parkoty zaczynają się w lutym, a pierwszy miot przychodzi na świat w kwietniu. W wiosennym rozrodzie uczestniczą nie wszystkie samice. Drugi miot ma miejsce w czerwcu lub na początku lipca. W tym okresie ogół samic uczestniczy w rozrodzie. Jest to miot decydujący o wielkości przyrostu młodych w danym roku. W trzecim miocie uczestniczy niewielka liczba samic w populacji.

Ochrona

W Polsce jest gatunkiem chronionym prawnie .

Bibliografia

  1. Elżbieta Fido-Drużyńska: Ssaki Polski. Atlas. Warszawa: Wyd. Szkolne i Ped., 1995. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Zając bielak":

Mazurski Park Krajobrazowy terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego: jeleń (Cervus elaphus) sarna (Capreolus capreolus) dzik (Sus scrofa) zając szarak (Lepus europaeus) Zając bielak (Lepus timidus) wiewiórka (Sciurus vulgaris) lis (Vulpes vulpes) jenot (Nyctereutes procynoides) kuna leśna (Martes ...

Salwinia pływająca ...

Józef Kowalczyk ...

Polska Partia Socjalistyczna ...

2010 ...

Adam Mickiewicz ...

Archidiecezja krakowska ...

Konferencja Episkopatu Polski ...

Ukraińska Powstańcza Armia ...

OUN-B ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zając bielak":

Zagrożenia gleb (plansza 23) ...

032. Ekologia biosfery (plansza 3) ...

013. Święta Wielkanocne (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie