Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Szaman

Szaman

Szaman Urarina, 1988
Szamański doktor z Kyzyłu .

Szaman – osoba pełniąca funkcję religijną polegającą na sformalizowanej i instytucjonalnej więzi ekstatycznej z istotami nadludzkimi, duchami przodków lub demonami.

Dzięki badaniom etnologii oraz religioznawstwa wiemy, że fenomen szamaństwa, dawniej kojarzony prawie wyłącznie z obszarem środkowej Syberii ( Tunguzi , Buriaci ), był obecny w wielu innych systemach wierzeń na wszystkich kontynentach. Wielka zasługa w badaniach szamanizmu przypada Mircei Eliademu .

Słowo "szaman" pochodzi z języka wschodniosyberyjskich Ewenków , dawniej Tunguzów . U Mandżurów występuje jako sama, a u Goldów siaman. Czasownik sa, od którego pochodzi to słowo, odpowiada polskiemu terminowi "znachor" lub "wiedźma".

Funkcja szamańska cechuje się czterema cechami konstytutywnymi:

  • Szaman działa poprzez ekstazę . Polega ona na wejściu w trans poprzez rytmikę tańca lub uderzania w bębenek, podczas którego szaman doznaje duchowego opuszczenia własnego ciała. Pozwala mu to na wejście w kontakt ze światem nadludzkim, podjęcie podróży do nieba, bądź zejście do świata podziemnego, napotkania duchów opiekunów, zaprzyjaźnionych bądź też wrogich, i wykonania swej misji.
  • Szaman posiada więzi na "tamtym świecie". Siła szamana polega na posiadaniu właściwych układów z potężnymi i wpływowymi w zaświatach duchami . Walcząc z niektórymi z nich, szaman wspiera się sojuszami z innymi. Dlatego też szamanem nie jest ten, kto chce, lecz ten, który został przez duchy wybrany i wprowadzony w "tamten świat".
  • Szaman jest trwałym elementem życia społecznego, jego instytucja jest nieodzowną dla jego wspólnoty. Dzięki inicjacji szaman posiada właściwą wiedzę, potrzebną w trudnych sytuacjach, gdy musi wyruszać w zaświaty , aby pomóc jednostkom bądź całej swej wspólnocie.
  • Szaman działa z pobudek altruistycznych. Na ogół jego dwie najważniejsze funkcje to:
    • odprowadzanie umarłych w zaświaty. Umarli potrzebują opieki w swej ostatniej drodze, gdyż zanim dojdą do jej końca, czyhają na nich wielkie niebezpieczeństwa. Szaman przeprowadza dusze zmarłych przez zaświaty, do bram ich miejsca odpoczynku;
    • przywracanie zbiegłej duszy osobom chorym. Choroba jest na ogół wywołana odejściem duszy bądź wyniszczaniem duszy przez złego ducha; rola szamana polega na odnalezieniu duszy błąkającej się w zaświatach i sprowadzeniu jej do chorego, ewentualnie pokonaniu złych, nieprzychylnych i szkodzących jej duchów.

Osoba szamana, jego atrybuty i rytuały z nim związane różnią się w zależności od epoki, regionu i kultury. Na ogół jednak jego stałymi atrybutami są symbole transu i tańca (bębenek), oś, po której symbolicznie wchodzi w różne światy, znajdujące się na Drzewie Kosmicznym , oraz ubiór naznaczony zdolnościami lotów ekstatycznych (np. pióra). Szamanami często zostają hermafrodyci , transwestyci i osoby chore psychicznie.

Instytucja szamana szamanizm nie stanowi religii, jest natomiast bardzo częstym elementem wierzeń animistycznych .

Do początku XX wieku szamanizm był powszechnie praktykowany przez wszystkie ludy tubylcze Syberii. Po Rewolucji Październikowej rozpoczęła się eksterminacja szamanów, wyplenianie dawnych wierzeń u ludów syberyjskich, budowanie szkół i szpitali, które miały zapełnić lukę po zniknięciu szamana. Szamanizm był praktykowany tylko w najtrudniej dostępnych rejonach kraju. Kilkanaście lat temu szamani zaczęli się ponownie ujawniać, ale pozostało ich niewielu, a wiele obrzędów i tradycji zniknęło bez śladu.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Szaman":

Apollo (mitologia) muzyczny – przygrywający podczas szamańskiego obrzędu, jak i łuk miotający strzały,na których Szaman podróżuje w zaświaty).Apollinowi był także poświęcony wawrzyn szlachetny . M. Eliade stwierdza, że ...

Historia medycyny ...

Voodoo ...

Mitologia celtycka ...

Zamawiacz ...

Zaklinacz ...

Szaman Szaman Urarina, 1988Szamański doktor z Kyzyłu .Szaman – osoba pełniąca funkcję religijną polegającą ...

Wołchw ...

Trans ...

Robin z Sherwood Hern jest przedstawiony jako człowiek, który czasowo przybiera boskie atrybuty (tak jak Szaman, który udziela swojego ciała duchom). Z jednej strony ma władzę nad ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Szaman":

Ameryka Południowa - zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 4) hiszpański. Wśród innych języków używanych przez wielu mieszkańców tego kontynentu są: Urarina, Szaman Aymara w Boliwii i Peru – ok. 1,5 mln, Quechua w Boliwii, Ekwadorze ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie