synonim
synonim - (gr. synōnymos = `równoimienny`; za Kopalińskim) – wyraz lub dłuższe określenie równoważne znaczeniowo innemu, lub na tyle zbliżone, że można nim zastąpić to drugie w odpowiednim kontekście. Synonimia może dotyczyć konstrukcji składniowych (mówić wiersz – mówić wierszem), form morfologicznych (profesorowie – profesorzy) i leksemów.
Synonim nie jest inną nazwą desygnatu, jest wyrazem bliskoznacznym. Nie jest również synonimem równoważny wyraz z obcego języka, chyba że utrwalił się w języku danego narodu jako wyraz pochodzenia obcego (obcojęzyczny) (zobacz: zapożyczenia językowe).
Zawsze można wykazać różnice pomiędzy dwoma synonimami, np. w popularności ich stosowania w określonych zwrotach lub w różnych grupach społecznych. Historycznie rzecz ujmując synonimy mogły kiedyś oznaczać inne rzeczy, a dziś się ujednoliciły znaczeniowo, lub odwrotnie – istnieje tendencja do różnicowania znaczeniowego synonimów, które wraz z istniejącym zawsze rozwojem każdego języka może doprowadzić do całkowitego rozdzielenia znaczeń obecnych synonimów.
Synonimami są np. słowa barwa i kolor, które znaczą dokładnie to samo, jednak statystyka ich użycia w różnych związkach frazeologicznych jest różna. Między synonimami istnieją zwykle także różnice stylistyczne.
Przeciwieństwem synonimu jest antonim – termin o znaczeniu przeciwstawnym.
Synonim to także pojęcie stosowane w taksonomii (skrót syn.), przy czym tu jednak oznacza nierównoważne określenia odnoszące się do tego samego podmiotu (w tym wypadku taksonu). Wyróżnia się synonimy nomenklatoryczne (homotypowe) i taksonomiczne (heterotypowe). Taksony opisane synonimami pierwszego rodzaju oparte są na tym samym typie nomenklatorycznym. Zgodnie z międzynarodowymi kodeksami nomenklatorycznymi tylko jedna nazwa może być ważna, tj. zgodna z tymi przepisami. W sytuacji, gdy dwie lub więcej nazw opisują ten sam takson, ustalana jest nazwa ważna (pierwsza prawidłowo opisana), pozostałe stają się synonimami nomenklatorycznymi. Synonimy taksonomiczne powstają, gdy w wyniku rozwoju wiedzy, pewne taksony są dzielone, łączone lub przenoszone. Nazwy określane jako synonimy taksonomiczne odnoszą się do taksonów posiadających różne typy nomenklatoryczne i stają się synonimami w wyniku taksonomicznego osądu.
Inne hasła zawierające informacje o "synonim":
Wskaźnik
wskaźnikowa
lub
kursor
wskaźnik stosu
wskaźnik pliku
wskaźnik PR
(służący do porównywania wydajności procesorów)w
logice
: synonim
oznaki
w
matematyce
: znak służący do rozróżnienia pojęć oznaczonych tym samym symbolem, ...
Metalimnion
(
chemoklina
). Skok temperatury ma znaczenie kluczowe, dlatego często "termoklina" jest traktowana jak
synonim
metalimnionu.W warstwie tej – o miąższości kilku metrów – następuje w ...
Szczyt (geografia)
góry
,
grzbietu
,
grani
,
wzgórza
,
wydmy
itp.Powszechnie jednak stosuje się określenie "szczyt" jako
synonim
całej góry, zwłaszcza o dużej
wysokości względnej
i stromych
stokach
.Niekiedy spotyka ...
Pstrąg tęczowy
...
Murawa bliźniczkowa
Nardion (górskie murawy bliźniczkowe)zespół (Ass.): Hieracio (vulgati)-Nardetum (psiary reglowe)zespół (Ass.): Hieracio (alpini)-Nardetum, synonim Geo montani-Nardetum (tatrzańskie psiary wysokogórskie)zespół (Ass.): Carici (rigidae)-Nardetum (karkonoskie psiary wysokogórskie)związek ...
Turzyca patagońska
...
Narodowy socjalizm
ówczesnego nazizmu; Żyd – podobnie jak w volkizmie – był przedstawiany jako synonim kapitalisty, właściciela domu towarowego, bankiera; antysemityzm był więc formą ideologii antykapitalistycznej ...
Pierwouste
...
Bagno
się badaniem genezy i funkcjonowania bagien to
paludologia
.Czasami bagno traktowane jest jako synonim
torfowiska
. Typy bagienZe względu na sposób zasilania obszaru zabagnionego wodą słodką ...
Salwinia pływająca
...
Inne lekcje zawierające informacje o "synonim":
,,Dziś mój zenit, moc moja dzisiaj się przesili? ? przesłanie monologu Konrada (plansza 12)
całą myśli władzą”)
jest głosem jednostki wypowiadającej się w imieniu cierpiących, prześladowanych, uwięzionych
to synonim wielkiego talentu, którym obdarzeni są nieliczni (Konrad: "Jam się twórcą urodził"), ...
009. Intelektualizm etyczny Sokratesa (plansza 2)
i akuszerki, żonaty z Ksantypą, miał z nią trzech synów. Imię Ksantypa uchodzi za synonim kłótliwej jędzy, kobiety złej
i złośliwej.
Stosunki między Sokratesem a Ksantypą powiedzenie: ...
020. Skład i budowa atmosfery (plansza 2)
...
|