Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Strop (budownictwo)

Strop (budownictwo)

Strop (budownictwo) – poziomy element konstrukcyjny oddzielający poszczególne kondygnacje budynku. Strop przenosi obciążenia na pionowe elementy ( ściany lub słupy ). Na górnej powierzchni stropu układana jest podłoga , a dolną powierzchnię najczęściej pokrywa się tynkiem , tworząc sufit .

Spis treści

Funkcje stropu

Najważniejszymi funkcjami stropu są:

  • przenieść obciążenia stałe - ciężar własny, ciężar ścianek działowych, na poddaszu również częściowo ciężar więźby dachowej,
  • przenieść obciążenia użytkowe - ciężar umeblowania, wyposażenia pomieszczenia, składowanych towarów i przebywających w nim osób, jednocześnie konstrukcja stropu musi mieć sztywność, wystarczającą na zachowanie wymaganych warunków użytkowych (ugięcie stropu pod wpływem obciążeń nie może przekraczać wartości dopuszczalnych),
  • zwiększyć sztywność budynku,
  • chronić pomieszczenia na poszczególnych kondygnacjach przed przenikaniem dźwięku, ciepła,
  • stworzyć podłoże dla posadzek i podłóg,
  • ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.

Podział stropów ze względu na rodzaj rozwiązania konstrukcyjnego

  • strop belkowy – elementem nośnym są belki ułożone równolegle do siebie, na których opierają się elementy wypełniające i warstwy podłogowe. Belki mogą być drewniane, stalowe lub żelbetowe. Wypełnienie mogą stanowić elementy drewniane, ceramiczne, betonowe np. w stropie Kleina płyty ceramiczne z cegły.
  • strop płytowy – elementem nośnym jest płyta żelbetowa prefabrykowana lub monolityczna. W przypadku płyty monolitycznej, niezbędne jest pełne deskowanie od spodu płyty. Mogą być zbrojone krzyżowo lub jednokierunkowo. Zaletą tego typu stropów jest uzyskanie równej powierzchni z góry i z dołu płyty. Płyty oparte są bezpośrednio na ścianach.
  • strop płytowo–żebrowy – elementem nośnym jest płyta oparta na żebrach (lekkie belki) równoległych do siebie i opartych na ścianach lub płyta oparta na ruszcie z żeber. Strop taki wykonuje się bezpośrednio na budowie na pełnym deskowaniu. Na wykonanie potrzeba więcej betonu niż w przypadku stropów gęstożebrowych.
  • strop gęstożebrowy - elementem nośnym są żebra oparte na podporach (np. ścianach), przestrzeń między belkami wypełnia się pustakami ceramicznymi, betonowymi, gipsowymi lub trocino-cementowymi itd. i całość wypełnia się mieszanką betonową. Beton wypełnia przestrzeń między pustakami, tworzy żebra oraz warstwę tzw. nadbetonu.

Podział stropów z uwagi na zastosowane materiały do ich wykonania

Strop drewniany
Strop Kleina
  • stropy drewniane
  • stropy ceramiczne
  • stropy stalowo – ceramiczne
  • stropy zespolone: stalowo - betonowe
  • stropy ceramiczno - żelbetowe
  • stropy żelbetowe
  • stropy szklano - żelbetowe
  • stropy z gazobetonu

Strop drewniany – jest odmianą stropu belkowego. Jego konstrukcja składa się z belek opartych na ścianach. Powyżej belek układana jest podłoga, od spodu przybita podsufitka.

Strop ceramiczny – wykonywane z cegieł lub pustaków, bardzo rzadko występują jako ceramiczne płyty podparte bezpośrednio na ścianach. Najczęściej są to:

  • strop stalowo-ceramiczny, w których elementem nośnym są belki stalowe, na których opierają się płyty ceramiczne (np. strop Kleina )
  • strop ceramiczno-żelbetowy, w których elementem konstrukcyjnym są żebra żelbetowe, pomiędzy którymi układane jest wypełnienie z pustaków (strop FERT, strop Ceram).

Do stropów gęstożebrowych z wypełnieniem ceramicznym należy także popularny niegdyś w budownictwie mieszkaniowym betonowany na miejscu budowy zaliczany do stropów lekkich strop Ackermana.

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku najbardziej rozpowszechnione były stropy belkowo-pustakowe - najpierw DMS o rozstawie osiowym belek 65 cm, a później DZ3, DZ4 im DZ5 o rozstawie osiowym 60 cm (zgodnym z modułem budowlanym). Stropy DMS i DZ3 przeznaczone były do rozpiętości osiowej podpór 600 cm, stropy DZ4 i DZ5 do większych rozpiętości.

Strop zespolony to konstrukcja stalowo - betonowa. Blacha stalowa stanowi szalunek oraz dolne zbrojenie stropu, na ktre wylewany jest beton. Strop oparty może być o belki stalowe lub żelbetowe.

Strop żelbetowy – może być wykonywany jako: strop monolityczny lub prefabrykowany , płytowy, płytowo – belkowy lub gęstożebrowy (z pustaków betonowych opartych na prefabrykowanych belkach żelbetowych).

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Strop (budownictwo)":

Galeria ...

Wodorotlenek wapnia ...

Brona ...

Państwo opiekuńcze ...

Mensa (budownictwo) ...

Łabędź (herb szlachecki) ...

Toruń ...

Empora ...

Kaplica biskupa Piotra Tomickiego na Wawelu ...

Kaplica Gamrata na Wawelu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Strop (budownictwo)":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 15) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 17) ...

210. Gospodarka Polski. Przemysł i budownictwo (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie