Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sylwester III

Sylwester III

Sylwester III
Silvester Tertius
Jan z Sabiny
Giovanni dei Crescenzi
Papież
Sylwester III
Data i miejsce urodzeniaok. 1000
Rzym
Data i miejsce śmierci 1062 lub 1063
Sabina
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 20 stycznia 1045

Sylwester III, (wcześniej Jan z Sabiny) - papież w okresie od 20 stycznia 1045 do ok. 10 marca 1045.

Jan był od 1011 biskupem Sabiny . W latach 1011–45 jest stale poświadczony w dokumentach cesarskiego opactwa Farfa w diecezji sabińskiej. W styczniu 1015 i kwietniu 1044 brał udział w synodach rzymskich.

We wrześniu 1044 rzymianie pod wodzą rodu Krescencjuszy zbuntowali się przeciw rozpustnemu papieżowi Benedyktowi IX i wygnali go z miasta. Na jego miejsce w dniu 20 stycznia 1045 Jan został obrany na nowego papieża i przybrał imię Sylwester III. Jednak już w marcu 1045 król niemiecki Henryk III Salicki wkroczył zbrojnie do Rzymu i przywrócił na tron papieski Benedykta IX. Sylwester wycofał się wówczas do swojej diecezji Sabina, nie rezygnując z roszczeń do papiestwa. W międzyczasie Benedykt IX sprzedał godność papieską archiprezbiterowi Janowi Gracjanowi, który przybrał imię Grzegorz VI . Niedługo potem Benedykt IX zmienił jednak zdanie, przez co w 1045/46 było jednocześnie aż trzech pretendentów do papiestwa. Konflikt rozwiązała dopiero interwencja króla Henryka III, który na zwołanym przez siebie w grudniu 1046 synodzie w Sutri doprowadził do ogłoszenia depozycji całej trójki i mianował nowego papieża Klemensa II . Sylwester III został wówczas skazany na zesłanie do klasztoru, jednak wykonanie sentencji najwyraźniej zawieszono, gdyż z całą pewnością zachował godność biskupa Sabiny. 2 maja 1050 brał udział w synodzie rzymskim zwołanym przez papieża Leona IX . W 1058 przejściowo poparł antypapieża Benedykta X , jednak już w kwietniu 1059 jego podpis widnieje na brewe prawowitego papieża Mikołaja II . W rejestrach opactwa Farfa jest udokumentowany do czerwca 1062. W tym lub następnym roku musiał umrzeć, gdyż w październiku 1063 biskupem Sabiny był już jego następca Hubald .

Legalność pontyfikatu Sylwestra III jako papieża jest bardzo kontrowersyjna. Został on wybrany za życia poprzedniego papieża Benedykta IX, mimo braku dobrowolnej rezygnacji z jego strony. Z tego względu w historiografii przeważa opinia, że był on antypapieżem , jednak z uwagi na brak wystarczających podstaw źródłowych do definitywnej oceny wydarzeń z lat 1045–46, od roku 1947 na zasadzie in dubio pro reo zamieszcza się go na półoficjalnej liście legalnych następców św. Piotra w Annuario Pontificio.

Bibliografia

  • Rudolf Hüls, Kardinäle, Klerus und Kirchen Roms: 1049-1130, Tybinga 1977, s. 125
  • Kazimierz Dopierała, Księga papieży, Wyd. Pallotinum, Poznań 1996, s. 136


Poprzednik
Benedykt IX
Papież
Następca
Benedykt IX


Inne hasła zawierające informacje o "Sylwester III":

Wszystkich Świętych ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linz ...

Linköping ...

Tampere ...

Brno ...

Tadeusz Kognowicki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sylwester III":

010c. Rzym (plansza 18) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 12) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie