Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Styria

Styria

     Styria austriacka

     Styria słoweńska

     12. Księstwo Styrii w ramach Austro-Węgier

Styria ( niem. Steiermark, słoweń. Štajerska) – kraina historyczna w środkowej Europie . Obecnie większość Styrii należy do Austrii (zob. Styria ), a południowa część, zwana też Styrią Dolną – do Słowenii (zob. Styria ).

W późnym średniowieczu , po zasiedleniu przez Słowian , we wschodnich Alpach powstało Księstwo Styrii, należące do Królestwa Wschodniofrankijskiego. W drugiej połowie XIII wieku władzę nad nim na krótko przejął król czeski Przemysł Ottokar II . Jednak po jego klęsce w walce z Rudolfem Habsburgiem w 1278 roku Księstwo Austrii i Księstwo Styrii przeszły pod panowanie dynastii Habsburgów , stając się jednym z fundamentów ich monarchii.

Po pierwszej wojnie światowej Księstwo Styrii zostało rozdzielone między Austrię i Słowenię.

Obecnie Styria (austriacka) to 16 388 km², mieszkańców ok. 1,2 mln. Drugi pod względem wielkości kraj związkowy Austrii. Stolicą jest miasto Graz. Pozostała część historycznej Styrii leży obecnie w granicach Słowenii.

Herbem Styrii jest walcząca srebrna pantera ziejąca czerwonym ogniem, całość na zielonym tle. Herb zwieńczony jest koroną.

Ciekawostki

Styria słynie z produkcji oleju z pestek dyni, który stosowany jest do wypieków (np. chleba), przyrządzania zup, ciast itp. Dla wytworzenia 1 litra oleju zużywane jest ok. 2,2 litra pestek z dyni.

Poza olejem produkowane jest tutaj wino (winnice położone najwyżej w Europie – 600 m n.p.m.) ze szczepów winogron (Blauer Wildbacher) uprawianych tylko i wyłącznie w tym rejonie. Land Styrii zawdzięcza swą malowniczość licznym jeziorom (Salzkammergut), lodowcowi Dachstein (prawie 3000 metrów n.p.m), a na południu winnicom.


Inne hasła zawierające informacje o "Styria":

Habsburgowie ...

1377 ...

Austro-Węgry ...

Kraina historyczna ...

Józef z Nazaretu ...

Rewolucja francuska ...

Słowenia ...

Polskie odpowiedniki niemieckich nazw geograficznych ...

Wielka Emigracja ...

Sejm krajowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Styria":

040 Europa Środkowowschodnia w XI-XIV w. (plansza 16) ...

040 Europa Środkowowschodnia w XI-XIV w. (plansza 7) ...

101 Epoka nowożytna ? charakterystyka (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie