Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Strabon

Strabon

Strabon

Strabon ( gr . Στράβων, ur. ok. 63 p.n.e. w Amasei w Poncie , dziś Turcja, zm. ok. 24 n.e. ) – grecki geograf , historyk i podróżnik.

Pochodził z zamożnego domu. Rodzina jego matki powiązana była z hellenistycznymi władcami Pontu , Mitrydatesem V i VI . Studiował retorykę u Aristodemosa (Aristodemus) w Nyssie . W 7 p.n.e. przybył do Rzymu , gdzie spotkał Serwiliusza Isaurikusa. Studiował też u geografa Tyranniona (Tyrannio) i filozofa Ksenarchosa (Xenarchus). Poznał dzieła Arystotelesa przechowywane w rzymskiej bibliotece Sulli. Politycznie popierał rzymskie imperium. Podróżował, ale nie aż tyle, jakby to wynikało z jego omawianego dalej dzieła. W 29 p.n.e. odwiedził Gyaros, Cyklady , Kretę i Korynt . Od 25 p.n.e. przebywał w Egipcie . Był w Aleksandrii , później popłynął Nilem do Aswanu ( Asuan ) i granic Etiopii razem z prefektem Egiptu Gajuszem Gallusem .

Mapa Europy wg Strabona

Autor ukończonej po 21 r. Geographica hypomnemata, spisanej w 17 księgach – rodzaju encyklopedii , zawierającej podstawowe definicje geograficzne, opisy znanych mu krajów, około 4000 nazw geograficznych oraz wiele informacji z zakresu nauk przyrodniczych, medycyny, historii i innych dziedzin. Jest to najważniejsze dzieło geograficzne starożytności.

Księgi 1-2 zawierają zagadnienia z geografii fizycznej, księgi 3-10 opisują geografię Europy, ks. 11-16 – geografię Azji, a ks. 17 – Afryki. Z ośmiu ksiąg o Europie 2 dotyczą Hiszpanii i Galii , 2 – Sycylii i Italii , 1 – północno-wschodniej Europy, 3 Hellady . 15 księga zawiera opis Indii i Persji , 16 – Asyrii , Syrii , Babilonii i Arabii . Z 17 ksiąg nie zachował się żaden oryginał, 13 tomów jest znanych z odpisów.

Dzieło swoje mógł pisać w Rzymie, ale nie odnotował tego np. Pliniusz . Być może Geografia została ukończona w Aleksandrii.

Pierwsze publikacje Geografii miały miejsce w 7 r., ponowne wydanie w 18 r. Całość została wydana prawdopodobnie pośmiertnie, po 21 r., jako że Strabon wspomina śmierć Juby , króla Mauretanii .

Najstarsze zachowane fragmenty pochodzą z odpisu na papirusie, datowanego na 80-280 lat po śmierci autora. W Geografii Strabon wspomina też, że napisał Zapiski historyczne, które przepadły. Odnotował je Plutarch , honorując Strabona mianem filozofa i historyka. Żydowski historyk Józef Flawiusz , czerpiąc z niego, nazywa Strabona Kapadocjaninem .

Jego geografia miała cechy geografii polityczno-wojskowej dla elit, dlatego zawiera opisy zasobności krain, handlu, wytwórczości i potencjalnych konfliktów etnicznych. Była niezbyt rzetelna, ale ciekawa. Znał i czerpał z 200 lat starszego Eratostenesa, 100 lat starszego Hipparcha oraz z Posejdoniosa . Za Hipparchem cytował, że nie ma dobrej geografii bez współrzędnych geograficznych. W porównaniu do Eratostenesa , Strabon nie zawsze poszerzał dotychczasową wiedzę, np. wątpił w istnienie kartagińskiej wyspy Cerne na zachód od Afryki. Był niechętny Pyteaszowi , za to zgodny z Polibiuszem . Raz zacytował pisma Cezara .

Bibliografia

  • Cary M., Warmington E. H., The Ancient Explorers, Penguin Books, Harmondsworth 1963

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Strabon":

Geografia regionalna ...

Geografia ...

Dem ...

Dziesięć najpiękniejszych eksperymentów z fizyki ...

Etymologia nazw państw ...

Krzysztof Kolumb ...

Strabon StrabonStrabon ( gr . Στράβων, ur. ok. 63 p.n.e. w Amasei w Poncie , dziś ...

Troada ...

Konsulowie rzymscy Iulius Caesar ( Lucjusz Juliusz Cezar )Publius Rutilius Lupus 89 p.n.e. Gnaeus Pompeius Strabo ( Gnejusz Pompejusz Strabon )Lucius Porcius Cato 88 p.n.e. Lucius Cornelius SullaQuintus Pompeius Rufus 87 p.n.e. Lucius Cornelius Cinna ( Lucjusz ...

Mitologia celtycka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Strabon":

236. Charakterystyka regionów geograficznych. Pobrzeże Kaszubskie (plansza 2) class="lekcja_boks ad_geografia" style="overflow: hidden; height: 380px"> Strabon - twórca geografii regionalnej Charakterystyka regionów geograficznych. Pobrzeże Kaszubskie Geografia regionalna jest częścią ...

112. Siedem Cudów Świata - część 1 (plansza 10) znajdują się tylko w starożytnych greckich źródłach. Pisali o nich na przykład Strabon oraz Filon z Bizancjum. Ale oni nigdy nie widzieli Ogrodów na ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie